Uosto gilinimas virto nuosprendžiu

2019 m. gegužės 21 d. 07:32
Buvusiam Klaipėdos jūrų uosto direkcijos hidrografui apkarto ketverių metų senumo aferos: jis baudą gavo už tai, kad klastojo uosto akvatorijos gylio duomenis ir tikriausiai už tai gavo kyšį. Nuteistas ir dugną valiusios įmonės vadovas.
Daugiau nuotraukų (1)
Klaipėdos apygardos teisme buvo prisiminti 2015 metų liepos 15–28 dienų įvykiai – tuomet bendrovė „Topada“ atliko Klaipėdos jūrų uosto akvatorijos valymo darbus.
Nustatyta, kad akvatorija prie kai kurių krantinių nebuvo pagilinta tiek, kiek buvo numatyta darbų sutartyje, deklaruotas mažesnis iškasto grunto kiekis, negu atsispindėjo dokumentuose.
Atlygį už atliktus darbus mokėjo Jūrų uosto direkcija.
Iš viso įmonei „Topada“ buvo pervesta 186,5 tūkst. eurų.
Direkcijos atstovų teigimu, dėl nekokybiškai atliktų darbų ir neiškasto grunto patirta 14,3 tūkst. eurų žala.
Nurodė didesnį gylį
Teismas nusprendė, kad buvęs uosto Laivų eismo tarnybos Uosto hidrografijos skyriaus gylio matavimo vyresnysis specialistas Arūnas Toliušis, būdamas valstybės tarnautojas, susitarė priimti kyšį už neteisėtą veiklą vykdant įgaliojimus – tikrų dokumentų suklastojimą ir jų panaudojimą.
Laivuose sumontuota įranga jis atlikdavo gylio prie krantinių batimetrinius matavimus.
Nurodęs keliais centimetrais didesnį gylį, negu buvo iš tikrųjų, jis šiuos duomenis įregistruodavo batimetrinių duomenų registracijos žurnale.
Duomenų bazių inžinierė, neįtardama apgaulės, šiuos duomenis įkėlė saugoti į įmonės tarmybinę stotį.
Pagal specialią programą skaičiuodamas batimetrinį gylį kai kuriose vietose A.Toliušis jį padidino 2–5 centimetrais, o prie vienos krantinės, kur telkiasi daug povandeninių srovių, – iki 30 centimetrų.
Kyšio perdavimo neužfiksavo
Nei A.Toliušis, nei „Topados“ vadovas Tomas Dobožinskas kaltės nepripažino, o pastarasis visą šią istoriją įvardijo nesusipratimu, neigė davęs kyšį ir žadėjo skųsti teismo sprendimą.
Pats kyšio perdavimo ir priėmimo faktas nėra užfiksuotas.
„Kaltinimai pateikti dėl hidrografo suklastotų batimetrinių matavimų duomenų, ir tai buvo padaryta susitarus su suinteresuotos įmonės vadovu.
Apskaičiuotas didesnis iškasto grunto kiekis, negu buvo iš tikrųjų.
Hidrografas daug metų dirbo šį darbą ir supranta tokių matavimų reikšmę. Jie svarbūs, nes apdorojus įkeliami į bendrą uosto serverį, tais duomenimis naudojasi kiti darbuotojai. Nieko neįtardami jie surašė darbų priėmimo aktus, pagal juos atsiskaityta su darbų vykdytoju“, – sakė teisėja Dalia Kursevičienė.
Ji teigė, kad tiesioginio kyšio perdavimo fakto byloje nėra, tačiau yra duomenų, kad dėl kyšio buvo sutarta, – už kiekvieną suklastotą matavimą turėjo būti atseikėta tūkstantis eurų.
Nuteistųjų kaltė grįsta jų pokalbių įrašais. Specialiųjų tyrimų tarnybos pareigūnai esą išgirdo, kad už kiekvieną gylio matavimo suklastojimą A.Toliušiui bus duodamas 1000 eurų kyšis.
Tokių matavimų buvo keletas. Teigiama, kad galėjo būti perduota 3000 eurų.
Žinojo, kad yra klausomasi
A.Toliušis teisme aiškino, kad vienu metu iš dalies buvo pažeistas matavimo įrangos vibratorius, todėl skaičiai galėjo būti ne visai tikslūs.
O su T.Dobožinsku jis kalbėjosi apie matavimo įrangą, nes verslininkas norėjo ją įsigyti ar nuomotis.
Apie jokią nusikalstamą veiką esą negalėjo būti nė kalbos, nes hidrografas žinojęs, kad uoste klausomasi pokalbių.
O susitikinėti su darbus atliekančių įmonių vadovais neoficialioje aplinkoje jo tiesioginiai viršininkai nedraudė.
Hidrografo namuose ir darbovietėje buvo atlikta krata, paimtas kompiuteris, išorinis diskas, matavimo įranga, dokumentai. Tuo metu jis atostogavo.
Grįžęs dirbo dar du mėnesius ir išėjo, nes „buvo neaiški situacija“. Tuomet niekas jokių pretenzijų nepareiškė.
Skyrė vienodas baudas
Po kurio laiko A.Toliušis išvyko į Škotiją ir pradėjo ten dirbti.
Daugiau kaip po metų, kai buvo pareikšti įtarimai dėl nusikaltimo, A.Toliušis buvo sulaikytas Prancūzijoje pagal Europos arešto orderį. Tuo metu jis vyko į hidrografų seminarą.
Abiem nuteistiesiems teks sumokėti vienodas baudas – po 9415 eurų.
Už susitarimą imti kyšį, dokumentų klastojimą ir jų panaudojimą A.Toliušiui buvo skirta 11 298 eurų bauda, tačiau ji sumažėjo atskaičiavus Prancūzijoje už grotų praleistas 25 paras.
Jis taip pat dvejus metus negalės dirbti valstybės tarnyboje.
Klaipėdos jūrų uosto direkcija ieškinį dėl turtinės žalos galės pateikti civiline tvarka.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.