Pagal ketvirtadienį pasirašytą trijų partijų vadovų susitarimą, kuriame nubrėžti naujos valdančiosios koalicijos kontūrai, Seimo pirmininko kėdė turėtų atitekti „socialdarbiečiams“.
Nors kalbų, kad šį postą V.Pranckiečiui gali tekti perleisti „socialdarbiečių“ lyderiui Gediminui Kirkilui, jau sklandė prieš mėnesį, Seimo vadovas savo noru trauktis nesirengia ir ne juokais susikibo su jį verčiančiu buvusiu studentu R.Karbauskiu.
Kaktomuša brendo seniai
Valstiečių viršūnėse įsiplieskusį konfliktą stebintiems valdančiosios frakcijos nariams R.Karbauskio ir V.Pranckiečio kaktomuša jau seniai atrodė neišvengiama.
Jie prisiminė, kad Seimo pirmininkas nuosprendį sau esą pasirašė, kai užpernai R.Karbauskį įstūmė į kampą dėl buvusios jo globotinės Gretos Kildišienės.
Tada, kilus naujam skandalui dėl buvusios parlamentarės prisiminimų knygos, prie kurios leidybos buvo įtariami prisidėję ir valstiečiai, V.Pranckietis savo kabinete surengė valstiečių lyderių pasikalbėjimą.
„Valstiečių lyderio buvo klausiama, ar galima visuomenei pranešti, kad partija nekurs G.Kildišienės politinės ateities. R.Karbauskis atsakė, kad apie tai pagalvos. Bet po susitikimo V.Pranckietis žurnalistams staiga pranešė, kad valstiečių lyderis esą jau nusprendė. R.Karbauskiui tai buvo smūgis“, – prisiminė vienas Seimo pirmininko kabinete vykusio pokalbio liudininkas.
R.Karbauskis gavo dar vieną kirtį, kai po nepavykusios Mindaugo Basčio apkaltos prie Seimo surengtame mitinge V.Pranckietis pareiškė, kad jam gėda ne tik dėl tokio sprendimo, bet ir dėl G.Kildišienės.
Netrukus po to V.Pranckietis sulaukė R.Karbauskio pasiūlymo trauktis iš Seimo pirmininko pareigų, jeigu jam yra gėda.
Prieš kelias savaites valstiečių vedlys dar kartą įgėlė jo planą trauktis iš valdžios supliekusiam Seimo pirmininkui, pareikšdamas, esą šis laikosi įsikibęs posto.
Vedlį apkaltino bailumu
Dar didesnis žodžių karas tarp V.Pranckiečio ir R.Karbauskio kilo pastarosiomis dienomis, paaiškėjus, kad buvusiam valstiečių lyderio dėstytojui teks skubiai atlaisvinti Seimo pirmininko kabinetą.
Tačiau iš pareigų stumiamas V.Pranckietis pareiškė, kad savo noru nesitrauks ir žada laukti slapto balsavimo: „Būtų balsuojama ne dėl manęs, o dėl R.Karbauskio. Jis bijo slapto balsavimo ir frakcijoje, ir taryboje.“
Seimo pirmininkas mano, kad reikšdamas savo nuomonę jis tapo nepatogus valstiečių lyderiui, kuris bijo prarasti partijos vadovo postą. V.Pranckietis savo buvusio studento elgesį vadino autoritariniu, žemu.
Kaltina nesuvokiant realybės
Bet R.Karbauskis vakar aiškino, kad Seimo pirmininkas elgiasi desperatiškai ir neturi partijos palaikymo: „Beatodairiškas noras išsaugoti savo postą užtemdo suvokimą, kad tai nebe Valstiečių ir į žaliųjų sąjungos ir požiūrio vienas į kitą problema. Tai yra objektyvi realybė.“
Valstiečių lyderis aiškino, kad V.Pranckiečio neįvertinama realybė smarkiai pasikeitė – esą neperdavus Seimo pirmininko posto partneriams, žlugtų ir koalicijos susitarimas.
Grasino mesti iš partijos
Be to, R.Karbauskis perspėjo, kad Seimo pirmininko spyriojimasis gali baigtis pirmalaikiais Seimo rinkimais.
Todėl valstiečių vedlys užsiminė, kad jei V.Pranckietis toliau bandytų kelti krizę, būtų svarstoma galimybė jį pašalinti ne tik iš parlamento pirmininko posto, bet ir iš partijos: „Jis užbrauks bet kokį ryšį su valdančiąja koalicija. Aš nematau kitos išeities.
Jis tokiu elgesiu bando padaryti, kad nebūtų koalicijos, stumia visą Seimą į situaciją, kuri gali baigtis išankstiniais rinkimais.“
Bet V.Pranckietis atkirto, kad tai nebus pirmas toks atvejis, kai R.Karbauskis susidoroja su jam neįtikusiais žmonėmis mesdamas juos iš partijos, bet vylėsi, jog tokie laikai greitai baigsis.
„Manau, kad partija irgi nekęs tokio autoritarinio vadovavimo“, – vylėsi Seimo pirmininkas. Jis jau pažadėjo nedalyvauti Seimo rinkimuose su valstiečiais, jeigu jiems toliau vadovaus R.Karbauskis.
Laukia lyderio paaiškinimų
Kol kas nežinia, kaip dauguma valstiečių sureaguos į šį konfliktą.
Antai Seimo pirmoji vicepirmininkė Rima Baškienė nepuolė nei ginti V.Pranckiečio, nei smerkti R.Karbauskio.
Vakar politikė „Lietuvos rytui“ sakė mananti, kad ketvirtadienį priimti sprendimai dėl koalicijos nėra galutiniai: „Tai tik ketinimų protokolas, derybų pradžia, o jos būtinos, nes politinė situacija yra pasikeitusi. Mes turime viską dėlioti iš naujo. Tas persidėliojimas vieniems ar kitiems gali būti ne pats maloniausias.“
Vis dėlto R.Baškienė mano, kad R.Karbauskiui teks nelengva misija – jis turės įtikinti valstiečius, jog sprendimas atiduoti Seimo pirmininko postą koalicijos partneriams buvo neišvengiamas.
Anot valstietės, taip pat gali kilti klausimų dėl kitų pozicijų: „Dabar girdime, kad gali būti atiduota ir Žemės ūkio ministerija.
Tai mums, valstiečiams, būtų labai skausminga.
Bet gal yra labai rimtų argumentų, kurių dar nežinome.“
Seimo senbuvė vakar nesiėmė spėlioti, kaip galėtų baigtis galimas slaptas balsavimas, kurio siekia V.Pranckietis. Juolab kad dabartinį Seimo pirmininką bent kol kas užstoja didžioji opozicijos dalis.