Papasakojau šią istoriją kolegai, jis susiraukė. Didelė bėda, pasakė jis, kad mūsų kultūros žmonės kalba ne apie tai, kas aktualu, o apie kažkokius marškinius iš praeities, trenkia sovietmečiu, Sigitai.
Susimąsčiau. Kas yra aktualu, klausiu kolegos, jis ima vardinti: naujai išrinkto prezidento šuns savybės, parlamentaro P.Gražulio koldūnai, paminklas P.Cvirkai... Ką gi, matyt, aktualumas yra suvokiamas skirtingai, sakau kolegai, nes baimė būti atstumtam, apie kurią parašiau tekstą, dabar yra kur kas aktualesnė. Kompiuteriai, išmanieji, internetas, feisbukas, instagramas – didžiausias šių prietaisų, tarpininkų su tikrove, populiarumas kaip tik dėl baimės būti atstumtam.
Labai patogu žmones keikti komentaruose, kai nereikia žiūrėti jiems į akis, labai patogu būti gražiam, kai gali savo nuotraukas atsirinkti pats ir dar jas padailinti fotošopu, smagu virtualioje erdvėje žodžiais kovoti už tiesą, lygybę, brolybę, užjausti ir atjausti, bet tai fikcija, savęs apgaudinėjimas, taigi tariamai neaktuali tema mano tekste iš tiesų kur kas aktualesnė už prezidento šunį, nes nuomonė, kad šeimininkai panašūs į šunis, yra kliedesys, mes visuomet turime kokių nors savybių, kurios gali sutapti su šuns savybėmis, bet žmonės – besmegeniai ir sukti burtininkai iš to pelnosi, politikų rietenos senos kaip prostitutės profesija, o dėl paminklo P.Cvirkai – tai ne paminklo, tai mūsų santykio su sovietmečiu problema, tas santykis komplikuotas, nes daugelio vyresnių žmonių gyvenimas vešėjo būtent tais laikais, jie augo, mokėsi, mylėjo, kūrė šeimas, darė karjerą, vartojo kultūrą ir buvo kultūros vartojami, kuriami kaip tik sovietmečiu, todėl pasąmoniniame lygmenyje paminklas P.Cvirkai (kaip ir kiti objektai iš anų laikų) yra ne paminklas sovietiniam kolaborantui, tai paminklas jaunystei, praeičiai, kuri, kad ir kokia šlykšti būtų, vis dėlto mūsų, sovietinių žmonių, dalis, gabalas atminties, praeities, didelis kąsnis būties.
Tai ne tikėjimo ideologija, tai tapatybės problema. Ši kolizija išnyks tik kartu su karta.
Mano prasimanytas kolega susiraukia ir išnyksta, o aš vėl prisimenu naktį, kai siela pasiklydo tarp šaltų žvaigždynų... Hm, siela... Kažkaip labai sovietiškai skamba.