Tiesa, aktoriaus duonos ragauti galėtų ne visi. Viešųjų ryšių specialisto Arūno Armalio teigimu, kai kurie kandidatai atrodė nenatūralūs ir šalti, o labiausiai nustebino už S.Skvernelį filmuke agituojantis vienas profsąjungos lyderis.
Panašiai kalbėjo ir kitas viešųjų ryšių ekspertas Arijus Katauskas, kurio įsitikinimu, šie vaizdo klipai, kaip ir visa rinkimų kampanija, yra nykūs ir nieko nepasakantys.
G.Nausėdos klipe – svetimi portretai
„Gyvename vienoje Lietuvoje, nors kartais atrodo – taip toli vienas nuo kito“, – tokiais žodžiais prasideda kandidato į prezidento postą Gitano Nausėdos reklaminis vaizdo klipas.
Tuo metu vaizdo klipe galima išvysti Kruojo upės vaizdus iš paukščio skrydžio, o juos keičia pagyvenusio vyro veidas, vėliau – biuro darbuotojas, pro dangoraižio langą žiūrintis į tolį. Tiesa, pastarieji du vaizdai – ne Lietuvos gyventojų, o užsienio agentūrų nuotraukos.
Vieną tokį aukštos kokybės portretą „Shutterstock“ agentūroje galima įsigyti už 169 eurus.
Toliau vaizdo klipe jo įgarsintojas pasakoja, kad mes, lietuviai, garsėjame darbštumu, tačiau ne visi galime džiaugtis uždarbiu. Šių žodžių metu ekrane galima išvysti ant lentos rašančią lietuvių kalbos mokytoją.
„Tačiau mes žinome, kiek būdami vieningi galime atremti. Ir kad valstybė yra joje gyvenantys žmonės“, – tęsia įgarsintojas, o fone žiūrovai mato žygiuojančius kareivius, džiūgaujančius krepšinio sirgalius bei po turgų vaikščiojantį patį G.Nausėdą.
„Aš esu telkianti jėga, kad pagaliau išgirstume vienas kitą ir drauge kurtume šalį, kurioje gyventi nori kiekvienas“, – filmuką užbaigia G.Nausėda, eidamas būryje žmonių.
30 sekundžių trukmės vaizdo klipe – ir daugiau užsienio agentūrų, o ne Lietuvos vaizdų. Jame vaizduojamas stalius, baseine su sūnumi plaukiojantis vyras, – taip pat ne Lietuvos piliečiai.
S.Skvernelio pergalingas įvartis
Tą pačią dieną, kai žiniasklaidoje pasirodė informacija apie iš užsienio agentūrų pirktus G.Nausėdos vaizdo klipo vaizdus, savo filmuku pasidalijo ir S.Skvernelis. Šalia jo socialiniuose tinkluose buvo prierašas: „Priešingai nei pas konkurentus, mano klipe tik tikri Lietuvos žmonės – senjorai, šeimos ir Tėvynės labui dirbantys piliečiai.“
Vaizdo klipe pirmiausia galima išvysti Televizijos bokštą, ant kurio plevėsuoja Lietuvos vėliava. Iškart po to klipe pasirodo vyras, o šalia jo prierašas – ugniagesys Saulius.
„Iki šiol gerbė vagis, o teisingumas maudėsi skurde“, – stovėdamas prie ugniagesių automobilio rėžia jis.
Šį vaizdą keičia parke šalia vaikų žaidimo aikštelės stovinčio vyro, moters bei ant rankų laikomos jų dukters akimirkos. „Pokyčiai pagaliau prasidėjo“, – pakiliai teigia moteris.
„Jis garbingas žmogus, vykdo pažadus“, – priduria toliau vaizdo klipe pasirodanti pensininkė Irena.
Po jos galima išvysti prie traktoriaus laukuose stovintį Kęstutį, kuris pažymi, kad S.Skvernelis – „už paprastą žmogų“.
