O premjeras dar nesukurtą naują frakciją jau pakvietė prisijungti prie koalicijos. Ramūnas Karbauskis sako, kad bendradarbiavimo gali ir nebūti.
Apie visa tai „Lietuvos ryto“ televizijos laidoje „Lietuva tiesiogiai“ Ignas Grinevičius kalbėjosi su „Tvarkos ir teisingumo“ frakciją palikusiu Vytautu Kamblevičiumi bei dienraščio „Lietuvos rytas“ apžvalgininku Tadu Ignatavičiumi.
– Pone Ignatavičiau, gal galite paaiškinti, kas čia nutiko ir kodėl Seimo rudens sesija prasidėjo būtent taip?
T.Ignatavičius: Racionaliai paaiškinti, kas čia vyksta, ganėtinai sunku. Apibendrintai pasakyti būtų galima, kad čia panašu į kažkokį paskutinį išnykstančios politinių gyvūnų rūšies pasispardymą. Kas neišvengiamai būna artėjant į kadencijos pabaigą.
Atsiranda įvairių įdomių darinių, kurie čia bando ieškoti nišų, užuovėjų. Matome tokį politinį turgų, besikurianti frakcija, panašu, bando tapti preke būsimame turguje, save pateikti. Galbūt šita frakcija galėtų būti patraukli kažkokiam naujam arba jau esančiam politiniam dariniui, kuris, pasinaudodamas tribūna Seime, norėtų persivilioti šitą frakciją į savo gretas. Žodžiu bando save parduoti.
– Matosi čia senosios „Tvarkos ir teisingumo“, Rolando Pakso ranka?
T.Ignatavičius: Tik tiek, kad dalis vakar subyrėjusios frakcijos narių yra buvę, galbūt ir esami bendražygiai, draugai su R.Paksu. Aišku, tas ryšys buvo ir, ko gero, yra, jie buvę tos partijos steigėjai, tai akivaizdu, kad su R.Paksu tai susiję.
Bet ar jis dabar aktyviai veikia ir koks gali būti jo interesas, sunku pasakyti. Labiau panašu į tai, ką kalba naujos partijos kūrėjai, kad iš tikrųjų jie negalėjo būti kartu su Remigijumi Žemaitaičiu, kuris, jų teigimu, nebežinojo, kas čia vyksta, kaip vyksta, priiminėjo vienasmenius sprendimus. Spėju, čia suėjo keletas interesų.
Vienas, kad buvę bendražygiai suvedė sąskaitas. Matyt, artėjo ta diena x, kai turėjo paaiškėti, kam gali atitekti ekonomikos ir inovacijų ministro portfelis. Į jį taikėsi, labai veržėsi „tvarkiečių“ partijos lyderis R.Žemaitaitis.
Panašu, kad likę frakcijos nariai nenorėjo to padaryti, galbūt kažkokios jėgos iš aukščiau šiek tiek pareguliavo, kad R.Žemaitaitis tuo ministru netaptų. Kad santykiai pašliję jų frakcijoje ir partijoje matėsi jau ir iš šalies.
Kitas dalykas, kadangi aplink naują frakciją limpa ne vien „tvarkiečiai“, bet ir kiti nepatenkinti vasarą vykusiomis derybomis, panašu, kad skirtingi interesai subūrė šitą frakciją į vieną krūvą, aš tai vadinu tokiu „flashmob'u“.
Turiu įtarimų, kaip greitai jie susibūrė, neatmestina, kad staiga gali ir pakrikti. Vakar matėm, šiandien, kad vieni tarsi buvo būsimos frakcijos nariais – iš ryto jie yra būsimos frakcijos nariais, po pietų jau nebe.
Gali būti, kad jiems pavyks rytoj susikurti ir paskelbti apie naujos frakcijos įkūrimą, bet kokios jos perspektyvos ir kiek ji ilgai laikysis, sunku prognozuoti ir kažką racionaliai paaiškinti.
