Prisiminkime įstojimą į ES prieš 15 metų: ilgas kelias ir aukščiausias dangoraižis – archyviniai kadrai

2019 m. gegužės 1 d. 06:05
Lrytas.lt
2019-ais metais Lietuva mini narystės Europos Sąjungoje (ES) penkiolikos metų sukaktį. Lygiai prieš 15 metų, 2004 metų gegužės 1-oji diena Lietuvoje buvo sutikta griausmingai – Vilniuje šia proga atidarytas iki šiol aukščiausias dangoraižis Baltijos šalyse – „Europos“ bokštas.
Daugiau nuotraukų (26)
Paskutinę dieną prieš įstojimą į ES, vidurnaktį čia vyko koncertas, aidėjo griausmingi fejerverkai. Naujienų portalas lrytas.lt kviečia pasižvalgyti po nuotraukų galeriją ir prisiminti šias akimirkas.
Pirmąją įstojimo į ES dieną, geografiniame Europos centre atidengtas ir paminklas Vilniaus rajone.
Nelengvas kelias
Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius antradienį apie Lietuvos įstojimą į ES kalbėjęs LRT laidoje „Labas rytas, Lietuva“, prisiminė, kad buvimas ES dalimi Lietuvai nebuvo lengvai pasiekiamas.
„Man dėl NATO dar 2000-aisiais metais sakė, kad mes niekada neįstosime. Duotybe čia nekvepia, tai didelis lūžis ir laimėjimas. Europa yra ne tik geografinė sąjunga, gyventi Europos kontinente neužtenka, reikia gyventi Europoje ir vertybiniame kontekste.
Tai šitą mes ir turėjome savo genuose, bet taip susiklostė, kad pusė amžiaus buvo pavogta iš Lietuvos. Gal todėl tie pokyčiai atrodo tokie greiti ir natūralūs, žmonės buvo tam pribrendę, bet žinoma, kad tai nebuvo duotybė“, – LRT eteryje sakė užsienio reikalų ministras.
Jis priminė, kad per 15 metų narystės, Lietuvos biudžetą papildė apie 10 milijardų eurų ES skirtų lėšų.
„Jeigu kalbėtume apie gyvenimo lygį, tai nuo 2004 metų jis maždaug 48 procentais europinio vidurkio siekia, tai dabar mes skaičiuojame 74-78 procentus“, – apie gerus rezultatus kalbėjo ministras.
„Mūsų tas bendras namas, ta Europa, dabar išgyvena tvarumo testus – tai eurozonoje kažkas braška, tai „Brexit“. Vis tai yra tvarumo išbandymai, praėjus 15 metai, visi turi susivokti, kad ta ateitis priklauso nuo mūsų visų, ne nuo jų, kurie mus priėmė, dabar tai yra mūsų rankose“, – kalbėjo L.Linkevičius, pabrėždamas, kad visiems reikia atsakingai rinkti ir narius į Europos Parlamentą (EP).
Skubėjo pasiekti tikslą
Po Nepriklausomybės atkūrimo 1990 m. Lietuva ėmė siekti sugrįžti kuo greičiau į Europos šalių šeimą. Susiformavo strateginis tikslas – integracija į euroatlantines struktūras (ES ir NATO).
1995 m. gruodžio 8 d. Lietuva pateikė oficialią paraišką tapti Europos Sąjungos nare, o Stojimo derybas oficialiai pradėjo 2000 m. vasario 15 d. ir baigė 2002 m. gruodžio 13 d.
2003 m. balandžio 16 d. Atėnuose buvo pasirašyta Lietuvos ir dar devynių šalių Stojimo sutartis.
2003 m. gegužės 10 – 11 d. vykusio referendumo dėl stojimo į ES metu 91,07 procentų dalyvavusių pasisakė už Lietuvos narystę ES.
2004 m. gegužės 1 d. Lietuva tapo pilnateise Europos Sąjungos nare. Tą pačią dieną ES narėmis tapo Čekija, Estija, Kipras, Latvija, Lenkija, Lietuva, Malta, Slovakija, Slovėnija, Vengrija.
ES veikia įvairiausiose politikos srityse: nuo vartotojų teisių iki saugumo ir gynybos. Žmogaus orumas, laisvė, demokratija, lygybė, teisinė valstybė ir pagarba žmogaus teisėms – tai pagrindinės ES vertybės. ES pasiekimai tarptautinėje arenoje 2012 m. buvo įvertinti Nobelio taikos premija už taikos, susitaikymo, demokratijos ir žmogaus teisių skatinimą Europoje.
Nesibaigiantis Lietuvos integracija į ES procesas suteikia galimybes ir paskatas Lietuvai tapti stipria ir modernia valstybe, toliau vystytis ir siekti ekonominio augimo ir visuomenės gerovės.
Narystė ES užtikrina saugumą ir europinių vertybių puoselėjimą, skatina vykdyti struktūrines reformas, kurių naudą įvairiuose sektoriuose jaučia kiekvienas Lietuvos Respublikos pilietis.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.