Pernai Darbo partiją palikęs politikas pirmadienį į Vilniaus apygardos teismą buvo iškviestas paaiškinti dėl kelių 2015-2016 metais priiminėtų įstatymų.
Vienas jų – Pelno mokesčio įstatymas, kurio priėmimui, prokurorų teigimu, įtaką bandė daryti koncernas „MG Baltic“ ir jo buvęs viceprezidentas Raimondas Kurliankis.
„Aš ir pačio įstatymo nelabai prisimenu“, – teismo paprašytas prisiminti, kokios aistros dėl šio įstatymo virė Seime, atsakė K.Daukšys.
Neprisiminė jis nei kas tą įstatymą ruošė, nei ar pats jį aptarinėjo su kitu šios bylos teisiamuoju Vytautu Gapšiu bei tuometine Seimo pirmininke Loreta Graužiniene, kurios, prokurorų duomenimis, pats prašė, kad šio įstatymo priėmimas būtų atidėtas pavasario sesijai.
Pelno mokesčio įstatymo projektą Finansų ministerija Seime užregistravo 2015 metų pabaigoje.
Juo Lietuva turėjo į savo teisę perkelti ES direktyvą, sugriežtinančią dividendų neapmokestinimo sąlygas, kad nebūtų atvejų, kai iš užsienio gaunami dividendai Lietuvoje neapmokestinami.
Toks įstatymas buvo nepalankus stambiesiems verslininkams.
Bylos duomenimis, kad įstatymas toks, koks planuotas, nebūtų priimtas Seime, Labiausiai priešinosi buvusi „Vilniaus prekybos“ valdybos narė Diana Dominienė, o netrukus – ir R.Kurlianskis, kuris bandė atitolinti įstatymo priėmimą per Darbo partijos narius.
„Grubiai sakant, Romas („MG Baltic“ valdybos narys Romanas Raulynaitis-Red.) susitiko su Petru (Narkevičiumi), su Kęstu (Daukšiu). Laiko nedaug. Arba priims, arba jeigu nepriims, turėsim daug laiko pataisoms.
Nes „finminas“ užsispyręs, Vyriausybė užsispyrusi, tokia formuluotė – ir viskas. Tai Romui Kęstas pažadėjo, kad Petras išims klausimą iš komiteto kaip neparuoštą ir, reiškias, tada mes turėsim puikius tris mėnesius priderint formuluotes, ta prasme. Tai, man rodos, Petras ne tik kad neišėmė klausimo, dar už Kęsto pasiūlymą neprabalsavo. Tai aš manau, pats turi puikią progą pasikeist komiteto pirmininką, beje“, – V.Gapšiui kalbėjo R.Kurlianskis.
Verslininkai šią kovą pralaimėjo. 2015 metų gruodžio viduryje Seimo Biudžeto ir Finansų komitetas apsvarstęs pritarė Finansų ministerijos pataisoms.
Tai kad iš K.Daukšio būtų sulaukusi prašymo atidėti šių pataisų svarstymą anksčiau paneigė L.Graužinienė.
Ji prisipažino kelis kartus bandžiusi stabdyti šias pataisas, bet ne todėl, kad jos kas nors prašė, o todėl, kad pataisos jai kėlė daug abejonių, nes ES direktyvos į jį buvo perkeltos netiksliai.
Be R.Kurlianskio ir V.Gapšio šioje byloje kaltinimai taip pat yra pareikšti Eligijui Masiuliui, Gintarui Steponavičiui bei Šarūnui Gustainiui.