Rado du užslaptintus D. Grybauskaitės pirkinius: jokių leidimų, atgalinės datos – teisintis nebando

2019 m. liepos 15 d. 10:46
Kol išrinktasis prezidentas Gitanas Nausėda ruošėsi inauguracijai, prezidentė Dalia Grybauskaitė ruošėsi įkurtuvėms.
Daugiau nuotraukų (27)
Prezidentūroje plušo darbininkai, vyko remonto darbai. Prezidentė įsikraustys į amžiną atilsį Algirdo Mykolo Brazausko buvusį kabinetą, tik jai nepatiko nei kabineto planas, nei dekoras.
Nauja prezidentės darbo vieta istoriniuose prezidentūros rūmuose įrenginėta pagal D.Grybauskaitės skonį ir paskubomis, o kultūros paveldo specialistai pasigedo statybos projektų.
Iš pradžių teigta, kad statybos darbai vyksta pagal įstatymus, tačiau Prezidentūros rūmuose apsilankius inspektoriams teko pripažinti, kad įstatymų nesilaikyta.
Klausimų, ar neprasilenkta su įstatymais, sukėlė ir dar vienas prezidentei skirtas pirkinys – prabangus limuzinas. O besiaiškinant, kaip puoselėjamas turtas, kuris reikalingas kadenciją baigusiai prezidentei, už akių užkliuvo be priežiūros palikta Algirdo Mykolo Brazausko rezidencija ir jos nykstantis sodas.
Remontas Prezidentūroje – paslapčiomis
Eidamas pro Prezidentūros rūmus nė neįtartum kad jie mažiausiai tris savaites dūzgė tarsi avilys. Ir ne tik dėl to, kad buvo ruošiamasi išrinktojo prezidento inauguracijai.
Kadenciją baigiančiai prezidentei D. Grybauskaitei ir būsimai jos komandai ruoštos darbo vietos – griuvo pertvaros, mūrytos naujos. Tačiau pasirodo, kad elementarūs remonto darbai – valstybės paslaptis.
Remonto darbai taip užslaptinti, kad net internetinės svetainės viešųjų pirkimų skiltyje, kuri turėtų iliustruoti Prezidentūros skaidrumą, apie remontus ir perkamus naujus baldus nė žodžio.
„Čia yra viešųjų pirkimų skyriaus ir tų žmonių „meistriškumo“ klausimas. Prie visos slaptumo atmosferos yra viešieji pirkimai – ten daug landų, kur po kuo pakišti.
Žmonės, kurie išmano viešuosius pirkimus, žino, ką daryti ir jeigu nėra to, ką akis mato, o dokumentai nerodo, tai matyt gudriai užmaskuota“, – „Lietuvos ryto“ televizijos laidoje „24/7“ kalbėjo buvęs prezidentės D.Grybauskaitės patarėjas Linas Balsys.
Leidimų remontui rasti nepavyko
Buvusiame prezidento Algirdo Mykolo Brazausko kabinete griuvo ne tik senos lentynos, bet netgi sienos. Anot šaltinių, keli kabinetai kadenciją baigusiai prezidentei ir jos būsimoms patarėjoms padaryti pereinami, kad nereikėtų vaikščioti per koridorių. Bėda tik ta, kad neradome tokiems darbams išduotų leidimų.
„Mūsų žiniomis, Prezidentūroje vyksta priežiūros darbai. Prezidentūra kreipėsi pagal 1996 m. parengtą projektą, planuojama atlikti patalpų parketo atnaujinimo darbus, sienų sutvarkymą nedarant įtakos vertingosios savybėms“, – sakė Kultūros paveldo departamento Vilniaus skyriaus vadovė Gerda Ožiūnaitė.
Prezidentūros kancleris netgi pateikė įrodymus – nuotraukas, kad darbų tikrai reikia, nes sienos aptriušo, lipdiniai aptrupėjo.
Tačiau kancleris šių metų kovą gavo leidimą atlikti statybos darbus pagrindiniuose Prezidentūros rūmuose, pasitarimų salėje. O vykdomiems statybos darbams administracinėje komplekso dalyje leidimo nėra.
„Dar buvo projektų, suderintų 2017 m. parko erdvei, fasadų tvarkymui – smulkūs einamieji darbai, Kažkokių didelių projektų skyrius nebuvo gavęs“, – sakė G.Ožiūnaitė.
Tvarkant kultūros paveldą be leidimo negalima net piršto pajudinti, pagal seną projektą galima nebent sienas perdažyti ir parketą atnaujinti.
„Kalbant apie Prezidentūrą, ji saugoma kaip kompleksas su jam priskirtomis komplekso dalimis. Yra trys pastatai ir dar vertingi statiniai, kompleksą sudaro skirtingos savybės ir kiekvienam atskirai reikia rengti tvarkybos darbų projektą pagal paveldo tvarkybos reglamentą ir jame nustatytas tvarkybos darbų rūšis.
Tam, kad objektas būtų tvarkomas teisingai, privalomi tyrimai, gal yra tapybos architektūrinis sprendimas. Visa projektavimo eiga remiasi tyrimais ir nustatytomis vertingomis savybėmis“, – sakė G.Ožiūnaitė.
Dokumentai parengti atgaline data
Prezidentūra paaiškino, kad „kadenciją baigiančios Prezidentės kabinetui skirtos patalpos nebuvo remontuotos beveik 20 metų. Todėl dabar vyksta jų remontas, laikantis visų tokiems darbams vykdyti nustatytų taisyklių.
Šiuo metu remontuojamose patalpose nėra galimybės filmuoti, jos nebaigtos įrengti, dirba žmonės“.