– Pone Kamblevičiau, paaiškinkite šios frakcijos atsiradimo logiką ir kiek joje bus narių?
V.Kamblevičius: Šiuo metu yra 7 nariai. Buvome susirinkę, pavadinimą suradome, kadangi buvo daug pasiūlymų. Faktiškai problemos išspręstos. Rytoj ryte Seime bus paskelbta mūsų frakcija.
– Viena iš šios frakcijos atsiradimo priežasčių galėjo būti nepasitenkinimas R.Žemaitaičiu, jūs irgi tai deklaravote. Ar tai reiškia, kad jūs, artėjant Virginijaus Sinkevičiaus posto atsilaisvinimui, nenorėjote R.Žemaitaičio matyti tame poste?
V.Kamblevičius: Ne, tokių minčių nėra. Mes ir šiandien buvome susitikę su gerbiamu premjeru, jis mus pakvietė į valdančią koaliciją. Mes apie postus absoliučiai nekalbėjome ir nepageidaujame, kad tik ta intencija einame – dėl posto.
– Bet postų gali atsirasti?
V.Kamblevičius: Gali. Jeigu atsiras postai, tada frakcija rinksis, svarstys ir matomai numatysim kandidatą.
– O turite potencialių kandidatūrų jau suburtoje frakcijoje?
V.Kamblevičius: Konkrečiai paimkime Algimantą Dumbravą, Kęstutį Bartkevičių – yra žmonių, kurie galėtų atstovauti.
T.Ignatavičius: Kaip suprantu, K.Bartkevičius kaip tik yra viliojamas į naują frakciją ministro postu. Nežinia, ar apskritai tas postas frakcijai atiteks ir čia gali įvykti dar vienų skyrybų priežastis, kai nebus patenkintas naujai susibūrusios frakcijos apetitas. Nes panašu, kad juos buria ir siūlomos ar danguje kybančios gėrybės, kai jie jų negaus, gali sėkmingai pakrikti, kaip ir rytoj susiburs.
V.Kamblevičius: Noriu paprieštarauti. Iš buvusios frakcijos visi perėjo mūsų partijos nariai, kurie buvo frakcijoje. Mes esame 5, gerbiamas Rimas Andrikis irgi mūsų frakcijos buvo narys – pašlijus santykiams su R.Žemaitaičiu, jis trenkė durimis, tačiau šiandien Rimas vėl pas mus sugrįžo.
Tai faktiškai mes esame šeši senbuviai, kurie esame tikri partijos nariai ir tik septintas Algirdas Butkevičius. Reiškia, stipri frakcija ir jokio pakrikimo nebus.
T.Ignatavičius: Mindaugas Puidokas dar būsimos frakcijos narys.
V.Kamblevičius: Yra svarstoma ir M.Puidoko galimybė.
T.Ignatavičius: Dar Viktoras Pranckietis gali prisijungti.
– Ar buvo diskusijų su V.Pranckiečiu?
V.Kamblevičius: Šiandien mes buvome susitikę su V.Pranckiečiu, kalbėjomės, išgėrėm puodelį kalbos. Jis manęs tik paklausė, koks būtų frakcijos pavadinimas, ar iš tikrųjų eisite į valdančiąją koaliciją. Normaliai pasišnekėjom, bet kažkokių minčių, kad būtų kalbinamas ar jis pareikštų norą – net nebuvo užsiminta.
– Koks tuomet buvo susitikimo tikslas?
V.Kamblevičius: Tiesiog jis norėjo sužinoti, sako: „Kokį jūs normalų pavadinimą parinksit. Matau, visi rimti, skaidrūs, reiktų tvirto pavadinimo pagal jūsų kokybę“.
– Iš esmės V.Pranckietis į jūsų frakcijos susikūrimą reaguoja palankiai?
V.Kamblevičius: Palankiai.
– Norėtumėte jį matyti toje frakcijoje?
