Vytautas Bakas pažėrė kritikos Gediminui Kirkilui: „Jo negalima prileisti prie jokio posto“

2019 m. liepos 25 d. 20:58
Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) posto netekęs Vytautas Bakas pažėrė kritikos Gediminui Kirkilui.
Daugiau nuotraukų (24)
V.Bakas prisiminė NSGK tyrime atskleistą „Leo LT“ istoriją ir G.Kirkilo vaidmenį joje.
„Aš manau, kad tai yra politikas, kurio ne tai, kad prie NSGK negalima prileisti ir slaptos informacijos, kurią gauna, bet apskritai jo negalima prileisti prie jokio posto“, – sako V.Bakas.
Igno Grinevičiaus ir V.Bako pokalbis – „Lietuvos ryto“ televizijos laidoje „Lietuva tiesiogiai“.
– Pone Bakai, šiandien komiteto pirmininko keitimo procedūra buvo ne tokia lengva, kokios buvo galima tikėtis. Kodėl ji buvo pakankamai nelengva?
– Per tuos 2,5 metų pavyko įgyti komitetui šiokį tokį pasitikėjimą visuomenės, mes padarėme tikrai daugybę labai svarbių darbų tiek nuo gynybos srities, tiek stiprinant žvalgybos institucijas, griežtinant baudžiamąją atsakomybę, suteikiant naujus įrankius Specialiųjų tyrimų tarnybai, keliant žmonėms atlyginimus, sustabdant nutekėjimą talentingų žmonių.
Aišku, padarėme parlamentinį tyrimą, kuriame visuomenei atskleidėme tą pilkąją politikos pusę – tas aplinkybes, dėl kurių žmonės bėga iš valstybės, nusivilia politika, nepasitiki teisine sistema.
Mes parodėme, kaip veikia oligarchiniai modeliai, kokie asmenys atstovauja pastarųjų 12 metų oligarchinių grupių interesus.
Ir aišku, pasiūlėme įstatymų projektus, kurie padarytų galą tam. Visų pirma, kurie leistų paimti neteisėtai įgytą turtą, kurio negali pagrįsti pavyzdžiui, politikas, pareigūnas.
Ką mes šiandien matėme – komiteto veidas visiškai pasikeitė. Aš, tiesą sakant, net sapnuoti negalėčiau, kad komitete prieš porą metų būtų G.Kirkilas.
– Bet jis ilgai buvo nepriklausomybės laikais.
– Taip, bet niekas nežinojo apie jo vaidmenį pastaruosius 12 metų. Dabar yra išslaptinti dokumentai, kurie yra internete, yra labai plačiai aprašytas jo vaidmuo, kuriant, ko gero, stambiausią Lietuvoje aferą „Leo LT“ istoriją, dėl kurios valstybė turėjo išmokėti 600 mln. litų.
Pavyzdžiui, Zarasų biudžetas yra 15 mln. eurų. Tai 600 mln. litų beveik buvo išmokėta.
Tai galim paversti ir pamatyti, kiek metų Zarasai galėtų ar kitas miestelis gyventi, nemokėdami jokių mokesčių ir turėdami solidų biudžetą.
Kiek galima būtų problemų išspręsti. Tai ta „Leo LT“ afera, kuria buvo siekiama privatizuoti energetiką, kurią prezidentė Dalia Grybauskaitė savo pirmos kadencijos pradžioje ir metiniuose pranešimuose įvardino kaip didžiausią oligarchinę afera – VP dešimtukas, vyrukai tiesiog norėjo privatizuoti visą energetikos sektorių, bendradarbiaudami su korumpuotais politikais.
Kai buvo kuriama ta afera, premjeru buvo G.Kirkilas, jis buvo to projekto krikštatėvis. Tai tą mes parodėme.
Paimkime Mindaugo Basčio istoriją, būtent M.Bastys, kuris veikė prieš valstybę, siekė pakeisti geopolitinę kryptį, kuris vežiojo tarpininkavo su Rusijos energetikos įmonėmis ir aukščiausiais politikais, kur jis pradėjo savo karjerą?
Jis pradėjo G.Kirkilo komandoje. Paimkime paskutinį faktą, tai yra „MG Baltic“ istoriją, 2008-2014 m., tai buvo jų sėkmės laikotarpis.
G.Kirkilas taip pat rūpinosi šitų oligarchų interesais. Tiek gaunant Europos Sąjungos pinigus, tiesiog milžiniškus, asmeniškai. Yra išslaptinti pokalbiai.
Aš manau, kad tai yra politikas, kurio ne tai, kad prie NSGK negalima prileisti ir slaptos informacijos, kurią gauna, bet apskritai jo negalima prileisti prie jokio posto – tokių žmonių, kaip jie.
Ir tą visuomenė, beje, rodo. Lietuvos socialdemokratų darbo partija ir „Tvarkos ir teisingumo“ partija, kuri, beje, yra teisiama, rinkimai parodė, kad nepasitiki, jie nenori šitų politikų.
