Teisme priminta: ausis plauti sveika

2019 m. rugsėjo 12 d. 09:05
Restoranuose slapta įrašyti pokalbiai politinės korupcijos bylą nagrinėjančiam teismui kelia keblumų. Vieni nebenori klausytis, ką kalbėjo prieš keletą metų, kiti piktinosi netiksliais užrašais.
Daugiau nuotraukų (54)
Didžiausią korupcijos bylą nagrinėjantis Vilniaus apygardos teismas vakar ruošėsi klausytis, ką dvi valandas prie pietų stalo su dviem verslininkais aptarinėjo tuometis bendrovės „Lietuvos geležinkeliai“ generalinis direktorius Stasys Dailydka, tačiau į posėdį neatvyko visi buvę pašnekovai.
Teismo salėje susitiko tik teisiamas verslininkas Raimondas Kurlianskis ir liudytojas S.Dailydka, bet nebuvo pietauti pakvietusio tuomečio bendrovės „Kauno tiltai“ valdybos pirmininko Nerijaus Eidukevičiaus.
Verslininkai – paslaptingi
Ieškoti N.Eidukevičiaus teismo darbuotojai nusprendė tik prieš kelias dienas, bet nepavyko sužinoti nei jo darbo, nei namų adreso. Kaip jį surasti, negalėjo patarti nei R.Kurlianskis, nei S.Dailydka – nuo byloje minimų pietų praėjo treji metai, per tą laiką pasikeitė ir jų darbo vietos, ir santykiai.
Vilniaus senamiestyje esančiame restorane „Steakhouse Hazienda“ jie susitiko 2016 metų sausio 13-ąją.
Tuomet S.Dailydka buvo bendrovės „Lietuvos geležinkeliai“ generalinis direktorius, N.Eidukevičius – vienas „Kauno tiltų“ vadovų. Kur tuo metu dirbo ir kam atstovavo R.Kurlianskis, vakar teisme niekas atsakyti negalėjo.
„Aš buvau aš. Pamačiau du pietaujančius žmones ir prisėdau pasikalbėti“, – žurnalistams aiškino R.Kurlianskis.
Siekė sumažinti ieškinį
S.Dailydka teigė, kad per pietus buvo svarstoma galimybė sudaryti taikos sutartį tarp „Lietuvos geležinkelių“ ir šiai bendrovei ieškinį pareiškusių įmonių „Kauno tiltai“ ir „Mitnija“.
Dėl patirtų nuostolių atliekant darbus Vilniaus aplinkkelyje Kyviškės–Vaičiūnai verslininkai „Lietuvos geležinkeliams“ buvo pareiškę ieškinį, kuris iš pradžių siekė apie 3,5 milijono eurų (tuomet 12 mln. litų), bet teisme suma sumažėjo.
R.Kurlianskis tvirtino šiame pokalbyje neatstovavęs nei koncernui „MG Baltic“, nei jam priklausančiai „Mitnijai“, bet ginčas su „Lietuvos geležinkeliais“ jam buvo žinomas, nes kurį laiką jis buvo bendrovės „Mitnija“ valdybos pirmininkas.
Kokios buvo pareigos?
Nors kaltinimai šioje byloje pareikšti koncernui „MG Baltic“, kalbėdamas apie R.Kurlianskį S.Dailydka beveik per visą apklausą minėjo tik bendrovę „Mineraliniai vandenys“.
Šį pavadinimą liudytojas įsiminė nuo 1997-ųjų, kai abu susitikdavo Vilniuje, J.Jasinskio gatvėje, esančių pastatų kieme. S.Dailydka tuo metu vadovavo ten įsikūrusiai draudimo bendrovei, šalia buvo ir „Mineralinių vandenų“ biuras.
Tik kelis kartus teismui pakartojus klausimą S.Dailydka atsakė iš viešosios erdvės girdėjęs, kad R.Kurlianskis buvo koncerno „MG Baltic“ viceprezidentas.
Pats verslininkas ir koncernas tai neigia nuo pat pirmojo teismo posėdžio, nors iki tol tokios jo pareigos būdavo nurodomos ir koncerno interneto svetainėje, ir pranešimuose spaudai.
„Kažkam patiko taip mane vadinti. Ir man patiko“, – tik tiek paaiškino R.Kurlianskis.
Gynėsi dėl prašymų
Kol teismas neišklausė per pietus įrašytų pokalbių, R.Kurlianskis jų plačiau nekomentavo.
„Pietūs buvo skanūs“, – pajuokavo teisiamas verslininkas, tačiau iš anksto pasipiktino kitu teisme taip pat dar neišklausytu įrašu.
