Šią savaitę Žemaičių Kalvarija – miestelis Plungės rajone – išgarsėjo toli už Lietuvos ribų, kai buvo paskelbta, kad naujojo britų premjero Boriso Johnsono prosenelis Elias Avery Loew 1879 metais gimė Žemaičių Kalvarijoje ir iš čia 1891 metais emigravo į Jungtines Amerikos Valstijas. Jo tėvas Charlesas Loew, šilko pardavėjas, irgi gimė Žemaičių Kalvarijoje.
Seniūnas rengiasi miestelio gyventojų vardu pasveikinti Borisą Johnsoną ir pakviesti atvykti į prosenelio gimtinę. Padėti parašyti sveikinimą ir jį išversti į anglų kalbą siūlosi ir grįžę į miestelio šventę emigrantai.
L.Griciaus skaičiavimais, per pastaruosius penkiolika metų Žemaičių Kalvarijos seniūnijos gyventojų sumažėjo kone trečdaliu – iš 2,5 tūkstančių liko 1 800. Didžioji dauguma iš Žemaičių Kalvarijos emigravusių žmonių įsikūrė Didžiojoje Britanijoje.
Taigi, kelių šimtų Anglijoje gyvenančių lietuvių protėviai vaikščiojo kartu su premjero protėviais po tą patį miestelį.
Šeštadienį Žemaičių Kalvarijoje vyks miestelio šventė, skirta 766 metams nuo pirmojo paminėjimo. Šią šventę itin pamėgo Žemaičių Kalvarijos emigrantai.
Žemaičių Kalvarijos seniūnijos „Gardų“ bendruomenės pirmininkas Bronius Kleinauskas neabejoja, kad šeštadienį per šventę būtina paminėti B.Johnsoną, kad visi žinotų, kas tapo naujuoju Jungtinės Karalystės premjeru. Jis jau pasidomėjo, kad B.Johnsonas rengiasi elgtis su emigrantais „labai kietai“.
Paskelbus žinią apie Boriso Johnsono protėvį iš Žemaičių Kalvarijos, miestelio gyventojai suskubo sveikinti savo giminių, įsikūrusių Jungtinėje Karalystėje. Socialinė darbuotoja Asta Šiaulienė pasakojo, kad jos sesers šeimą ši žinia nustebino ir nudžiugino. „Visų emigrantų iš Anglijos nevarys. Jei sąžiningai dirba, mokesčius moka, vaikai universitetus baigę – tie liks“, – sakė moteris apie B.Johnsono pažadus apie emigrantų ateitį.
B.Kleinauskas spėja, kad B.Johnsono protėviai emigravo iš šio karšto tuomet, kai Žemaičių Kalvarijoje įsikūrė dominikonų ordino vienuoliai.
Šiuo metu Žemaičių Kalvarijoje negyvena nė vienas žydas. Po karo čia gyveno vos trys žydų šeimos, bet jų palikuonys emigravo į Izraelį. Viena kalvarijietė lankėsi tėvų miestelyje, domėjosi jų namu, tačiau pamačiusi ten įsikūrusią lietuvių šeimą, nutarė nuosavybės neatsiimti.
Antrojo pasaulinio karo metu Žemaičių Kalvarijos gyventojai bei vienuoliai marijonai išgelbėjo kelias dešimtis žydų. Net pačioje bažnyčioje buvo slepiami septyniolika žmonių, visus pavyko išgelbėti. Pasaulio Tautų Teisuoliais paskelbtos dvi šeimos – Striaupai ir Kerpauskai.
Prieš 15 metų Londone įsikūręs Žemaičių Kalvarijos gyventojas Marijus Kaniauskas, dirbantis su autistais, neslepia patyręs šoką, kai šią savaitę išgirdo apie premjero B.Johnsono protėvį iš Lietuvos.
– Ką jums reiškia tai, kad Anglijos premjero – t.y. šalies, kur jūs gyvenate vadovo prosenelis kilęs iš tos pačios Žemaičių Kalvarijos, kaip ir jūs?
– Buvo didelis šokas. Tokios naujienos – ne kiekvieną dieną. Buvau labai nustebęs, kai feisbuke visi vienas kitam pradėjo siuntinėti žinutes. Po to dar kažkas paskambino, paklausė, ar aš ne iš Žemaičių Kalvarijos. „Taip, aš iš tos Kalvarijos“.
Aišku, galiu pasididžiuoti, kada mūsų protėviai kilę iš tos pačios vietos – Žemaičių Kalvarijos. Ne kiekvieną dieną tokią naujieną išgirsi, kai esi iš mažo kaimelio, kur tų gyventojų nelabai daug.
Šitokios progos nereikėtų praleisti. Gal Lietuvos politikai jam galėtų tai priminti, gal vieną dieną jis sugalvotų aplankyti Žemaičių Kalvariją?
– Jūsų seniūnas jau kuria laišką ir kvietimą atvykti...
– Puiku, galėsime padėti jam tą laišką išversti į anglų kalbą.
– Kiek suprantu, 700 žmonių iš Žemaičių Kalvarijos yra išvykę į Jungtinė Karalystę? Kokią ateitį turi Žemaičių Kalvarija?
– Labai sudėtinga ta demografija. Labai mažai jaunimo išlikę, labai mažai likususių.
Tikiuosi, kad mūsų nuostabus miestelis atgis nors per piligrimų kelią bei bažnyčią.
Iš aplinkinių miestelių Žemaičių Kalvarija yra gražiausia. Vyksta šventės, aktyvi bendruomenė.
Bet emigrantams Žemaičių Kalvarija jau tapo vasarnamiu – vieta sugrįžti vasarą. Jei nori išlaikyti jaunimą, turi būti dar ir ekonominis gyvybingumas.
Dabar aikštės gražios, šaligatviai gražūs, bet jaunoms šeimoms tai nesukuria jokios pridėtinės vertės. Tai nesukuria darbo vietų, nepadeda apmokėti sąskaitų.
– Ar Boriso Johnsono kilmė gali turėti įtakos santykiams su Lietuva?
– Mano galva, šiuo metu tai neturėtų kokios nors įtakos. Dabar ima viršų „Brexit“ problemos. Laikotarpis nestabilus, didelė nežinia, į kurią pusę čia pasisuks.
– Jūs irgi būkštaujat, kad teks išvažiuoti iš Jungtinės Karalystės?
– Man asmeniškai tai tikiuosi neturės didelės įtakos. Dabar nėra reikalo stresuoti, kai nežinoma, kokie bus įstatymai ir kokie bus keliami reikalavimai emigrantams, norintiems pasilikti.
– B.Johnsono protėvis emigruodamas labai pagerino savo vaikų galimybes. Ar to siekėte emigruodamas ir jūs?
– Ne, tikrai negalėčiau pensijos sulaukti Londone, mano planai – anksčiau ar vėliau grįžti į Lietuvą. Dabar šeimos neturiu, bet vieną dieną tikiuosi turėti ir grįšiu į Lietuvą su šeima.