LSDP suvažiavime – valdančiųjų palyginimas su triušiais ir aštri kritika R. Karbauskiui

2019 m. gegužės 4 d. 08:17
Dar papildyta
Šeštadienį Vilniuje, parodų ir kongresų centre „Litexpo“, surengtas opozicinės Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) suvažiavimas, kuriame buvo suformuota nauja organizacijos vadovybė.
Daugiau nuotraukų (50)
Suvažiavimas surengtas  po tiesioginių visuotinių partijos pirmininko rinkimų. Per juos dar vienai dvejų metų kadencijai LSDP vadovu perrinktas Gintautas Paluckas.
Suvažiavimo delegatai šeštadienį išklausė partijos lyderio ataskaitą, rinko naujus vicepirmininkus, prezidiumą, tarybą, sudarė Finansų bei Etikos ir procedūrų komisijas, balssavo dėl statuto pataisų. 
Opozicinės Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) suvažiavime šeštadienį patvirtinti partijos pirmininko Gintauto Palucko pavaduotojai.
Jais tapo Povilas Isoda, Mindaugas Sinkevičius, Justas Pankauskas, Algirdas Raslanas, Darius Petrošius, Vaidas Rusys, Vilija Blinkevičiūtė, Rasa Budbergytė, Orinta Leiputė, Raminta Jakelaitienė ir Nijolė Dirginčienė, Raminta Popovienė.
Valdo gąsdindami
Valdantieji valstiečiai Lietuvą mėgina valdyti gąsdindami, baugindami ir ieškodami priešų, Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) suvažiavime kalbėjo partijos pirmininkas Gintautas Paluckas.
„Valstiečiai-žalieji gąsdina ir baugina. Jie priešus kuria greičiau nei triušiai pavasarį. Priešais jiems jau tapo mokytojai, kultūros, socialiniai darbuotojai, medikai. Visi, kurie reikalauja teisių, oraus atlyginimo yra priešai. Tai yra policinės valstybės rizika“, – perspėjo G. Paluckas.
Anot LSDP pirmininko, kartais juokaujant pasakoma tiesa. Jis priminė premjero Sauliaus Skvernelio pasisakymą esą „alternatyva policinei valstybei yra tik kriminalinė valstybė“.
„Manau, kad premjeras tuo ir tiki. Rinkimų išvakarėse Ramūnas Karbauskis šantažuoja ir mėgina įbauginti visą Lietuvą, jeigu už jų kandidatą žmonės nebalsuos. Tai yra pats pigiausias ir amoraliausias politikos darymo būdas: skaldyk, baugink ir valdyk“, – sakė G. Paluckas.
LSDP pirmininko teigimu, valdančiųjų teiginiai apie, girdi, socialdemokratų suartėjimą su konservatoriais laužti iš piršto. „Niekada neieškau amžinų priešų. Ieškau partnerių, kurie padėtų įgyvendinti mūsų programą. „Valstiečiai“ galės būti mūsų mažesnieji koalicijos partneriai ją įgyvendinant, jei pritars mūsų programai“, – pridūrė jis.
Suvažiavime jis paskelbė, kad netrukus bus organizuojamas LSDP tūkstančio miestelių turas po Lietuvą.
„Aplankysime miestus, miestelius, pasistengsim sutelkti palaikymą įvairių visuomenės grupių aplink mūsų viziją Lietuvai iki 2024 metų, kurią esam pasitvirtinę, ir pamėginsim atgauti pozicijas 2020 metų Seimo rinkimuose“, – kalbėjo jis.
„Padėkime R. Karbauskui išeiti“
Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) suvažiavime įžanginį žodį tarė eurokomisaras, kandidatas į prezidentus Vytenis Povilas Andriukaitis, kuris savo kalboje negailėjo kritikos prezidentinių reitingų lyderiams bei valstiečių pirmininkui Ramūnui Karbauskiui.
„Jūs visi šiandien galite didžiuotis, visuomenei reikia paskelbti, kad socialdemokratija – nepriklausomybės, teisingumo, laisvės ir teisių gynėja Lietuvoje. Jokie dešinieji čia nieko negali padaryti. Judėjimas, kuris gimė Europoje, kuris neatskiriamas nuo Europos, mes esame kartu su Europos socialistų partija. Socialinė Europa turi būti realybė. Baziniai atlyginimai, pensijos Prancūzijoje ir Lietuvoje negali dešimt kartų skirtis. Mums reikia socialinės Europos“, – teigė V. Andriukaitis.
V. Andriukaitis sakė susirinkusiesiems, kad nei Ingrida Šimonytė, nei Gitanas Nausėda neturi nieko bendro su socialiniu teisingumu.
