Po karjeros šuolio Dainius Gaižauskas gavo per galvą: atsivijo policininko praeitis

2019 m. rugpjūčio 14 d. 06:53
Naujas postas nebūtinai šildo. Tuo gali įsitikinti mažiau nei prieš mėnesį į Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto vadovo kėdę klestelėjęs valstietis 44 metų Dainius Gaižauskas, kurį atsivijo praeitis.
Daugiau nuotraukų (12)
Iš valstiečių stovyklos pasprukusį Vytautą Baką parlamento Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininko poste pakeitusiam buvusiam policijos pareigūnui D.Gaižauskui tenka sklaidyti abejones, kad užuovėją politinėje arenoje jis esą galėjo surasti mėgindamas pabėgti nuo jam grėsusio tyrimo.
Kaip pranešė LRT, iš Marijampolės apskrities Imuniteto skyriaus vadovo pareigų D.Gaižauskas pasitraukė netrukus po pokalbio su Policijos departamento Imuniteto valdybos viršininku Elanu Jablonsku.
Pastarasis 2016 metų gegužę D.Gaižauską ir tuometį Marijampolės policijos viršininką Skirmantą Andriušį informavo apie priimtą sprendimą pradėti Imuniteto skyriaus vadovo veiklos tarnybinį patikrinimą.
D.Gaižauskas vadovybės taikiklyje atsidūrė po Marijampolės policininkų skundų dėl esą galimo piktnaudžiavimo tarnyba ir neteisėto spaudimo pareigūnams.
2016 metų birželio 1-ąją iš pareigų tyliai ir be ypatingų padėkų pasitraukęs D.Gaižauskas jau kitą dieną tapo Valstiečių ir žaliųjų sąjungos nariu, o vėliau – šios partijos kandidatu į Seimą. Tuo metu jo atžvilgiu pradėtas tyrimas buvo nutrauktas.
Natūralu, kad skundžiasi
Tuo metu D.Gaižauskas atmeta įtarimus, kad į politiką pasuko dėl grėsusio tyrimo, o jam nepalankius liudijimus vadina išvedžiojimais bei korumpuotų pareigūnų gynyba.
Komentuodamas į viešumą iškilusią istoriją parlamentaras „Lietuvos rytui“ vakar tvirtino suprantantis, jog tapęs Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininku sulauks kur kas didesnio dėmesio nei anksčiau.
Bet D.Gaižauskui esą buvo netikėta, kad ankstesnė jo veikla bus interpretuojama kaip bėgimas nuo atsakomybės. Jis tikino, kad bėgti ar slapstytis neturėjo dėl ko, nes visą laiką tarnavo sąžiningai ir dorai.
„Dirbdamas policijoje buvau principingas, sąžiningas ir negailestingas bet kuriam korumpuotam pareigūnui“, – tvirtino buvęs policininkas, kurio užduotis buvo išsiaiškinti galimus kolegų nusikaltimus.
Paklaustas, ar negalėjo būti taip, kad persekiodamas kolegas galėjo kiek perlenkti lazdą, D.Gaižauskas aiškino, jog natūralu, kad persekiojami pažeidėjai skundžiasi: „Visą laiką geriausia gynyba yra puolimas.
Ir kuo turtingesnis arba įtakingesnis žmogus mums įkliūdavo, tuo aršesnis būdavo ir puolimas.“
Politiko sąžinė rami
Tačiau ar visi į D.Gaižausko užmestus tinklus patekę pareigūnai buvo nusikaltę? Galbūt vieną kitą buvusį kolegą Imuniteto skyriaus viršininkas buvo užsipuolęs ir apkaltinęs nepagrįstai?
„O kam policijai to reikia? Kam man reikėtų klastoti duomenis apie galimai korumpuotus ir nusikaltusius kolegas, policijos pareigūnus?
Nė vienas tyrimas nebuvo pradėtas nepagrįstai. Kiekvieną bylą, jeigu ji nėra įslaptinta, galiu paaiškinti ir pagrįsti“, – sakė valstietis ir pabrėžė, kad jo sąžinė rami.
Be to, D.Gaižauskas teigė, kad tyrimą jo atžvilgiu pradėjusi Policijos departamento Imuniteto valdyba negalėjo pasielgti kitaip: „Ji privalo taip elgtis, kai gaunamas skundas dėl netinkamų ar neteisėtų pareigūnų veiksmų.
Bet jų šiuo atveju negalėjo būti, nes visi mūsų skyriaus veiksmai juk būdavo sankcionuojami prokurorų, ikiteisminio tyrimo teisėjų.
Nėra taip, kad vienas žmogus priimtų sprendimus, todėl tokius kaltinimus gali reikšti tik sistemos visiškai neišmanantis žmogus.“
Mano perėjęs į kitą lygį
Bet kodėl korumpuotus kolegas gaudęs principingas pareigūnas staiga prieš juos kapituliavo? Ar tylus pasitraukimas iš tarnybos jam nemetė šešėlio?
Šiuos „Lietuvos ryto“ klausimus išgirdęs D.Gaižauskas tvirtino, kad jo atžvilgiu pradėtas tyrimas ir išėjimas iš tarnybos – tik sutapimas.
„Mano sprendimą trauktis lėmė kompleksas priežasčių. Kai buvęs policijos generalinis komisaras Saulius Skvernelis, kuriam buvo atskaitingos ir imuniteto tarnybos, 2016 metų balandį apsisprendė dalyvauti politikoje ir pradėjo burti komandą, man tai buvo pirmas signalas, kad galbūt laikas keisti veiklą.