„Pasišventimas ir auka – vardan tos“, – komplimentus užbaigia mokykloje stovinti mokytoja Ingrida.
Tuomet filmuke pasirodo ir pats S.Skvernelis, kuris, stovėdamas Kaune prie „Laisvės kario“ skulptūros, pabrėžia, kad visi kartu galime kurti stiprią Lietuvą. Vaizdo klipas užbaigiamas jo pasirodymu su vaikais ledo ritulio aikštelėje, o S.Skvernelis įmuša pergalingą įvartį.
I.Šimonytė – laiptais į šviesą
Šią savaitę, antradienį, socialiniuose tinkluose galiausiai pasirodė ir I.Šimonytės rinkimų vaizdo klipas. Jis prasideda tokiais pačios kandidatės įgarsintais žodžiais: „Mums visiems to reikia – tikslų Lietuvai, kuriuos galėtume priimti kaip savo.“
Tuo metu rodomi vaizdai, kaip I.Šimonytė važiuoja automobilyje, o pro langą stebi vėjyje besiplaikstančią šalies vėliavą, bėgiojančius ir jai mojuojančius vaikus, darosi asmenukes su praeiviais.
„Aiškumo, bendrų vertybių“, – tęsia kandidatė, o ekrane matoma, kaip ji susitikime spaudžia kostiumuotam vyrui ranką, susimąsčiusi stovi tamsiame koridoriuje laiptų apačioje.
Ištarusi žodį „drąsos“, I.Šimonytė žengia laiptais į viršų, į šviesą, kur jos laukia ošianti gerbėjų minia, laikanti plakatus „Mano Prezidentė“.
„(…) tikėjimo savimi ir vienas kitu, nes tik visi kartu mes galime pakeisti įvykių eigą, įveikti apatiją, apginti demokratiją, išsaugoti Konstituciją“, – įgarsina savo žodžius I.Šimonytė, o tuo metu vaizdo klipe kalba prieš susirinkusią palaikytojų minią.
„Ateinu laimėti, kad laimėtumėt kiekvienas iš jūsų“, – atsisukusi į kamerą filmuką užbaigia ji. Ekrane pasirodo žodžiai „Žmonių Prezidentė“.
Kam sekėsi geriausiai?
Viešųjų ryšių specialisto A.Armalio teigimu, klaidų vaizdo klipuose darė visi kandidatai, tačiau geriausiai, jo nuomone, pasisekė I.Šimonytei, nes ji filmuke atrodė natūraliausiai.
„I.Šimonytės pradžia yra stipriausia. Jos išėjimas į sceną yra toks Holivudinis, susijęs su sportu, filmais, tarsi išbėgimas į areną. Ji taikosi į jaunesnį žiūrovą. Tiesa, tai gali būti ir minusas, kaip ir per didelis auditorijos entuziazmas“, – vertino specialistas.
Tiesa, A.Katauskas pabrėžė, kad iš I.Šimonytės vaizdo klipas jam buvo pernelyg sterilus, nes realybėje ji yra labiau žmogiška. Anot jo, paties klipo pabaiga ją labiausiai išskyrė iš kitų kandidatų.
„I.Šimonytė su savo šūkiu pabaigoje, kad ji yra visų mūsų Lietuvos gyventojų prezidentė, labiausiai išsiskiria, nes kiti yra kalbantys tėvynės labui, o ji tiesiai sako – prezidentė. Kalbant apie G.Nausėdą ir S.Skvernelį – matomas nušlifuotas, nupudruotas vaizdas“, – portalui lrytas.lt sakė ekspertas.
Panašius vertinimus apie šiuos kandidatus pateikė ir A.Armalis. Jo teigimu, G.Nausėda ir S.Skvernelis savo vaizdo klipuose yra per daug netikroviški ir atrodo „tarsi vaidmenyje“ – jie visada laimingi ir neleidžia sau daryti jokių klaidų.