„Paklausykite kandidatų – vieni iš jų gelbėja makroekonomiką, tiek Gitanas Nausėda, tiek Ingrida Šimonytė deda pastangas, kad liberali finansų kapitalizmo doktrina dar kartą užgriūtų visu savo svoriu (...) Jiems svarbiausia – gelbėti makroekonomiką, nekreipiant dėmesio į mikroekonomiką. Atimti iš žmonių kišenių pinigus, pensijas – nusikaltimas (...) Pagrindas – ne BVP, o žmonių mikroekonomikos reikalai“, – sakė V. Andriukaitis.
Savo kalboje kandidatas į prezidentus negailėjo kritikos ir „valstiečių“ lyderiui R. Karbauskiui. Pasak jo, socialdemokratai nieko prieš, jei dauguma Seime „darbus pabaigtų kiek anksčiau“. Taip pat kandidatas į prezidentus teigė, kad valdančiosios daugumos organizuojami referendumai – žmonių apgaudinėjimas.
„Žaliųjų“ vadas Ramūnas Karbauskis. Netinka R. Karbauskiui žodis „žalieji“, niekaip netinka. Nes su ES „žaliaisiais“ jis turi tiek bendro, kiek ugnis su vandeniu (...) Padėkim Ramūnui Karbauskiui pasileisti ir organizuokime Seimo rinkimus kovo 11 dieną. Tai bus didžiule dovana Lietuvai, tai bus geriau nei tie du referendumai, kurie yra žmonių apgaudinėjimas, nes nėra pateikti nei pliusai, nei minusai dėl dvigubos pilietybės. (...) O referendumas dėl Seimo narių skaičiaus mažinimo (...) Čia yra visiškas žmonių kvailinimas ir agitavimas, kad ateitų daugiau žmonių Saulių Skvernelį išrinkti prezidentu populistinėmis idėjomis. Agituoju dar kartą visus, ateikite į Prezidento rinkimus, bet nebalsuokite už tuos du referendumus, nes tai – žmonių apgaulė“, – sakė V. Andriukaitis.
Pasak jo, Prezidento rinkimuose jis bandys sugrąžinti socialiai teisingą Lietuvą.
„Aš džiaugiuosi, kad mane į socialdemokratiją įnešė labai anksti, ačiū savo tėvams. (...) Mums reikia parodyti, kad mes su stalinistine praeitimi neturime nieko bendro. Nuoširdžiai dėkoju už pasitikėjimą. Aš dar kartą stoju į kautynes už socialiai teisingesnę Lietuvą (...). Prezidentas yra lyderis, kuris supranta, kad žmonių gyvenimo kokybė, darbo valandos, sveikata, pensijos, atlyginimai, darželiai – tikrasis Lietuvos saugumas ir progreso matas“, – sakė jis.
Ssiūlo atimti visus partijos sumokėtus užstatus
Socialdarbiečiai taip pat siūlo, kad per visus – Seimo, Europos Parlamento, savivaldos – rinkimus galiotų tvarka, kai dėl nesuderinamų pareigų atsisakius laimėto mandato prarandamas užstatas.
Mandato atsisakius partijos keltam kandidatui, partija prarastų visus rinkimų užstatus, numato Socialdemokratų darbo partijos frakcijos seniūno Andriaus Palionio ir šios frakcijos nario Petro Čimbaro registruotos pataisos.
Šiuo metu užstatą praranda dėl nesuderinamų pareigų į savivaldą išrinkti ir mandato atsisakę kandidatai.
Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymą dar siūloma papildyti nuostata, kad „visi partijos ar rinkimų komiteto, taip pat kandidato sumokėti rinkimų užstatai negrąžinami, jeigu bent vienas kandidatas buvo išrinktas, tačiau neatsisakė pareigų, nesuderinamų su savivaldybės tarybos nario pareigomis“.
Šiuo metu Seimo ir Europos Parlamento rinkimų užstatai grąžinami kandidatams bei partijoms, laiku pateikusiems finansines atskaitas.
Socialdarbiečiai siūlo nustatyti, kad visi partijos ar kandidato sumokėti rinkimų užstatai negrąžinami, jeigu bent vienas kandidatas buvo išrinktas, tačiau neatsisakė pareigų, nesuderinamų su Seimo nario ar Europos Parlamento nario pareigomis.
„Renkant asmenis daugiamandatėse rinkimų apygardos yra susiklosčiusi praktika, kai siekiant pritraukti daugiau rinkėjų balsų į kandidatų sąrašus yra įtraukiami žinomi kitas aukštas pareigas užimantys politikai, kurie neketina eiti pareigų, į kurias kandidatuoja“, – aiškinamajame rašte tvirtina socialdarbiečiai.
Anot jų, taip rinkėjams sudaromas įspūdis, kad kandidatas ketina eiti pareigas, į kurias kandidatuoja, nors taip nėra, tad „klaidinami rinkėjai, kurie balsuoja už kandidatą, kuris pareigų, į kurias bus išrinktas, neis“.
„Siekiant apginti rinkėjų teises siūloma numatyti, kad tais atvejais, kai kandidatai atsisako pareigų, į kurias yra išrenkami, kandidatas, partija ar rinkimų komitetas prarastų visus tiek už konkretų kandidatą, tiek ir už kitus kandidatus sumokėtus rinkimų užstatus“, – teigia projekto autoriai.
