Šakėmis badomi, lazdomis mušami ir spardomi galvijai, – tai dar mažiausiai šokiruojantys vaizdai, kuriuos paviešino gyvūnų teisių gynėjų organizacijos Animals International atstovas.
Anot jo, tarp kankinamų galvijų yra ir iš Lietuvos, praneša „Lietuvos ryto“ televizijos laidos „Reporteris“ žurnalistai.
Tą liudija lietuviški žymekliai ausyse. Anot vaizdų autoriaus, mušami galvijai filmuoti Kroatijoje, o skerdimas be apsvaiginimo – Palestinoje.
„Tai, ką matau Palestinoje, kiekvieną kartą būna siaubinga. Gyvūnai neapsvaiginami prieš juos skerdžiant, jie turi ištverti daugybę žiaurumų ir kančių. Jie surišami ir paliekami kabėti ilgam iki kol bus paskersti.
Dažniausiai tai prieštarauja religiniams reikalavimams, nes gyvūnas prieš mirtį neturėtų kankintis, badauti ar būti ištroškęs. Deja, darbuotojai tinkamai neapmokyti“, – sakė gyvūnų teisių aktyvistas Gabriel Peacock.
Ragina drausti galvijų eksportą į kai kurias šalis
Anot aktyvisto, tam, kad būtų lengviau sutramdyti, gyvūnams surišamos kojos, išduriamos akys, perpjaunamos sausgyslės. Kankinamų galvijų vaizdus pamatę Lietuvos gyvūnų teisių gynėjai pradėjo rinkti parašus peticijai, kad Vyriausybė stabdytų eksportą į šalis, kuriose nesilaikoma gyvūnų gerovės įstatymų.
„Gyvūnų teisės yra pažeidžiamos, tai yra žiaurus elgesys su gyvūnais, jie patiria labai didelį stresą, skausmą, jei tai nėra legalu Lietuvoje, tai neturėtų būti toleruojama ir užsienyje“, – įsitikinusi Akvilė Jurevičiūtė, organizacijos „Tušti narvai“ atstovė.
Žalojamų ir žudomų galvijų vaizdus parodome Žemės ūkio ministrui.
„Uždrausti būtų drastiškas sprendimas, ką mačiau jūsų vaizde nepanašu, kad bet kurioje valstybėje būtų teisėti vaizdai, mūsų kanalais paprašyti trečiųjų šalių tarnybų, kad būtų užtikrinamos gyvūnų teisės“, – jakbėjo Žemės ūkio ministras Giedrius Surplys.
Maisto ir veterinarijos tarnyba išsiaiškino, kad iš Lietuvos dar maži veršeliai buvo išvežti į Izraelį, o vėliau, jau užauginti, į Palestiną.
„Lietuva negali įtakoti tolimesnės gyvūnų kelionės, mes užtikriname jų gerovę iki atvykimo iki galutinio taško, jei nori parduoti gyvūną toliau, niekas negali jų sulaikyti“, – sakė Maisto ir veterinarijos tarnybos atstovė Gintarė Juozėnienė.
Maisto ir veterinarijos tarnybos duomenimis pernai į užsienį išvežta apie 20 tūkstančių galvijų. Dauguma – per 17 tūkstančių išvežta į Lenkiją. Į Turkiją apie 800, į Latviją beveik pusę tūkstančio, į Izraelį per pusantro šimto.
Nors į musulmoniškas šalis, kur gyvuliai skerdžiami neapsvaiginti, išvežama palyginti nedaug gyvulių, galvijų augintojai sako, kad uždraudus juos vežti į šias valstybes, nukentėtų ūkininkai.
„Supirkimo kainos Lietuvoje 20-30 procentų mažesnės nei ES vidurkis uždarius dar rinkas situacija būtų dar liūdnesnė. Tai yra vieni pagrindinių jautienos valgytojų, tai svarbi rinka“, – tikino Lietuvos mėsinių galvijų augintojų ir gerintojų asociacijos direktorius Mindaugas Kinderis.
Veterinarijos tarnyba pernai nustatė 56 vežamų iš Lietuvos galvijų gerovės pažeidimus, tačiau dėl jų išvežti nė karto neuždraudė.