Juolab kad artinosi pasitraukimas į pensiją ir aš svarsčiau visus galimus variantus, taip pat galvojau ir apie rinkimus į Seimą“, – kalbėjo valstietis.
Be to, anot D.Gaižausko, tokiam sprendimui įtakos turėjo ir policijoje tvyranti milžiniška įtampa bei krūvis: „Prie visko prisidėjo ir planuojama mūsų tarnybos reforma. Mano požiūris į ją buvo šiek tiek kitoks.“
D.Gaižauskas neneigė, kad prie sprendimo trauktis iš tarnybos prisidėjo ir tai, kad beveik visą laiką sulaukdavo skundų, kurie esą būdavo nepagrįsti.
„Kiekvieną kartą, kai sulaikydavome grupę ar kokį aršesnį nusikaltėlį, sulaukdavome kaltinimų ar tyrimo dėl galimai neteisėtai vykdyto sekimo. Kas už tai atsakydavo? Aišku, vadovas.
Tačiau aš nenuleidau rankų. Politiko karjerą pasirinkau kaip tik tikėdamasis, kad su korupcija galėsiu kovoti kitu, aukštesniu, lygmeniu.
Mano ir šūkis buvo „Kova už Marijampolę ir Lietuvą be korupcijos“.
Aš ėjau lopyti įstatymų spragų ir dar labiau kovoti su korupcija“, – pakiliai kalbėjo naujasis Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto vadovas.
Premjeras jau kiek atvėsęs
Tiesa, valstietį, atrodo, kiek sutrikdė premjero S.Skvernelio pozicija.
Prieš Seimo rinkimus dabartinis Vyriausybės vadovas viešai aiškino D.Gaižausku pasitikįs 100 procentų, o dabar, LRT paprašytas pareikšti nuomonę apie bendražygį, jau nebuvo toks entuziastingas ir sakė, kad norėtų susilaikyti nuo komentarų.
„Gal premjeras buvo netiksliai pacituotas. Norėčiau iš jo paties išgirsti, ką jis galvoja. Manau, kad mes, kaip ir buvome, taip ir likome bendražygiai ir draugai.
Gal nebent pastaruoju metu išsiskyrė mūsų pozicijos ar požiūris dėl ateities planų“, – svarstė D.Gaižauskas, likęs ištikimas valstiečių vedliui Ramūnui Karbauskiui, kuris konfliktuoja su S.Skverneliu.
Vis dėlto D.Gaižauskas nemano, kad dabar iškeltos abejonės dėl jo pasitraukimo iš tarnybos policijoje galėtų būti kliūtis eiti svarbaus Seimo komiteto pirmininko pareigas.
Norėtų viską išsiaiškinti
Tačiau opozicinės Seimo socialdemokratų frakcijos seniūnas Julius Sabatauskas įsitikinęs, kad dėl savo ankstesnės veiklos policijoje komiteto vadovas turėtų pateikti aiškius atsakymus.
„Paskelbti pareigūnų liudijimai rodo, kad dažnai galėjo buvo perlenkiama lazda. Pavyzdžiui, minima, kad buvusi pareigūnė galėjo būti persekiojama.
Lieka daug neatsakytų klausimų, nes tarnybinis patikrinimas dėl D.Gaižausko veiklos buvo pradėtas ir nutrauktas“, – Eltai sakė J.Sabatauskas.
Galėjo likti nuoskaudų
Tuo metu iš valdančiosios Valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos liepos pabaigoje pasitraukęs V.Bakas mano, kad gali kilti klausimų ir dėl D.Gaižausko veiklos Seime.
„Jis vadovavo Seimo Kriminalinės žvalgybos parlamentinės kontrolės komisijai ir matau čia problemą, nes panašu, kad yra likę kažkokių asmeniškumų, susijusių su atleidimo procesu.
Iš D.Gaižausko tarsi girdėti nuoskaudos, kad jis nesulaukė padėkų už darbą.
Be to, galėjo būti kažkokių nuoskaudų dėl jo atžvilgiu pradėto tyrimo.
Jo veiklą tuomet buvo pradėję tirti tie patys pareigūnai, kurie ir dabar vadovauja Imuniteto valdybai.
Todėl D.Gaižauskui derėjo nusišalinti nuo parlamentinės kontrolės šių tarnybų atžvilgiu, nes galėjo kilti klausimų dėl jo objektyvumo“, – „Lietuvos rytui“ dėstė buvęs Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto vadovas V.Bakas.
Kerštauti neturi dėl ko
Bet D.Gaižauskas tvirtino šiandien niekam neturįs priekaištų dėl to, kad iš tarnybos buvo išlydėtas be apdovanojimų. Politikas neigė, jog tai galėtų būti motyvas kerštauti.
„Aš esu gavęs daugybę apdovanojimų, todėl jokių nuoskaudų nejaučiu. Nebuvo tradicijos, kad būtų apdovanojami išleidžiami padalinių vadovai.
Be to, man atrodo, kad jau buvau gavęs visų rūšių apdovanojimus. Man užteko pagarbos, kurią jaučiau išeidamas iš darbo.
Kita vertus, kodėl turėčiau kerštauti?
Priešingai, turėčiau padėkoti, kad dėl susiklosčiusių aplinkybių žengiau žingsnį į didžiąją politiką. Tai pliusas“, – sakė D.Gaižauskas.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.