Prieštaringame Kinijos 70-mečio minėjime: ir mitingas, ir žinomi Lietuvos politikai

2019 m. rugsėjo 30 d. 19:48
Pirmadienio vakarą sostinėje vyko Kinijos ambasados Lietuvoje organizuojamas uždaras priėmimo vakaras. Į Kinijos liaudies respublikos įkūrimo 70-mečiui skirtą renginį susirinko ir būrys Lietuvos politikų, ir prieš žmogaus teisių pažeidimus Kinijoje kovojantys piliečiai, renginio prieigose surengę mintingą.
Daugiau nuotraukų (41)
Politikai vertina palankiai
Uždarą priėmimą organizavusios Kinijos ambasados atstovai teigė, kad svečių, kviestų į renginį, sąrašas buvo išties ilgas. Po pilietinio karo 1949 m. spalio 1 d. buvo paskelbta apie Kinijos liaudies respublikos sukūrimą. Būtent norint paminėti 70-ąsias šios sukakties metines, sostinėje buvo organizuotas uždaras vakaras.
Kinijos klausimas ir šios sukakties minėjimas Lietuvoje yra vertinamas prieštaringai. Viešajame diskurse dominuoja neigiamas komunistinės Kinijos įvaizdis dėl joje įtvirtinto totalitarinio komunistinio režimo.
Tačiau į minėjimą susirinkę Lietuvos politikai akcentavo Kinijos ekonomikos svarbą ir būtinybę stiprinti ryšius su šia valstybe.
Į minėjimą atvykęs Artūras Skardžius buvo lakoniškas. „Donaldo Trampo žaidimų mes nežaidžiame“, – sakė socialdemokratas.
Panašios pozicijos laikėsi ir Lietuvos liberalų sąjūdžio atstovas Kęstutis Glaveckas, tikinęs, kad geriau tarp valstybių statyti tiltus. Jis taip pat prisiminė, kad praėjusias metais į Kiniją vyko ir prezidentė, ir ministrai.
„Manau, kad myliu nemyliu principas politikoje nėra pats geriausias“, – sakė K.Glaveckas.
Tuo tarpu Panevėžio meras ragino „nesutirštinti spalvų“, nes į šį minėjimą, pasak jo, politikai rinkdavosi kasmet.
„Nematau nieko čia blogo, kiekvienas turi teisę protestuoti, kiekvienas turi teisę ateiti į priėmimą“, – prieš renginį sakė Lietuvos socialdemokratų partijos narys Algirdas Sysas.
Minėjime taip pat dalyvavo Kinijos ambasadorius Shen Zhifei ir kiti ambasados atstovai. Tarp šventės dalyvių buvo ir Japonijos ambasadorius, Indijos garbės konsulas, Lietuvos savivaldybių asociacijos direktorė Roma Žakaitienė, Biržų meras Vytas Jareckas, diplomatinio korpuso atstovai. 
Ekonomika auga, žmogaus teisių pažeidimai išlieka?
Renginio metu greta viešbučio, kuriame vyko minėjimas, vyko mitingas, kviečiantis atkreipti dėmesį į žmogaus teisių pažeidimus Kinijoje.
„Minėjimas vyksta, diplomatinis korpusas privalo dalyvauti, bet mes norime priminti, kad Kinijoje yra daug problemų su žmogaus teisėmis. Todėl mes organizavome šitą akciją, kad primintumėm žmonėms, kad Kinijoje yra varžomos žmogaus teisės, ypač tibetiečių. Daug problemų yra ir Honkonge“, – teigė Lietuvoje jau keletą metų veikiančio judėjimo už Tibeto nepriklausomybę, inspiruoto Jurgos Ivanauskaitės, atstovas.
Jis tikino, kad judėjimas organizuoja mitingą ir antradienį dieną prie Baltojo tilto. Mitingas vyks vidudienį, jo metu bus pagerbiamos „komunistinio teroro Kinijoje aukos“.
Priėmime dalyvavęs politologas Algis Krupavičius atkreipė dėmesį į Kinijos poziciją tarptautinėje erdvėje. Anot jo, tarptautinių santykių požiūriu, atsižvelgiant į augančią šios šalies ekonomiką, neteisinga būtų atsiriboti nuo Kinijos.
„Pasaulyje Kinija yra reikšminga valstybė, jos svoris ir įtaka kyla. Mes turime priimti tikrovę tokią, kokia ji yra. Mums gali patikti ar nepatikti politinis režimas, bet tikrovė yra tokia, kad ta šalis yra ir artimiausioje ateityje bus viena iš svarbiausių.
Lietuva su tokia valstybe turi turėti gyvus, dinamiškus santykius. Politikai gali turėti savo nuomones, nuomonių įvairovę. Bet nuomonės turi būti pagrįstos argumentais, o dabar kartais yra daug nepagrįsto triukšmo“, – sakė politologas.
Politologui antrino ir Vyriausybės kanclerio pirmasis pavaduotojas Deividas Matulionis, kuris kvietė nemaišyti skirtingų dalykų.
„Tai didinga ir garbinga valstybė. Kam mes čia bandome politikuoti viduje“, – akcentavo D.Matulionis.
Konfliktas tarp ambasados ir sostinės mero
Ruošiantis minėjimui, Lietuvos viešojoje erdvėje susikirto sostinės mero Remigijaus Šimašiaus ir Kinijos ambasados pozicijos minėjimo klausimu. Praėjusią savaitę R.Šimašius paragino nukabinti Kinijos 70-mečio minėjimui skirtas reklamas, kurios, savivaldybės atstovų teigimu, buvo pakabintos, neturint reikiamų leidimų.
Sostinės meras praėjusią savaitę viešai tikino, kad Kinijos liaudies respublikos minėjimo renginio nebus, o reklamos apie jį turi būti nukabintos. Sostinės mero poziciją palaikė ir kai kurie Seimo nariai, pavyzdžiui, Mantas Adomėnas ir Andrius Navickas.
Kinijos ambasada, reaguodama į Lietuvos politikų veiksmus, paragino Vilniaus valdžią nepolitizuoti valstybinės šventės. Praėjusią savaitę išplatintame Kinijos ambasados pranešime buvo teigiama, kad komunistinės Kinijos Liaudies Respublikos 70-mečio minėjimas yra kultūrinė šventė ir neturi būti politizuojama.
Neseniai tarp Lietuvos ir Kinijos kilo dar vienas politinis incidentas.
Rugpjūčio pabaigoje į Hongkongui palaikyti skirtą mitingą atvykus Kinijos rėmėjams tarp abiejų pusių atstovų kilo susistumdymas, kiek vėliau Lietuvos užsienio reikalų ministerija įteikė notą kinų ambasadoriui dėl šios šalies diplomatų vaidmens konflikte.
Nesutariama ir pačioje Kinijoje
Kinijai ruošiantis 70-mečio šventei neramumai vyksta ir pačioje Kinijoje.
Ašarinių dujų ir vandens patrankų atakų nepabūgę Honkongo gyventojai sekmadienį išėjo į gatves, jų pačių teigimu, siekdami kovoti prieš totalitarizmą. Protestuotojai siekė aptemdyti kitą savaitę vyksiančią pompastišką komunistinės Kinijos 70-mečio šventę.
Į gatves išėjusius protestuotojus vaikė policija.
Kinija^Instantkomunizmas
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.