Užstatas rinkimuose į Seimą kandidatui vienmandatėje apygardoje siekia 1 VMDU (970 eurų), kandidatų sąrašui daugiamandatėje apygardoje – 10 VMDU, toks pat ir kandidatų sąrašui į Europos Parlamentą.
Savivaldybių tarybų rinkimuose šiuo metu už kiekvieną kandidatą, einantį nesuderinamas su savivaldos mandatu pareigas, jau numatytas didesnis 10 VMDU užstatas. Jis prarandamas, kandidatui atsisakius laimėto mandato.
Užstatas vienam kandidatų sąrašui savivaldybėje keliant vieną kandidatą į merus, tik keliamam kandidatų sąrašui arba tik kandidatuojančiam į merus siekia 1 VMDU.
Ragina balsuoti referendume
LSDP išreiškė paramą kitą savaitgalį vyksiančiam referendumui dėl Lietuvos pilietybės išsaugojimo ir ragina jame balsuoti už, tuo metu referendumą dėl Seimo narių skaičiaus mažinimo siūlo boikotuoti.
Tokie pasiūlymai teikiami partijos suvažiavime šeštadienį priimtose rezoliucijose.
„Nepašalintos sisteminės skurdo priežastys, pajamų nelygybė, socialinė atskirtis – tik dalis priežasčių, kodėl tiek daug mūsų turime išvykusių artimųjų. Lietuvai reikia kiekvieno jos piliečio – Lietuvoje ar svetur, Lietuvai reikia vienybės ir jautrumo, todėl remiame referendumą dėl Lietuvos pilietybės išsaugojimo ir raginame balsuoti už“, – teigiama LSDP rezoliucijoje.
Anot socialdemokratų, Pasaulio lietuvių bendruomenė daugelį metų prašo įteisinti galimybę išsaugoti pilietybę Lietuvoje gimusiems, augusiems, bet dėl įvairių priežasčių po 1990 metų išvykusiems ir kitų šalių pilietybes įgijusiems lietuviams, pilietybės išsaugojimo idėjai pritaria ir vienas šviesiausių Lietuvos intelektualų profesorius Tomas Venclova.
Be to, LSDP teigimu, dauguma Europos Sąjungos valstybių leidžia savo piliečiams išsaugoti pilietybę.
Tuo metu referendumą dėl Seimo narių mažinimo, anot socialdemokratų, valdančioji Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga naudoja politiniams žaidimams ir populistiniams tikslams siekti.
„Atsižvelgiant į referendumo dėl Seimo narių skaičiaus mažinimo tikslą, argumentaciją ir pasirinktą realizavimo laiką kyla pagrįstų įtarimų, kad tokiu būdu tautos valios išraiška siekiama paveikti prezidento rinkimų rezultatus vieno kandidato naudai, kuris, nepaisant valdomų administracinių resursų praranda tautos pasitikėjimą“, – teigiama rezoliucijoje.
Joje pabrėžiama, kad Lietuvoje 1996 metais jau įvyko referendumas dėl Seimo narių skaičiaus mažinimo, kuriame žmonės nubalsavo prieš.
Su prezidento rinkimų pirmuoju turi Lietuvoje gegužės 12 dieną vyks du referendumai. Vienu siūloma keisti Konstitucijos 12 straipsnį, išplečiant daugybinės pilietybės institutą, valdančiosios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos iniciatyva taip pat rengiamas referendumas dėl Seimo narių skaičiaus mažinimo.
Tam, kad referendumai įvyktų, juose turi dalyvauti ne mažiau kaip pusė visų rinkėjų. Dvigubos pilietybės atveju, kad būtų pakeistas Konstitucijos 12 straipsnis, dar reikia, kad už tai balsuotų daugiau kaip pusė balso teisę turinčių piliečių.
Konstitucijoje įtvirtinta, kad išskyrus įstatymo numatytus atskirus atvejus, niekas negali būti kartu Lietuvos ir kitos valstybės pilietis. Ši Konstitucijos nuostata keičiama tik referendumu. Emigravusieji po nepriklausomybės atkūrimo 1990 metų kovo 11 dieną šiuo metu, išskyrus kai kurias išimtis, negali turėti dvigubos pilietybės.
Mažinti Seimo narių skaičių valdantieji siūlo motyvuodami, jog taip siekia įgyvendinti pažadus rinkėjams.
Šiuo metu opozicinė LSDP yra didžiausia šalies politinės partija. Ji turi per 17 tūkst. narių. Parlamente dirba aštuoni partijos atstovai.
2017 metais partija patyrė skilimą – nesutikę trauktis iš valdančiosios koalicijos su „valstiečiais“ LSDP paliko dalis Seimo narių ir įkūrė naują partiją – Lietuvos socialdemokratų darbo partiją.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.