Apie šio streiko priežastis Lietuvos ryto televizijos laidoje „Lrytas tiesiogiai“ kalbėjo Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ generalinis sekretorius Ričardas Garuolis ir Įkalinimo įstaigų medicinos darbuotojų profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkės pareigas atliekanti Vita Subačiutė. Ji teigė, kad darbo sąlygos kalėjime yra pavojingos.
„Įkalinimo įstaigose yra specifinės darbo sąlygos, kadangi mes dirbame su nuteistaisiais, jie būna ir agresyvūs, sergantys infekcinėmis ligomis, darbas yra sudėtingas“, – kalbėjo ji.
„Mes visą laiką teigiame, kad mūsų darbo sąlygos yra pavojingos, darbo grupės nagrinėjo, bet niekaip neradome sutarimo“, – lrytas.lt laidoje kalbėjo pašnekovė.
„Galbūt mes pasieksime visose įstaigoje, kad bus mokama priemoka už pavojingas darbo sąlygas“, – sakė V.Subačiutė.
Jos teigimu, jau dabar daugelis žmonių palieka darbą ir geresnių sąlygų ieško laisvėje.
„Tie atlyginimais svyruoja, vienose įstaigose didesni, kitose mažesni, bet bendrai paėmus, jie yra mažesni, nei laisvėje dirbančių gydytoja. Kadangi jų trūksta, ypač periferijoje, jų atlyginimai tikrai didesni. Žmonės jau kai kurie įsidarbino laisvėje esančiose sveikatos įstaigose“, – kalbėjo V.Subačiūtė.
„Jau laisvėje dirbantys gydytojai atlyginimas būtų iki 2000 eurų į rankas, mūsų medikų – siekia virš 1000. Tai yra, iš tikrųjų, jie mažoki, mūsų darbuotojų jie netenkina“, – kalbėjo pašnekovė. Ji teigė, kad rengti tokį streiką, kokį praėjusiais metais rengė mokytojai, būtų tiesiog neatsakinga. Šios profesijos atstovai žada rengti keletą trumpų streikų, koks buvo surengtas ir šiandien.
R.Garuolis sakė, kad jau dabar Šiaulių tardymo izoliatoriuje padėtis jau tragiška – medikų smarkiai trūksta, ši padėtis pastebima visoje šalyje. O jei ne profesinė sąjunga ir jos bandymai pagerinti sąlygas medikams, jie jau būtų anksčiau išėję iš darbo.
„Jei mes nesutvarkysime, išeis visi“, – liūdnai dabartinę situaciją piešė R.Garuolis. Jis apgailestavo, kad įkalinimo įstaigose dirbantys medikai neturi nė pagalbos mygtukų, kuriais, užpuolimo atveju galėtų išsikviesti pagalbą.
Naujienų portalas lrytas.lt primena, kad šiandien, ketvirtadienį, buvo surengę dvi valandas trukusį įspėjamąjį streiką. Jis vyko Alytus pataisos namuose, Marijampolės pataisos namuose, Panevėžio pataisos namuose, Pravieniškių pataisos namuose- atviroje kolonijoje, Vilniaus pataisos namuose, Kauno nepilnamečių tardymo izoliatoriuje – pataisos namuose, Šiaulių tardymo izoliatoriuje, Kauno tardymo izoliatoriuje.
Įspėjamojo streiko metu nuteistiesiems buvo teikiama tik pirmoji ir neatidėliotina medicininė pagalba.
Streiku profesinė sąjunga reikalauja stabdyti įkalinimo įstaigų sveikatos ir priežiūros skyrių pertvarką, atlikti išorinį veiklos auditą, skirti papildomų lėšų atlyginimų didinimui.
Dar prieš metus, pernai vasarą Įkalinimo įstaigų medicinos darbuotojų profesinės sąjungos „Solidarumas“ atstovai naujam Teisingumo ministrui Elvinui Jankevičiui pranešė, kad būtina ieškoti lėšų kalėjimo medikų atlyginimams didinti, nes pradėjus juos kelti laisvėje dirbantiems medikams, kalėjimo medikams atlyginimai nebuvo didinami. Tačiau iki šiol tai nebuvo padaryta.