Bet pasirodo, Prezidentūros kanceliarija truputėlį pamelavo. Ir tai ji turėjo pripažinti, kai rūmuose apsilankė kultūros paveldo inspektoriai.
„Pavėluotai, bet informavome. Galime pripažinti, kad šiek tiek pavėlavome“, – pripažino Prezidentūros kanceliarijos Bendrųjų reikalų skyriaus vedėjas Leopoldas Petrauskas.
16-ame amžiuje statytuose ir kultūros vertybe paskelbtuose rūmuose statybininkai šeimininkavo neparengus reikiamų dokumentų. Dokumentus parengė atgaline data, kai jau buvo atlikti darbai.
„Jeigu aš ne kultūros paminkle, savo bute sugalvočiau iškirsti sieną ir mane paskųstų, iš karto prisistatytų atitinkamos institucijos darbuotojai ir aš gaučiau didžiulę baudą“, – sakė paveldosaugos ekspertas Algimantas Gražulis.
Anot paveldosaugos eksperto, Prezidentūros rūmų kompleksą projektavo ypatingos asmenybės, todėl ir keisti jį galima tik parengus dokumentus.
D.Grybauskaitės komanda teisinosi ta beprotiška gyvenimo skuba.
„Būna, kas nedirba, tas neklysta. Dabar toks pereinamasis laikotarpis, visada skuboje, pilna darbų“, – sakė L.Petrauskas.
„Jeigu šiuo metu kabinetas prezidentei ruošiamas, bet yra patarėjų komanda, kultūrai visa grupė yra ir jie kultūros paveldą išmano, tai privalėjo žinoti, kad reikia laikytis įstatymų, kultūros paveldo reikalavimų. Jie turėtų rodyti pavyzdį visai tautai ir valstybei, o ne atvirkščiai“, – sakė A.Gražulis.
Įspėjimo dėl nesilaikytų taisyklių nesurašė
Kultūros paveldo inspektoriai turėjo surašyti Prezidentūrai įspėjimą ir priminimą laikytis įstatymų. Bet kol kas toks teisės aktas nesurašytas, nes juk negražu būtų išlydėti prezidentę su įspėjimu.
„Visi privengia būti nepatogiais žmonėmis ir specialistais. Nepatogaus specialisto nori atsikratyti ir valstybės institucijos, jiems daromas atitinkamas poveikis. Turbūt pas mus yra įtaka, galia, labai dideli pinigai.
Kaip viena kolegė sakė ir turbūt reikia pritarti: ko negali dideli pinigai, tą gali padaryti labai dideli pinigai. Yra kaip yra, Prezidentūra yra įtaka, galia valdžia“, – sakė A.Gražulis.
Prieš kelis šimtmečius statyti Prezidentūros rūmai matė daug. Čia buvo vyskupų rūmai, kunigaikščių ir didikų rezidencijos, laikina rusų imperatoriaus buveinė. Čia gyveno ne vienas caras, Prūsijos karalius, bent kelias savaites apsistojęs buvo ir Napoleonas.
Bet kas remontuoja, už kiek remontuoja, kas baldus gamina ir už kiek – Prezidentūra nutyli.
„Neturėtų būti kažkokių paslapčių. Jeigu Prezidentūroje vyksta darbai, turi būti paskelbtas viešasis pirkimas, tokia ir tokia suma. Tai geros vadybos ir gerosios praktikos reikalavimai.
Tai privalėtų būti daroma, nes visi darbai finansuojami iš mokesčių mokėtojų pinigų. Yra buvę dalykų, kad padaryti tyliai, greičiau. Buvo tokia praktika prie prezidentės, kad viskas, ką galima padaryti nemokamai, būtų padaryta nemokamai.
Kad kokias užuolaidas salonas paaukotų Prezidentūrai, nes čia garbė. Gal dėl to tas slaptumas, kad kažkas daroma pigiau“, – sakė L.Balsys.
Ar dabar darbininkai Prezidentūroje dirbo už auką, ar už orų atlyginimą, išsiaiškinti nepavyko.
Prezidentė važinės nauju limuzinu
O kol paslapčiomis prezidentūros kanceliarija puoselėjo rezidenciją ir rūmus, kur dirbo ir gyveno D.Grybauskaitė, buvusi prezidento A.M.Brazausko rezidencija pamažu nyko nesulaukusi nė menkiausio dėmesio.
Nyko ir sodas, kurį tvarkyti iš savo lėšų sodininką pasamdė prezidentas Valdas Adamkus.
Kadenciją baigiančiai prezidentei D.Grybauskaitei buvo prognozuojama tolesnė tarptautinė politinė karjera. Pranašauta, kad jai galėtų būti pasiūlytas netgi Europos Komisijos vadovo postas. Tačiau į jį pasiūlyta vokietė Ursula von der Leyen.
Nesusiklosčius tolesnei tarptautinei politinei D.Grybauskaitės karjerai, ją paguosti galėtų nebent naujutėlaitis Prezidentūros jai nupirktas limuzinas – „Volvo S90“. Į jį prezidentė persėdo iškart po G.Nausėdos inauguracijos.
Naujutėlaitis automobilis taip pat pirktas paslapčiomis, apie jį viešųjų pirkimų skiltyje neskelbiama.
Kadenciją baigusiam prezidentui V.Adamkui naujas automobilis niekada nebuvo skirtas, jis važinėjo naudotu automobiliu. Prezidentei D.Grybauskaitei taip pat skirta daugiau aptarnaujančio personalo nei V.Adamkui.
„24/7“ – sekmadieniais 21.30 val. per „Lietuvos ryto“ TV.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.