V.Kamblevičius: Kodėl, yra svarstomas dalykas. Ir čia ne vienas Kamblevičius sprendžia. Jei bus pageidavimas, frakcija svarstys. Kuo didesnis skaičius, tuo gal net ir geriau.
– Jūs teigiate, kad ši frakcija yra senoji „Tvarkos ir teisingumo“ partija plius kažkas iš šalies?
V.Kamblevičius: Vienintelis iš šalies, mes galim taip tiesiai šviesiai pasakyti – kadangi R.Andrikis buvo mūsų sąraše einant į Seimą – yra A.Butkevičius.
– Kokius A.Butkevičiaus prisijungimo prie frakcijos motyvus matote?
V.Kamblevičius: A.Butkevičius taip pasakė: „Aš matau, kadangi rimti vyrai, aš esu perspėjęs savo partijos lyderius, kad išeisiu. Nelabai noriu eiti į Mišrią“. Jam kažkodėl ta Mišri nelabai skaniai atrodo, todėl sako: „Kai pajutau, kad jūs iš tikrųjų rimti vyrai, kuriate naują frakciją“. Ne paslaptis, aš jį pakalbinau ir sakyčiau, labai normaliai sutiko iš karto.
– Pažvelkime į artėjančius Seimo rinkimus. Šitai frakcijai jūs matote kažkokią ilgesnę perspektyvą?
V.Kamblevičius: Aišku matau. Galbūt daugeliui atrodo, kodėl mes staigiai pakeitėm frakcijos pavadinimą. Kadangi gerbiamas mūsų vadas R.Žemaitaitis kalbėjo metai, pusantrų, kad reikia keisti partijos pavadinimą, heraldiką, jie buvo susirinkę Pagėgiuose sąskrydžio metu.
Sakė, kad pavesta valdybai, reikia staigiai tuos dalykus spręsti. Praėjo pusantro mėnesio, jis nieko nekviečia, nieko nedaro. Tai mes galvojam, kadangi jis norėjo keisti partijos pavadinimą, pakeisdami frakcijos pavadinimą, paskatinsim mūsų pirmininką kuo greičiau padaryti tuos darbus, kuriuos jis žadėjo.
– Jūs dabar išstosite iš „Tvarkos ir teisingumo“ partijos, liksite joje? Reformuosite partiją?
V.Kamblevičius: Jokiais būdais niekur nestosim. Žiūrėsim, kokią Remigijus formuos partiją, koks bus pavadinimas. Aš skaitau, esu teisėtas partijos narys ir aš dalyvausiu toliau mūsų partijoje.
– Kartu su kolegomis R.Andrikiu, A.Butkevičiumi buvote nuvykęs pas premjerą Saulių Skvernelį. Jeigu negautumėte jokių postų, kaip elgtumėtės? Vis tiek taptumėte valdančiosios koalicijos dalimi?
V.Kamblevičius: Taip, mes ir šiandien, kadangi buvome susitikę, kalbėjome, galite paklausti ir premjero. Nebuvo jokios minties, kad mes ateiname dėl postų. Absoliučiai.
– Bet jūs ateinate į valdančiąją koaliciją?
V.Kamblevičius: Ateinam. Kadangi mes buvome trise, sakiau: tie, kurie šiandien atėjo pas jus, mes palaikome, bet turiu dar paderinti su frakcija, bet mano manymu frakcija pritars. Jie visi pažadėjo, kad vieningai palaikysim.
– Pone Ignatavičiau, kokia čia gali būti logika? Bet kokia kaina, bet kokiu būdu net ir be postų ateiti į valdančiąją koaliciją?
T.Ignatavičius: Aš manau, kad V.Kamblevičius nepasako tiesos dėl postų. Akivaizdu, kad būti politikoje ir nesiekti postų, juo labiau, prisiimti atsakomybę, eiti į valdančiąją koaliciją ir nenorėti nieko.
