Savivaldybė tvirtina, kad J. Meko centro vadovas nėra atleistas

2019 m. rugpjūčio 1 d. 10:59
Ignas Jačauskas, BNS
Trečiadienį skelbusi, kad Jono Meko vizualiųjų menų centro (JMVMC) vadovas Gintaras Sodeika bus atleistas, kaip praradęs pasitikėjimą, Vilniaus savivaldybė tikslinasi – jis nušalintas mėnesiui, kol bus išsiaiškintos aplinkybės dėl Artūro Zuoko namuose aptiktų J. Mekui priklausiusių daiktų.
Daugiau nuotraukų (1)
„Jis yra nušalintas tol, kol bus atliktas tyrimas. Termino tikslaus nėra, tai gali būti ir labai ilgai, ir labai trumpai, priklausomai nuo to, ką ten ras. Jis nušalintas tyrimo pagrindu“, – ketvirtadienį BNS sakė savivaldybės administracijos vadovas Povilas Poderskis.
Trečiadienį savivaldybės darbuotojai iš A. Zuoko namų į administracijos pastatą Konstitucijos prospekte išsivežė per 100 dėžių su, kaip manoma, J. Mekui priklausiusiais daiktais, jie buvo adresuoti J. Meko fondui. Tai yra privati pelno nesiekianti organizacija. Tuo metu G. Sodeikos vadovaujamo JMVMC steigėjas yra Vilniaus miesto savivaldybė.
Fondo direktorius Edgaras Stanišauskas trečiadienį BNS sakė, kad dėžėse – ne kūriniai, o prieš dešimtmetį iš Jungtinių Valstijų atsisiųstos knygos, plakatai, eskizai, projektorius, priklausantis J. Meko fondui. Juos esą ketinta panaudoti kuriant J. Meko kino centrą, o daiktai sandėliuoti A. Zuoko namuose, nes kitur nebuvo vietos.
Apie radinį savivaldybei pranešė politiko sutuoktinė Agnė Zuokienė, tvirtinusi, kad apie gausybę meno kūrinių ir asmeninių J. Meko daiktų iki šiol nieko nežinojo, turtas nedeklaruotas jos ir buvusio sostinės mero deklaracijose.
Anot P. Poderskio, savivaldybėje šiuo metu suformuotos dvi komisijos: viena vertins tai, kas rasta dėžėse, kita – G. Sodeikos galimą atsakomybę.
„Visų pirma, bus pakelti 2015 metų audito dokumentai, pažiūrėta, ar to, kas buvo audituota, sutikrinta turto sąraše, nėra tarp tų dėžių“, – sakė jis.
Pasak administracijos vadovo, prieš ketverius metus auditas pažeidimų nenustatė, bet ar dokumentai „atitinka tai, kas yra realybėje“, dar bus tikrinama. Vertinant daiktus bus pasitelkti Nacionalinės dailės galerijos ekspertai.
A. Zuokas trečiadienį pareikalavo, kad savivaldybė grąžintų paimtus daiktus. Jis pabrėžė, kad jie priklauso fondui.
P. Poderskis tvirtino, kad jei bus sulaukta raštiško reikalavimo, savivaldybė jį vertins. Jis kartojo, kad savivaldybės veiksmai „yra visiškai legalūs, jie užfiksuoti antstolių, turtas tik perkeltas iš vienos vietos į kitą, nesugadintas, tos pačios būklės“.
„Mes patys nežinome, kam jie tiksliai priklauso, mums tai – bešeimininkis turtas. O pretenzijų į juos gali turėti daug kas, bandysime išsiaiškinti, nustatyti, nuspręsti, kam tai buvo ar nebuvo adresuota“, – tvirtino P. Poderskis.
2007-aisiais savivaldybės už 13 mln. litų (3,8 mln. eurų) įsigytą „Fluxus“ kolekciją sudaro beveik 3 tūkst. eksponatų: Jurgio Mačiūno darbai, skirti „Film-Makers Cinematheque“, „Film Cuture“ žurnalui, Jono Meko projektams, darbai ir tekstai iš privataus J. Mačiūno gyvenimo, taip pat žymių avangardistų Nam June Paiko (Nam Džiūn Paiko), Roberto Morriso (Moriso), Yoko Ono (Joko Ono) ir kitų žinomų menininkų darbai.
Šį įsigijimą inicijavo su menininku bičiuliavęsis A. Zuokas, tuomet vadovavęs Vilniaus savivaldybei, galutinį sprendimą priėmė taryba.
Tuo metu, pasak E. Stanišausko, Zuokų namuose laikyti fondui priklausę J. Meko jam dovanoti daiktai, neturintys nieko bendro su minėtais eksponatais.
J. Mekas mirė šių metų sausio 23-iąją, savo namuose Niujorke, eidamas 97-uosius.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.