Didžiausias streikas – Pravieniškėse
Didžiausia medikų grupė ketvitadienį nuo 9 iki 11 valandos streikavo Pravieniškių pataisos namuose-atvirojoje kolonijoje – iš viso 15 darbuotojų.
Prie streiko prisidėjo ir itin aštriai ne pirmus metus problemas dėl medikų darbo sąlygų žiniasklaidoje kelianti Pravieniškių pataisos namų slaugytoja Rūta Sakalauskienė.
Pasak įkalinimo įstaigų medicinos darbuotojų profsąjungos „Solidarumas“ pirmininkės V.Subačiūtės, Kalėjimų departamentas, kitos atsakingos institucijos neįvykdė nė vieno iš penkių svarbiausių reikalavimų – nebuvo pakelti atlyginimai, neatliktas išorinis auditas, kalėjimo gydytojai ir slaugytojai neįtraukti į trūkstamų profesijų sąrašą, nenustatytas atskiras sveikatos priežiūros biudžetas, kurio lėšos būtų panaudojamos tik nuteistųjų sveikatos priežiūros paslaugoms ir medikų algoms, neatsisakyta planų kalėjimuose veikiančius sveikatos priežiūros skyrius prijungti prie Laisvės atėmimo vietų ligoninės Pravieniškėse.
„Kitose įstaigose dirbantiems medikams atlyginimai buvo pakelti, o pas mus jie nesikeičia jau daugelį metų. Pavyzdžiui, slaugytojai uždirba apie 600 eurų.
Jei prijungimo planai planai virstų realybe, darbo netektų skyrių vedėjai, slaugos administratoriai, vaistininkai. Dirbtų tik vienas administratorius, atliekantis 3-4 žmonių funkcijas. Jam tektų akivaizdžiai per didelis krūvis“, – naujienų portalui lrytas.lt pasakojo V.Subačiūtė.
Nustatant algas, darbo sąlygas neįvertinamas kasdien medikams iškylantis pavojus – kontaktas su kaliniais, rizika užsikrėsti mirtinomis ligomis, būti sumuštiems.
V.Subačiūtės tvirtinimu, prijungimo planai brukami net nepriėmus reikalingų teisės aktų. Tiesa, kilus triukšmui, jie buvo atidėti trims mėnesiams – iki 2019 metų spalio 1 dienos.
Problemos nebuvo išspręstos ir profsąjungiečių susitikimuose su Teisingumo ministerijos vadovais.
Profsąjungos atstovai ateityje ketina tęsti streikus ir kitas protesto akcijas, jei nebus išgirsti.
Prakalbo apie kompromisą
Kalėjimų departamento direktorius Virginijus Kulikauskas
„Medicinos darbuotojų streikas nėra dialogas, juolab, kad Kalėjimų departamentas įvykdė visus, jo kompetencijoje buvusius susitarimus, todėl dar kartą kviečiu medicinos darbuotojų atstovus bendradarbiauti, siekiant užtikrinti sklandų įkalinimo įstaigų medicinos padalinių centralizavimo procesą.
Sveikatos priežiūros reforma – būtina sąlyga formuojant vieningą gydymo praktiką įkalinimo įstaigose. Kadangi pirminės sveikatos priežiūros paslaugų teikimas liks nepakitęs, bus įgyvendinti struktūriniai pokyčiai, pakeičiant visų sveikatos priežiūros skyrių pavaldumą, išsaugant visą teikiamų paslaugų paketą.
Laisvės atėmimo vietų ligoninė, prie kurios bus jungiami ambulatorines paslaugas teikiantys skyriai, šiuo metu veikiantys pataisos įstaigose ir tardymo izoliatoriuose, yra suplanavusi vadybinių veiksmų eigą, rengia konsultacijas su Sveikatos apsaugos ministerijai pavaldžiomis įstaigomis, komunikuoja su įkalinimo įstaigų medicinos darbuotojais apie pertvarkų eigą, kartu sprendžia iškilusius klausimus.
Pokyčiai visada yra susiję su naujovėmis, todėl esame pasiruošę ir toliau diskutuoti su darbuotojais, kartu ieškoti kompromisinių sprendimų“.