„G.Nausėdai su natūralumu yra bėdų nuo pat pradžių. Jo stiklinis namas atitinka jo paties įvaizdį – toks šaltas ir nenatūralus. Kol jis nekalba, dar viskas gerai, bet kai jis pradeda kalbėti… Tikiu, kad buvo daug kadrų padaryta, bet reikėjo daryti dar“, – komentavo A.Armalis.
Tikėjosi daugiau
S.Skvernelio vaizdo klipe viešųjų ryšių specialistui užkliuvo kalbėjimas prie „Laisvės kario“ skulptūros Kaune, nes tai esą tiesmukas būdas parodyti pilietiškumą. Vis dėlto šis filmukas jam pasirodė geresnis už G.Nausėdos, nes S.Skvernelis taikė būtent į savo rinkėją.
A.Katauskas, vertindamas visus filmukus, atkreipė dėmesį, kad tiek iš jų, tiek iš apskritai visos rinkimų kampanijos tikėjosi kažko įspūdingesnio, nes nei vienas iš vaizdo klipų nesiunčia jokios žinutės, kritikos oponentams, o tik pagiria patį kandidatą.
„Panašu, kad visi šie klipai tarsi simbolizuoja visą mūsų rinkimų kampaniją, nes labiau matomi vardai ir pavardės, o ne kažkokios idėjos, mintys ir stiprūs vaizdai.
Reikia atkreipti dėmesį, kad mes nagrinėjame tuos klipus kur kas detaliau, nei tai daro paprasti žmonės. Klausiau kelių draugų, kurie nėra susiję su komunikacija, ką jie tuose klipuose pastebi. Nei vienas iš jų rinkimuose nepakeitė nuomonės ar nepriėmė sprendimo.
Tie, kurie palaiko S.Skvernelį, sako, kad jo klipas yra labai geras, o kitų – kažkokia nesąmonė, tuo tarpu kitų politinių partijų rėmėjai palaikė savo pusę“, – sakė jis.
S.Skvernelio klipe – profsąjungos lyderis
Vertinant S.Skvernelio vaizdo klipą, A.Armaliui užkliuvo ir jo pradžioje ugniagesiu prisistatantis vyras, vardu Saulius. Šis Saulius iš tiesų yra Ugniagesių gelbėtojų profesinės sąjungos pirmininkas Saulius Džiautas, dar neseniai rengęs protestus prie Vyriausybės dėl ugniagesių atlyginimų bei įsivėlęs į ne vieną konfliktą su vidaus reikalų ministru Eimučiu Misiūnu dėl ugniagesių uniformų.
„Jis nėra veikiantis ugniagesys. Keista, kai profesinės sąjungos atstovas sutinka dalyvauti kandidato reklaminiame klipe. Tai nedaro garbės nei vienai, nei kitai pusei, nes profesinės sąjungos turėtų būti nepriklausomos“, – vertino viešųjų ryšių specialistas.
2008–2012 Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo (NPPSS) vadovas buvo ir S.Skvernelio rinkimų štabo vadovas Vytautas Bakas.
Tiesa, toks veiksmas visai nenustebino A.Katausko, nes S.Skvernelio kampanija esą yra paremta daugiausia savais žmonėmis.
„Galima sakyti, kad tai yra šioks toks administracinio resurso išnaudojimas. Manęs tai labai nenustebino, nes kampanijose dažnai yra naudojami savi žmonės. Klausimas, ar geriau naudoti žmogų, kuris yra tikras, ar iš „Shutterstock“ pirktą vaizdą“, – apibendrino jis.
Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkė Laura Matjošaitytė teigė, kad pasidomės šia situacija, tačiau pridūrė, kad profsąjungos veikia savanoriškumo pagrindais: „Jeigu tai nėra pareigas einantis asmuo, o profesinės sąjungos vadovas, kuris pareiškė savo asmeninę poziciją ir nėra kalbama, kad palaiko visa profsąjunga, tai nuomonės išreiškimo laisvė Lietuvoje nėra apribota.“