D. L. Kretchmer su Kauno getu sieja jos šeimos tragedija. Čia žuvo moters brolis ir daug giminaičių. Mama Tea Šmitaitė buvo išvežta į Štuthofo koncentracijos stovyklą, tačiau stebuklingu būdu išgyveno iki Antrojo pasaulinio karo pabaigos, buvo išlaisvinta ir sugrįžo į gimtąjį Kauną.
„Esu tikra, kad praeities niekas nesugebėtų pakeisti, tačiau ateityje tikrai galime sukurti naują gyvenimą. O jį neabejotinai kurs jaunimas. Tikiu, kad, dažniau bei atviriau bendraujant, Lietuva ir Izraelis labiau suartės, lietuviai ir žydai labiau pažins vieni kitus“, – kalbėjo D. L. Kretchmer, pabrėždama, kad laiko save didele Kauno ir Lietuvos patriote.
Renginiai Kaune ir Šiauliuose
Minint Kauno ir Šiaulių getų likvidavimo 75-ąsias metines, renginiai prasidėjo sekmadienį prie Kauno geto vartų paminklinio akmens A. Kriščiukaičio ir Linkuvos gatvių sankirtoje. Taip pat buvo rengiama ekskursija po buvusią Kauno geto teritoriją. Demokratų aikštėje atidengtos naujai pastatytos stelos. Kauno filharmonijoje surengtas koncertas.
Lietuvą okupavusios Vokietijos sukurtas Kauno žydų getas Vilijampolėje egzistavo nuo 1941 metų rugpjūčio 15 d. iki 1944 metų liepos 12 d. Gete iš viso Kauno ir jo apylinkių buvo suvaryta apie 30 tūkst. žydų. Dauguma jų buvo išvežti į koncentracijos stovyklas arba sušaudyti Kauno 9-ajame forte.
Likviduojant getą žuvo apie du tūkstančiai, į koncentracijos stovyklas išvežta daugiau nei šeši tūkstančiai žmonių.
Supratę, kad getas bus likviduojamas, žydai stengėsi išgelbėti savo vaikus. Šiose pavojingose gelbėjimo operacijose yra dalyvavę nemažai lietuvių. Iš 37 tūkst. Kauno žydų Holokaustą išgyveno mažiau nei trys tūkstančiai. Šauliuose paminėjimo renginiai taip pat prasidėjo sekmadienį prie paminklinio akmens Trakų ir Ežero gatvių kampe, žyminčio Šiaulių žydų geto vartus. Pirmadienį prie Šv. Ignaco bažnyčios bus atidengta memorialinė lenta Pasaulio tautų teisuoliui kunigui Jonui Borevičiui atminti. Šiaulių getas, įkurtas 1941 m. rugpjūtį, buvo vienas iš trijų didžiausių getų Lietuvoje. Iš čia žydai vežti į Kužius, kur nužudyta apie penki tūkstančiai žmonių. 1944 metų liepą getas buvo likviduotas. Maždaug trys tūkstančiai žydų buvo išvežti į Štuthofo koncentracijos stovyklą.
Orkestras koncertuos Vilniuje
Kauno ir Šiaulių getų likvidavimo minėjimą Vilniuje vainikuos Kiryat Ono konservatorijos jaunimo orkestro koncertas, liepos 17 d. vyksiantis Valstybiniame Vilniaus Gaono muziejuje.
„Aš daug metų vis kartojau, kad mano miesto orkestras, žinomas visame pasaulyje, turi atvažiuot ir į Lietuvą. Džiaugiuosi, kad ir ši mano svajonė išsipildė“, – prisipažino D. L. Kretchmer. Ji taip pat pabrėžė, kad, organizupojant 37 muzikantų kelionę į Lietuvą, padėjo Lietuvos ambasadorius Izraelyje Edminas Bagdonas ir Vilniaus Balio Dvariono muzikos mokyklos vadovybė. Orkestrą apgyvendinti savo moksleivių bendrabutyje apsiėmė Nacionalinė M.K. Čiurlionio menų gimnazija.