Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkė Laura Matjošaitytė patvirtino, kad detaliau S.Tomo visuomeninio komiteto surinkti parašai nebus tikrinami, nes jų mažiau nei 10 tūkstančių.
Komitetas nurodė surinkęs 10,4 tūkst. parašų, bet tarp pateiktų lapų aptikta ir nemažai už buvusį pretendentą į prezidentus Kazimierą Juraitį pasirašiusių piliečių parašų lapų.
„Pats K.Juraitis pripažino, kad jų galėjo įsipainioti“, – „Lietuvos rytui“ sakė L.Matjošaitytė.
Teismas leido išvykti
J.Noreikos-Generolo Vėtros atminimo lentą sostinės centre sudaužiusiam S.Tomui iškritus iš rinkimų į Europos Parlamentą (EP) kovos jis negalės tikėtis teisinės neliečiamybės.
Už viešosios tvarkos pažeidimą ir kapo ar kitos viešosios pagarbos vietos išniekinimą šiam advokatu prisistatančiam veikėjui gresia bauda.
Praėjusią savaitę Generalinės prokuratūros atstovai pranešė, kad iš areštinės paleistam S.Tomui yra skirtos dvi kardomosios priemonės – pasižadėjimas neišvykti ir dokumento paėmimas.
Bet pats įtariamasis socialiniame tinkle pirmadienį nurodė esąs Austrijoje ir pajuokavo, kad šioje šalyje pasiprašęs politinio prieglobsčio. Vilniaus miesto apylinkės teismo atstovai patvirtino, kad jam leista išvykti iš Lietuvos.
V.Šustauskas pasigedo tyrimų
Tuo metu S.Tomo vadovaujamo komiteto kandidatų į EP sąraše paskutinis, septintas, įrašytas buvęs Kauno meras ir Seimo narys Vytautas Šustauskas nenusiminė: „Nenorėjau niekur kandidatuoti, bet trūko žmonių, tai ir įrašė.“
Buvęs politikas tvirtino nei pats rinkęs rėmėjų parašus, nei domėjęsis, kaip juos sekasi rinkti kitiems.
V.Šustauskas svarstė, kad Generolui Vėtrai skirtą atminimo lentą S.Tomas greičiausiai sudaužė siekdamas reklamos.
Tačiau dėl tokio elgesio kaunietis nei puolė jo girti, nei smerkti: „Aš ir pats gerai prisimenu tuos banditizmo laikus.
Banditų buvo ir tarp vienų, ir tarp kitų. Didžioji dalis partizanų buvo tikri kovotojai už laisvę, bet prie jų buvo prisišlieję ir banditų, kurie grobė, prievartavo ir šaudė nekaltus žmones.
Todėl nereikėtų dabar, neatlikus tyrimų, visų iki vieno garbinti ir, remiantis tik bobučių pasakojimais, kabinti jiems atminimo lentų. Reikia išklausyti visas puses ir baigti kiršinti vieni kitus.“
Aplenkė kai kurias partijas
Kitiems į Europos Parlamentą nusitaikiusiems visuomeniniams komitetams rinkti parašus sekėsi kur kas geriau nei S.Tomo kompanijai.
Antai filosofo Vytauto Radžvilo vadovaujamas komitetas VRK pateikė 19,6 tūkst. parašų, taip aplenkdamas net kai kurias partijas.
Per 14 tūkst. parašų pristatė ir dabartinio europarlamentaro Rolando Pakso vedamas komitetas. Toliau rikiavosi ekonomisto Pauliaus Kunčino komitetas „Lemiamas šuolis“ (13,7 tūkst.), „Aušros Maldeikienės traukinys“ (12,3 tūkst.), buvusio Seimo pirmininko Artūro Paulausko vadovaujamas komitetas „Stipri Lietuva vieningoje Europoje“ (11,2 tūkst.).
Surinkti rėmėjų parašai dar tikrinami
Partijoms, pateikusioms savo kandidatų į EP sąrašus, rėmėjų parašus rinkti sekėsi skirtingai.
Po VRK didinamuoju stiklu yra atsidūrę Žaliųjų partijos surinkti 10,8 tūkst. parašų. Partijos kandidatai dar nėra tikri, ar perkops privalomąjį 10 tūkst. barjerą.
Reikiamą ribą nedaug viršijo ir Liberalų sąjūdis bei Liberalų laisvės sąjunga (liberalai), surinkę po 11,6 tūkst. parašų.
Užtat kai kurios partijos parašų pateikė su solidžiu rezervu. „Tvarkiečiai“ jų surinko daugiau kaip 22 tūkst., Rusų aljansas – 20,7 tūkst., Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga – 20,4 tūkst.
Valdantieji valstiečiai surinko 19,8 tūkst. parašų, socialdemokratai – 17,4 tūkst., „socialdarbiečiai“ – 16,7 tūkst., konservatoriai – 14,3 tūkst., Centro partija – 12,9 tūkst. parašų.
Rinkimų kampanijos dalyvių surinktus parašus VRK privalo patikrinti iki sekmadienio.