Kuršių mariose pradėti kurėno iškėlimo darbai, jau žinomos kapitono laidotuvių detalės

2019 m. liepos 8 d. 15:56
Lrytas.lt
Kuršių mariose pradėti nuskendusio kurėno iškėlimo darbai. Pasak ugniagesių, laivo iškėlimo darbai yra sunkūs, ne viskas sekasi, kaip planuota. Tuo tarpu Lietuvos jūrų muziejaus atstovai jau paviešino informaciją, kaip vyks nuskendusio kapitono Romaldo Adomavičiaus laidotuvės.
Daugiau nuotraukų (8)
Kuršių mariose nuskendusio kurėno darbus vykdo ugniagesiai su pagalbininkais. Kartu mariose yra kurėno statytojas Vaidotas Bliūdžius, ten pat išplaukęs Drevernos uosto laivas, Šturmų prieplaukos savininkai.
Kurėnas yra apvirtęs dugnu į viršų, stiebas įsmigęs į marių dugną. Lrytas.lt žiniomis, darbai einasi sunkiai, buvo nutrūkęs lynas, darbus sunkina sudėtingos oro sąlygos. 
Gelbėtojai po nuskendusiu laivu pakišo povandeninį parašiutą ir pompavo į jį oro, taip bandydami kurėną pakelti. 
Atsisveikinimas su kapitonu nuo antradienio pietų
Tuo tarpu Lietuvos jūrų muziejaus delfinariumo Viešųjų ryšių ir rinkodaros skyriaus vedėja Nina Puteikienė lrytas.lt informavo, kad praėjusią savaitę nuskendusio muziejaus darbuotojo ir kurėno kapitono Romaldo Adomavičiaus kūnas bus kremuotas. 
„Antradienį nuo 13 val. su Romaldu Adomavičiumi bus galima atsisveikinti pas mus, Lietuvos jūrų muziejuje, Nerijos forte, antroje laivybos istorijos salėje“, - sakė N.Puteikienė.
Toje salėje kaip tik buvo rengiamasi ekspozicijos pakeitimui, buvo išmontuota senoji ekspozicija, šiuo metu buvo likusi tik dailės paroda. Tai yra salė iš keturių patalpų. Būtent vienoje iš jų ir bus padėta urna su kapitono pelenais.
„Norime tai patalpai suteikti daugiau jūrinės dvasios, jūrinės atmosferos. Todėl iš kitos ekspozicijos paimsime pirmojo kurėno, kuriuo plaukiojo Romas, burę. Tuo iš Latvijos atvežtu autentišku kurėnu jis plaukioji iki 2000 m. O tą burę jis apsiuvo savo rankomis. Burę panaudosime kaip tam tikrą detalę. O lankymas bus nuo antradienio 13 val. iki trečiadienio 9 val. 30 min.
Bus budėjimas per naktį. Trečiadienio rytą urna iškeliaus į jo gimtinę, į Kėdainių r. esančius Josvainius. Čia vėl bus atsisveikinimas su vietos bendruomene. Ketvirtadienį 12 val. bus laikomas šv. Mišios Josvainių bažnyčioje. Po jų Romas bus palaidotas Josvainių kapinėse, šalia tėvų“, - sakė Jūrų muziejaus atstovė.
Kūną marios grąžino šeštadienį
Kaip jau skelbė lrytas.lt, praėjusį antradienį apie 13 val. 54 min. gautas pranešimas apie tai, kad Šilutės r., Kintų seniūnijoje, ties Ventės kaimu, skęsta laivas.
Ant kojų buvo sukeltos visos specialiosios tarnybos, netrukus paaiškėjo, kad laivas skęsta tarp Preilos ir Pervalkos. Į tą vietą buvo pasiųstas greitaeigis pasieniečių kateris „Boomeranger“, į orą pakeltas kariškių sraigtasparnis, o krante budėjo ugniagesiai.
Pasieniečiai atskubėję į nelaimės vietą išgelbėjo du žmones. Jie pasakoji, kad buvo dar vienas žmogus, tačiau jis dingo vandenyje.
Abu išgelbėti vyrai buvo nuplukdyti į Nidą. Jiems prireikė medikų pagalbos.
Abu išgelbėtieji buvo su liemenėmis, vyrai sakė, kad pradingęs laivo kapitonas jos nedevėjo.
Ieškoti dingusio žmogaus į orą buvo pakeltas kariškių sraigtasparnis.
Nelaimė įvyko pučiant stipriam vėjui. Jis sunkino gelbėjimo darbus. Netrukus paaiškėjo, kad Kuršių marose nuskendo istorinis kurėnas, o juo plaukė trys Jūrų muziejaus darbuotojai.
„Išplaukė mūsų trys darbuotojai: Lietuvos jūrų muziejaus Laivybos istorijos skyriaus darbuotojas 36 metų Daumantas Kiulkys ir jo bendraamžis Ūkio tarnybos viršininkas Aurimas Rumšas. Laivo kapitonas – visą gyvenimą muziejuje dirbęs ir to paties kurėno statybai prieš 18 metų vadovavęs 64 metų Romaldas Adomavičius“, – antradienį baigiantis darbo dienai lrytas.lt pasakojo Lietuvos jūrų muziejaus Viešųjų ryšių ir rinkodaros skyriaus vedėja Nina Puteikienė.
Ji sakė, kad trys vyrai plaukė į Kauną, kur turėjo dalyvauti „Nacionalinės ekspedicijos“ laivų sąplaukoje.
Nuskendusio kurėno kapitono kūną Kuršių marios atidavė tik šeštadienio vakarą.
Apie kurėną
Kaip rašoma laisvojoje interneto enciklopedijoje „Wikipedia“, kurėnas – tai burinė plokščiadugnė valtis (laivas) daugiausia naudota kuršininkų žvejų gyvenusių Rytprūsių, vėliau Lietuvos pamario, įskaitant Kuršių neriją gyvenvietėse iki XX a. vidurio.
Šiomis valtimis pamario gyventojai žvejodavo, gabendavo prekes ir gyvulius, taip pat kurėnus naudojo kaip keleivinio transporto priemones.
Po Antrojo pasaulinio karo jų beveik nebeliko. Mūsų laikais nuspręsta atkurti šiuos unikalius laivus, tad 2000 m.
Lietuvos jūrų muziejaus iniciatyva buvo pradėtas statyti kurėnas, o 2001 m. liepą nuleistas į Kuršių marias.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.