Moteris bijo, kad po tokio sprendimo vyras ją paliks. Tikėdamasi malonės, moteris žada badauti tol, kol numirs. Specialistai įspėja, kad fiktyvių santuokų daugėja ir naivios moterys tampa sukčių aukomis.
„Atsivežiau striukę, va, čia ir sėdėsiu, kol tik numirsiu. Daugiau nieko neturiu ką prarast. Viskas, mano gyvenimas baigėsi“, – raudodama „Lietuvos ryto“ televizijos laidai „Reporteris“ sakė šiaulietė Jadvyga.
Moteris ketina nesitraukti nuo departamento slenksčio ir skelbia bado streiką. Mat jos santuoka su 51 metų turku Džemiliu pripažinta fiktyvia. Prieš trejus metus moteris su turku susipažino socialiniame tinkle „Facebook“.
Jadvyga sako su turku susituokusi po trejų metų bendravimo internetu. Pora susituokė lapkritį Turkijoje. Tada pirmą kartą ir pasimatė gyvai.
„Mane labai šiltai priėmė. Ir mama, ir vaikai yra. Visi. Ir sūnaus sužadėtuvėse buvau. Jeigu santuoka fiktyvi, tai ar būtų rodęs visur, būtume kažkaip užslėpę“, – „Reporteriui“ pasakojo moteris.
Po vestuvių Turkijoje šiaulietė ir turkas planavo gyventi Lietuvoje, tačiau Migracijos departamento jų meilė neįtikino. Per apklausą turkas nurodė, kad čia nori gyventi, nes mėgsta Lietuvos gamtą, nors šalyje niekada nėra buvęs.
Jadvyga nurodė, kad sutampa jos ir vyro hobiai: patinka keliauti ir būti gamtoje, nors turkas teigė, kad sutuoktinė keliauti nemėgsta ir retai išeina iš namų.
Suklydo Jadvydos sutuoktinis ir sakydamas santuokos datą. Tiesa, pati šiaulietė anksčiau yra rašiusi Lietuvos ambasadai Turkijoje, kad vyrui santuoka tik priedanga norint laisvai emigruoti.
„Rašiau, kad neva jis nori migruoti, atvažiuoti į Lietuvą. Žinote, kai pavydo ir streso būsena būna. O paskui mes susigerinom, atrašiau, kad nekreipkit dėmesio. Niekada jis apie migraciją nėra kalbėjęs, nei mums grasinęs, čia mano buvo išgalvota“, – tvirtina ašaromis apsipylusi moteris.
Jadvyga pripažįsta, kad kas mėnesį vyrui į Turkiją siunčia po 200 eurų, nors šis ir turi dirbančių suaugusių vaikų.
„Jeigu fiktyvi santuoka būtų, ar aš duočiau pinigėlių? Mes svarstėm, kad kai jis atvažiuos, mes gyvensim, paskolą dengsim, nusipirksim kaime namelį. Ir gyvensim laimingai. O dabar viską sužlugdė.
O jis sakė nebelauksiąs manęs, jeigu šitaip. Jis sako, kad aš jį dabar apgavau“, – sakė į neviltį puolusi Jadvyga.
Migracijos departamento vadovė teigia, kad fiktyvių santuokų atvejų pasitaiko vis dažniau.
„Klasikinis fiktyvios santuokos pavyzdys, kai vyras, kilęs iš Azijos, paprastai jaunesnis, susiranda vyresnio amžiaus, vienišą, pažeidžiamą moterį, įtikina meile ir pasiūlo tokį sandėrį.
Kartais tai daroma už pinigus, kartais apeliuojant ir naudojantis žmogaus jausmais, kad galėtų gyventi ir gauti leidimą patekti į Šengeno erdvę“, – situaciją komentavo Migracijos departamento vadovė Evelina Gudzinskaitė.
Migracijos departamento vadovė pasakoja, kad būta atvejų, kai susituokiama net nemokant bendros kalbos. Kadangi migracija auga, Lietuvoje daugėja ir fiktyvių santuokų. Per metus tokių – apie keliasdešimt.
„Niekas jai nedraudžia šeimą turėti. Į Turkiją jai neuždrausta vykti. Mes kalbame apie leidimą gyventi“, – sako E.Gudzinskaitė.
Migracijos departamento specialistai poras tikrina testuodami arba apsilankydami namuose. Žiūrima, ar iš tiesų namuose yra abiejų sutuoktinių daiktų. Už sąmoningai sudaromas fiktyvias santuokas lietuvės gali būti baudžiamos.