Matėm, V.Kamblevičius pats vakar patvirtino, kad į frakciją buvo kviečiamas ateiti Petras Čimbaras, kuris panoro tapti frakcijos seniūnu. Ir kai tik sužinojo, kad juo nebus, iškart pasakė: „Ačiū, nereikia“. Akivaizdu, kad kalba eina apie postus, tik kokie tie postai bus. Ar gaus tą ministeriją, negaus, galbūt Seimo vicepirmininkas.
Dabar kaip bus su R.Žemaitaičiu neaišku, jis praktiškai vienas „Tvarkos ir teisingumo“ atstovas Seime. Akivaizdu, kad jis neturėtų būti Seimo vicepirmininku būdamas vienas. Čia turės būti kažkaip sprendžiama. Klausimas, ką sumąstys R.Karbauskis.
– Jis dar abejoja, skirtingai nei S.Skvernelis.
T.Ignatavičius: Būtent. Manau, kad jo interesas, kad šita frakcija galbūt net nesusidarytų ar būtų negausi, galbūt jis bandys kai kuriuos būsimos frakcijos narius pasikišti po savimi, į savo frakciją persivilioti. Dėl to ir kalbu apie tas rizikas, kad nebūtinai rytoj susikūrusi ilgai išsilaikys. Juos, jau dabar matom, tampo ta grupelė žmonių, kurie jaukia visą valdančiąją koaliciją, už skvernų, rankovių ir kišenių. Nežinau, kaip jie išsilaikys, bet čia du tikslai.
Tai greičiausiai buvo nuskausminti R.Žemaitaitį, kur matėsi, kad nesutarimai yra. Kitas dalykas, supakuoti save kaip prekę, pateikti būsimuose Seimo rinkimuose ir tikėtis, kad galbūt kažkokia parlamentinė partija ar nepatekusi į parlamentą – girdėjome ir apie galimą Viktoro Uspaskicho interesą turėti frakciją Seime prieš būsimus Seimo rinkimus.
Juo labiau, kalbama ir su Darbo partijos atstovais, kurie irgi gali įsitraukti į tos frakcijos veiklą. V.Uspaskich vakar ir šiandien tokios galimybės nepaneigė, atlieka partijos narių apklausą, užsimindamas apie tai, kad jeigu reikia gelbėti valstybę ir užtikrinti stabilumą, gali būti, kad Darbo partija parems naują frakciją. Galbūt tie du Darbo partijos atstovai Seime prisijungs prie jos.
– Pone Kamblevičiau, jūs šių įvykių kontekste kalbėjote su R.Paksu arba V.Uspaskichu?
V.Kamblevičius: Nebuvo kalbos. R.Pakso konkrečiai nematęs daugiau nei du metai. V.Uspaskicho maždaug nematęs, nebendravęs pusantrų metų. Tai, ką rašo laikraščiai, yra kliedesiai. Nežinau, kieno čia versija sukurta. Dar kartą pakartoju – kliedesiai.
T.Ignatavičius: Patys kalbate apie tai, kad galvojate apie tolimesnę perspektyvą, kad iš tos frakcijos gali išsirutulioti kažkoks politinis judėjimas, partija, kuri kandidatuos Seimo rinkimuose. Tai arba jūs kursite patys kažką, arba parsiduosite kažkam.
V.Kamblevičius: Aš tik noriu labai atsakingai pasakyti, kad jums būtų aiškiau. Mes, kurie esame čia, į Darbo partiją nebestosime ir nedalyvausime kartu rinkimuose.
T.Ignatavičius: Yra daugiau partijų arba net nesusikūrusių partijų.
– Jūs griežtai atmetate bendradarbiavimo galimybes su V.Uspaskichu ir kompanija?
V.Kamblevičius: Tai kad visi kalba, kad čia jo darinys, mes eisime kartu rinkimuose. Ne, to nebus. Mes niekur nekalbėjome.
