Po „Lietuvos ryto“ atskleistų faktų apie E. Pašilį – S. Skvernelio pareiškimas

2019 m. gegužės 3 d. 11:53
„Iškelti labai rimti kaltinimai“, – pareiškė premjeras Saulius Skvernelis ir paragino Seimo narius imtis veiksmų. Taip jis reagavo į „Lietuvos ryto“ tyrimus ir atskleistus faktus, kam ir kaip tarnauja generalinis prokuroras.
Daugiau nuotraukų (6)
Vyriausybės vadovas paragino Seimo narius išklausyti prokurorus, kurie dienraščiui „Lietuvos rytas“ prabilo apie teisėsaugos problemas.
„Tie prokurorai, kurie kalba, kurie nori kalbėti ir tas negeroves iškelti, turi būti išklausyti“, – vakar kalbėdamas Žinių radijui tvirtino S.Skvernelis.
Pakviesti pareigūnus liudyti turėtų parlamentinę prokuratūros kontrolę atliekantis Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas.
Tada turėtų būti atliekami tam tikri veiksmai.
S.Skvernelis pasiūlė, kad prokurorai, norintys kalbėti anonimiškai, galėtų būti išklausyti uždarame posėdyje.
Ryšiai veda į Prezidentūrą
Prokurorus prabilti paakino „Lietuvos ryto“ atskleisti nepotizmo faktai, kaip generalinis prokuroras Evaldas Pašilis stumia dukters krikštatėvį Julių Gelumbauską karjeros laiptais, kaip jie medžioja Ukmergėje ir kokių pažinčių turi Prezidentūroje.
Ukmergėje nebuvo paslaptis, kodėl šiems pareigūnams pučia palankūs vėjai iš Prezidentūros.
J.Gelumbausko ir prezidentės patarėjos Linos Antanavičienės tėvų sodybos – kaimynystėje. Nors ji žurnalistei neigė pažintį su pareigūnais, kitiems ukmergiškiams tai sukėlė šypseną.
Įdomus sutapimas, kad ukmergiškis teisėjas E.Pašilis buvo paskirtas generaliniu prokuroru netrukus po to, kai prezidentės vyriausiąja patarėja pradėjo dirbti L.Antanavičienė, taip pat kilusi iš Ukmergės.
E.Pašilio pavaldiniai teigė, kad visi Generalinėje prokuratūroje žinojo, kaip yra dalijami aukšti postai: „Mes juokaujame: jeigu kandidatas suderintas su Prezidentūra, tada eis kaip per sviestą.“
Ne veltui ir šalies vadovė Dalia Grybauskaitė suskubo pranešti, kad pasitiki E.Pašilio pateiktu paaiškinimu dėl J.Gelumbausko paskyrimo.
Pribloškė vadovo melas
Prokurorus pribloškė ir dienraščio atskleistas faktas, kad generalinis prokuroras viešai melavo.
E.Pašilis pateisino J.Gelumbausko paaukštinimą tikindamas, kad jis nėra jo draugas, o esą turi vertingos patirties. Neva jis kelerius metus dirbo diplomatinėje tarnyboje.
„Lietuvos rytas“ išsiaiškino, kad J.Gelumbauskas niekada nėra dirbęs diplomatinėje tarnyboje ekonomikos patarėju-padėjėju, nors skelbėsi. Jis dvejus dirbo tik raštvedžiu Lietuvos ambasadoje Latvijoje.
Į žurnalistės paklausimą, kuo iš tiesų yra dirbęs ambasadoje, J.Gelumbauskas taip ir neatsakė.
E.Pašilis, kai jo melas iškilo į viešumą, daugiau kaip trims savaitėms išvyko į komandiruotę anapus Atlanto – mokymus JAV pagal tarptautinę lyderystės programą.
Pasijuto baudžiauninkais
„Lietuvos rytui“ prabilę prokurorai patvirtino, kad konkursai į svarbius postus vyksta neskaidriai, o laimėtojai būna žinomi iš anksto.
Jie pasakojo, kaip politikai kišosi į tyrimus, buvo paduodami sąrašai žmonių ir liepiama jiems pareikšti įtarimus, o su neparankiais susidorojama.
Per pastarąjį dešimtmetį bylos į teismus buvo atiduodamos ir be rimtų įrodymų, o įtariamųjų ir kaltinamųjų vis daugėjo.
Tokių skandalingų faktų pažėrė gerą vardą pelnę, nemažai garsių bylų ištyrę prokurorai Julius Rėksnys ir Gintaras Jasaitis, taip pat – kitų miestų pareigūnai.
„Mus pavertė baudžiauninkais. Pastaruosius metus Lietuvoje vykdomas teisingumas nedaug kuo skyrėsi nuo padėties Rusijoje“, – šokiravo prokurorai.
Nukentėjo daug žmonių
Su žurnaliste susitikę skirtingų miestų prokurorai prabilo ir apie triukšmingas, bet galiausiai subliūkštančias bylas – tokias jie pavadino užsakytomis.
Neretai tokios bylos pradedamos viešais sulaikymais, kuriuose dalyvauja STT agentai. Prokurorai tarpusavyje jau kurį laiką kalba, kad ši tarnyba yra įtraukta į politines kovas, neoficialiai ją vadina PUT (politinių užsakymų tarnyba).
„Mūsų šalyje žmonės per pastaruosius metus nuteisiami iš anksto, net nesulaukę teismo.
Nemažai tų žmonių jau išteisinti, bet ar nors vieno jų atsiprašyta?“ – klausė Vilniaus apygardos prokuratūros 1-ojo Baudžiamojo persekiojimo skyriaus vyriausiasis prokuroras J.Rėksnys.
Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokuroras G.Jasaitis patvirtino, kad taip nukentėjo daug žmonių: „Labiausiai kentėjo todėl, kad pareigūnai bylas paviešindavo, visuomenė žmones iš anksto nuteisdavo. O kai kaltinamieji būdavo išteisinami, tuo pareigūnai jau nesigirdavo.“

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.