Mūsų visuomenė subrendo ir sako: mes nenorime šitų žmonių. Ir štai LVŽS juos traukia už plaukų, sodina į aukštus postus ir jie vėl gali vairuoti mūsų likimus. Taip neturi būti.
– O kada jūs sužinojote šitą informaciją apie G.Kirkilą?
– Tai buvo visai netikėta. Valstiečiai ir žalieji padarė tokią procedūrą – antradienį staigiai svarstymo metu pateikė pasiūlymą įdėti G.Kirkilą į NSGK, buvusį advokatą perkėlė į kitą komitetą ir štai G.Kirkilas atsiduria komitete.
Vakar, aišku, mes turėjome tokį atsisveikinimo posėdį, bet aš sunkiai įsivaizduoju šito komiteto darbą kovojant su korupcija.
Jūs įsivaizduokite, žmonės, kurie šiaip už tokius dalykus turėtų apkaltą, jeigu ji būtų iškelta tuo metu, kai jis vadovavo, kai buvo Seimo nariu – 2008-2012 m.
– Turiu omenyje, kada jūs sužinojote informaciją, kompromituojančią G.Kirkilą?
– Visa Lietuva sužinojo. Mes atlikome parlamentinį tyrimą prieš 2 metus, jį pristatėme visuomenei, išslaptinome visą informaciją, apklausėme patį G.Kirkilą – yra apklausų protokolai apie jo veiklas.
Ir visa Lietuva apie tai žino. Ji ir buvo skirta tam, tas tyrimas gi neskirtas šiaip sau, kad persekioti oponentus.
Tyrimas skirtas tam, kad atskleisti politikų veidus, kuriuos jie slepia ir užkirsti kelią ateityje.
Tai dabar mes juos atskleidėme, Seimo vadovai, LVŽS frakcijos vadovai džiaugiasi, koks buvo geras tyrimas, gyrė mus visus ir sakė, kaip mes kovosime su korupcija dvi kadencijas.
Ir štai tikrasis veidas. Atėjo laikas, reikia balsų skaičių surinkti ir žmonės, kurie tikrai neturėtų gauti tokių postų, kurie turi problemų su reputacija, paskiriami į svarbius postus.
– Bet tuomet taip pat buvo bendradarbiauta su G.Kirkilo frakcija – socialdarbiečiais. Ar jums tada netrukdė?
– Neturėjo jie postų. Europos reikalų komitete, jie neturėjo jokių pozicijų. Mes kaip tik valėmės, buvo Artūras Skardžius, kuris vadovavo Energetikos komisijai ir kartu turėjo interesų Baltarusijoje su verslu, susijusiu su energetika.
Baltarusijoje daryti energetikos verslą, reiškia turėti labai gerus santykius su politine vadovybe.
Tai yra šalis, kuri nėra draugiška mums. Mes kaip tik pasiekėme, tame tarpe ir mano asmenine iniciatyva, ir žurnalistų iniciatyva, 15min.lt, kad A.Skardžius nedalyvautų formuojant energetikos politiką ar sprendžiant klausimus.
Jis buvo tiesiog priverstas atsitraukti. Dabar mes valėme ją – mūsų politinę sistemą – partija deklaravo skaidrumą, nulinę toleranciją korupcijai.
Deja, kažkas atsitiko. Šiandien aš matau žmones komitete, kur sunku protu suvokti, kad taip gali būti.
– D.Gaižauskas sako, kad visa tai tęs, įstatymai bus parengti, siekiant kovoti su korupcija ir tai nedings iš NSGK darbotvarkės.
– Mes stebėsime. Bet kol kas viena yra kalbama. Ramūnas Karbauskis taip pat sakė keletą kartų per žiniasklaidą, viešai, asmeniškai mums 2016 m., kad neis į koaliciją su teisiamomis partijomis.
Deja, žodį sulaužė, ta skaidrumo kartelė žemėja ir tarsi nieko neįvyko, nuomonė keičiasi. Tų nuomonių kaitų yra per daug, mes matome ir dėl Petro Gražulio kaip vyko balsavimas.
Ištikimi R.Karbauskiui žmonės ištraukė P.Gražulį, apsaugojo jį nuo baudžiamosios atsakomybės. Mes matome, kaip vyko balsavimas sunkiai ir dėl M.Basčio, ir dėl A.Skardžiaus.
Visi šie žmonės buvo ištraukti, tame tarpe ir valstiečių žaliųjų pagalba. Aš tiesiog, kad ir nedaug patyręs politikoje, esu visgi linkęs žiūrėti į darbus, o ne į žodžius.
– Jūs manote, kad parlamentinio tyrimo išvados gali nieko nebereikšti? Gali nebelikti tęstinumo?
– Mes padarysime viską, kad būtų užtikrintas darbų tęstinumas. Tam yra ir opozicija, ir pilietinė visuomenė.
Mūsų darbas, mano darbas, pareiga padaryti viską, kad tie projektai atsirastų ir kad mes galėtume pažaboti žmones, kurie vagia iš valstybės.
„Lietuva tiesiogiai“ – nuo antradienio iki ketvirtadienio 16 val. 30 min. ir 20 val. 30 min. per „Lietuvos ryto“ TV.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.