– Kalbant apie R.Žemaitaičio perspektyvą, pone Ignatavičiau, kaip jis galėtų elgtis? Ką jam reikėtų daryti?
T.Ignatavičius: Garbanas rautis tikriausiai. Komiška situacija. Reiktų pabrėžti tą komiškumą ne tik R.Žemaitaičio, bet ir R.Karbauskio, kuris kažką buria, lipdo ir panašiai.
Visi matėm tą lipdymą naujos koalicijos, R.Karbauskio kalbėjimus apie tai, kad dabar buvo ta koalicija ne visai tvirta, tai dabar taip ją sutvirtinsim, sulituosim, toks bus monolitas. Ir pirmą rudens sesijos dieną visas kortų namelis, R.Karbauskio lipdytas, sugriuvo.
Atrodo liūdnai ir R.Žemaitaitis šioje situacijoje, kurio frakcija visą vasarą visaip kaip bandė komiškai gelbėti, deleguodami tai Agnę Širinskienę, tai dar kažką į frakciją. Tiek R.Žemaitaitis, tiek R.Karbauskis – abudu tragikomiškai atrodo.
– Pone Kamblevičiau, buvote susitikęs su premjeru. Gal žinote, ką R.Karbauskis galvoja apie jūsų naują darinį?
V.Kamblevičius: Jis faktiškai irgi galvoja tą patį, kad mes dalyvautume kartu koalicijoje.
– Bet jis sakė, kad jeigu tai bus tiesiog „Tvarkos ir teisingumo“ naujas darinys, sudarytas senosios „Tvarkos ir teisingumo“ pagrindu, jis mato galimų kliūčių jums prisijungti prie koalicijos. Įsivaizduojate, kokios tos kliūtys?
V.Kamblevičius: Aš pirmą sykį girdžiu. Atvirai kalbant, mes ko gero jiems daugiau reikalingi, nei jie mums. Čia jų yra problemos. Jei jie turėtų 80-90 vietų, o jie turi tik 68 valdančiosios koalicijos narius.
T.Ignatavičius: Pone Kamblevičiau, kad jūs jau išsiryškinote prieš sukurdami frakciją, kad jūs bet kokiu atveju remsite valdančiąją koaliciją ir Vyriausybę, kad nenorite būti opozicijoje.
V.Kamblevičius: Bet jei pasakys R.Karbauskis rytoj, kad mes jūsų nepageidaujame, tai mes nesiveršime.
T.Ignatavičius: Bet vis tiek balsuosite, tai koks jums skirtumas. Vis tiek tuos balsus turite.
V.Kamblevičius: Ne. Teisingai, balsuosime, bet nežinia, kaip. Ir anksčiau kai buvome valdančiojoje koalicijoje, tuos, kur buvo konstruktyvūs teisiniai aktai, mes visada palaikėme. Mes veto uždėjom dėl sveikatos pertvarkos ir vienintelių mūsų balsais neįvyko, ką norėjo padaryti Aurelijus Veryga. Mes turime stuburą. Kai sakote, kad mus pasikiš R.Karbauskis – čia ne tie vyrai, kurie pasikiša.
T.Ignatavičius: Pažiūrėsim. Pagyvensim, pamatysim.
– Į artėjančius rinkimus neisite su Darbo partija. Eisite kaip kas? „Tvarkos ir teisingumo“ partija, „Lietuvos gerovei“ frakcija, plėsitės?
V.Kamblevičius: Čia tik laiko klausimas, vis tiek mūsų „Tvarkos ir teisingumo“ frakcija reformuosis į kitą pavadinimą. Mes su ta partija ir eisime.
– Jums geriau eiti prieš tai turėjus postų ar neturėjus? Turėjus atsakomybių Vyriausybėj ar ne?
V.Kamblevičius: Postų neužėmus geriau.
„Lietuva tiesiogiai“ – nuo antradienio iki ketvirtadienio 16.30 ir 20.30 val. per „Lietuvos ryto“ TV.