1989-ųjų rugpjūčio 23-iąją daugiau kaip milijoną žmonių subūręs Baltijos kelias nuo Vilniaus iki Talino pasaulyje tapo sėkmingo nesmurtinio pasipriešinimo simboliu.
Sostinės Katedros aikštėje prasidėjusi grandinė penktadienį driekėsi apie septynis kilometrus ir baigėsi Ukmergės gatvėje, BNS teigė vienas iniciatyvos koordinatorių Tomas Aleknovičius.
Vien centrinėje miesto aikštėje šalia šventės proga įrengtos scenos ir radijo imtuvų instaliacijos buvo susirinkę keli tūkstančiai žmonių.
Dalis jų nešėsi Lietuvos ir kitų šalių, pavyzdžiui, Ukrainos, Gruzijos, Lenkijos vėliavas. Kelias minutes pabuvę susikibę už rankų, žmonės sugiedojo Lietuvos himną.
Katedros aikštėje penktadienį stovėjęs Mindaugas Savickas prisiminė, kaip 1989 metais jį, vienuolikmetį berniuką, tėvai atsivedė į Baltijos kelią kelyje tarp Vilniaus ir Ukmergės.
„Gal tuo metu nelabai supratau, kas, kur, kaip ir kodėl, bet dabar, manau, matome, kur esame, ir kur galėjome būti, – sakė 41-erių darbų vadovas. – Manau, kad po 30 metų šita grandinė perduoda Baltijos kelio vienybės žinutę mūsų vaikams.“
27-erių psichologė Živilė Razinkovienė teigė, kad jai, kaip ir visai jaunajai kartai, svarbu suvokti, kokius sunkumus patyrė vyresni artimieji per sovietų okupaciją.
„Tai buvo sutelktumo ir vienybės ženklas, kad Baltijos šalys yra pasirengusios atsiskirti nuo Sovietų Sąjungos“, – kalbėjo Ž. Razinkovienė.
Pasak vieno iš renginio koordinatorių, gyvoje grandinėje susikibo apie 12 tūkst. žmonių.
„Tai buvo du kartus daugiau, nei tikėtasi“, – BNS sakė T. Aleknovičius.
Policijos pareigūnai neskaičiavo, kiek žmonių dalyvavo akcijoje, BNS nurodė Policijos departamento atstovas spaudai Ramūnas Matonis.
Istorinis minėjimas
1989-ųjų rugpjūčio 23-iąją daugiau kaip milijoną žmonių subūręs Baltijos kelias nuo Vilniaus iki Talino pasaulyje tapo sėkmingo nesmurtinio pasipriešinimo simboliu. Minint 30-ąsias šio renginio metines visą rugpjūtį įvairiose Lietuvos vietose – miestų ir rajonų savivaldybėse – vyko Baltijos kelio 30-mečio minėjimo renginiai.
Šis penktadienis – minėjimo renginių kulminacija. Didžiausi ir svarbiausi penktadienio renginiai vyko sostinėje ir Lietuvos-Latvijos pasienyje. 17 val. Lietuvos ir Latvijos pasienyje prie atminimo ženklo, skirto Baltijos keliui, įvyko susitikimas „Baltijos kelias – tai mes“, kuriame dalyvavo Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda ir Latvijos prezidentas Egilis Levitas.
Simbolinę gyvąją grandinę penktadienį atkartojo 18 val. nuo Gedimino bokšto link Ukmergės plento Vilniuje nusidriekusi gyva grandinė „Baltijos kelias – tai mes“. Į grandinę susikibo būrys vilniečių ir sostinės svečių.
Baltijos kelias – taikaus pasipriešinimo simbolis
Prieš 80 metų, 1939 m. rugpjūčio 23 d., Vokietijos ir Sovietų Sąjungos atstovams vykdant savo vadų, Hitlerio ir Stalino, nurodymus, pasirašyta sutartis, vadinama Ribentropo-Molotovo paktu. Baltijos šalys prarado nepriklausomybę – jos buvo ištrintos iš pasaulio žemėlapio, o šalių demokratinė vystymosi raida buvo sustabdyta 50 metų.
Prieš 30 metų, 1989 m. rugpjūčio 23 d., minint šios sukakties 50-metį, į gyvą 620 km nusidriekusią grandinę nuo Gedimino bokšto Vilniuje iki Tompėjos bokšto Taline sustoję Lietuvos, Latvijos ir Estijos žmonės priminė visam pasauliui niekada nepamirštą siekį būti laisviems patiems kurti savo valstybes. Daugiau nei milijoną žmonių subūręs Baltijos kelias tapo sėkmingo nesmurtinio pasipriešinimo simboliu.
2009 m. Baltijos kelias buvo įrašytas į UNESCO tarptautinį registrą „Pasaulio atmintis“.
Minėjimas tęsiasi
Minėjimo renginiai tęsis ir vakare. 19 val. Vilniaus Katedros aikštėje prasidės koncertas „Vienybės banga“. Planuojama, kad koncerte dalyvaus ir kadenciją baigusi prezidentė Dalia Grybauskaitė.
Rugpjūčio-lapkričio mėnesiais Baltijos kelio 30-mečio minėjimo renginiai vyks Lietuvos diplomatinėse atstovybėse įvairiose užsienio šalyse.
Už bendradarbiavimą dėkojame UAB „Telia Global Services Lithuania“.
Specialią laidą „Baltijos kelias. Trisdešimt metų“ žiūrėkite penktadienį 20:30 val. per „Lietuvos ryto“ televiziją!