Kaltinime teigiama, jog R.Kurlianskis įkalbinėjo tuometį Seimo narį Vytautą Gapšį pasistengti, kad S.Dailydka liktų vadovauti „Lietuvos geležinkeliams“ ir po 2016 metų Seimo rinkimų.
„Jeigu tikrai kaltinimas buvo rašomas iš šio pokalbio, kaltinamojo akto rašytojai turėjo prieš tai ausis išsiplauti.
Aš neprašiau V.Gapšio, kad jis pasirūpintų S.Dailydkos likimu kitai kadencijai. Aš tiesiog pasakiau teiginį. Ir šiaip ausis plauti yra sveika“, – pareiškė R.Kurlianskis.
Tokio prašymo teigė neprisimenantis ir teisiamųjų suole atsidūręs buvęs „darbietis“ V.Gapšys: „Gal aš tuo metu užkandžiavau vakarienės metu.“
Jis teigė dėl S.Dailydkos kadencijos jokių prašymų nesulaukęs ir šiuo klausimu į nieką nesikreipęs.
Aiškino, kodėl pasitraukė
Kiek ilgiau nei dešimt metų „Lietuvos geležinkeliams“ vadovavusio S.Dailydkos kadencija turėjo baigtis 2018 metų vasarį, bet jis iš pareigų pasitraukė 2016 metų liepą.
Nors įstatymai S.Dailydkai leido siekti dar vienos kadencijos, jis abejojo ir dėl savo sveikatos, ir dėl politinio palaikymo: „Būdamas socialdemokratas negalėjau tikėtis, kad mane palaikys kita politinė jėga.“
Naują kadenciją jis būtų pradėjęs būdamas 65 metų.
„Aš 23 metų tapau įmonės vadovu, visą gyvenimą ėjau panašias pareigas, galbūt tik didesnėse įmonėse. Tai ne taip paprasta su ta sveikata, jaučiasi ir amžius, ir įtampa“, – teisme kalbėjo S.Dailydka.
Itin darbštaus žmogaus įspūdį jis paliko ir R.Kurlianskiui: „Tokio kalibro žmogus kaip S.Dailydka dirba turbūt visuomet, kai nemiega. Aš kokius dvidešimt metų irgi dirbdavau visada, kai nemiegodavau.“
Todėl R.Kurlianskui buvo sunku apibūdinti, ar su S.Dailydka juos siejo darbo, ar asmeniniai reikalai.
Viešumoje buvo pasirodžiusi informacija, kad S.Dailydka dalyvavo verslininko 50-mečio pokylyje.
Kalbėjo apie rinkimų reikalus
Daug šalčiau vienas apie kitą kalbėjo teisme susitikę „darbiečių“ atstovai.
Dėl balsavimų Seime liudyti iškviestas šiuo metu Darbo partijos Alytaus skyriui vadovaujantis buvęs parlamentaras Raimundas Markauskas tvirtino bandęs palaikyti gerus santykius su šiuo metu teisiamu V.Gapšiu, kuris buvo ne tik vienas partijos lyderių, bet ir rinkimų štabo vadovas.
„Jei santykiai su rinkimų štabo vadovu bus blogi, gali neatsidurti nei sąraše, nei rinkimų reklamoje“, – aiškino buvęs praėjusios kadencijos Seimo narys.
Anot jo, štabas skirstydavo ir rinkimų kampanijai skirtas lėšas, o rajonų skyriai gaudavo nevienodą sumą.
Tai išgirdęs V.Gapšys buvusiam kolegai priminė, kad rinkimų sąrašus ir kandidatų eiliškumą tvirtina partijos suvažiavimas.
Jis paprašė R.Markausko nurodyti konkrečių pavyzdžių ir apie galimai skirtingai paskirstytas lėšas.
„Aš nežinau, kiek gaudavo Anykščiai, aš iš bendros praktikos kalbu“, – pareiškė alytiškis ir nurodė, kad savo kampanijai vienmandatėje rinkimų apygardoje iš partijos biudžeto buvo gavęs tris tūkstančius eurų.
R.Markauskas teigė, jog tariantis dėl balsavimo Seime V.Gapšio nuomonė nebuvo svaresnė vien dėl to, kad jis – rinkimų štabo vadovas.
„Nelabai kas norėjo vadovauti tam rinkimų štabui. Vadovui reikia bendrauti su 60 partijos skyrių. Visi turi savo nuomonę ir su jais susitarti nėra lengva“, – kalbėjo „darbietis“.
MG BalticTeismasKorupcijos skandalas
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.