Po D. Grybauskaitės kirčių S. Skverneliui išryškėjo senas VRK bruožas – tai jau net nestebina

2019 m. kovo 28 d. 11:40
Vyriausiajai rinkimų komisijai (VRK) patvirtinus galutinius rinkimų rezultatus visose 60 savivaldybių jau rengiamasi pirmiesiems tarybų posėdžiams.
Daugiau nuotraukų (6)
VRK panaikino tik dviejų iš 1,5 tūkst. išrinktųjų į tarybas registraciją. Vienu atveju rinkėjai buvo neteisėtai pavėžimi ir galbūt papirkinėjami Raseinių rajone „tvarkiečio“ G.Šulinsko naudai, kitu – A.Zuoko koalicijos „Laimingas Vilnius“ kandidatas V.Stankevičius įtariamas, kad sostinėje galėjo pirkti pirmumo balsus.
Šie atvejai – tik maža dalis skundų dėl šiurkščių pažeidimų, bet beveik visi jie pripažinti netenkintinais. Paskutinę rinkimų rezultatų tvirtinimo dieną VRK svarstė padėtį 13 savivaldybių ir po ilgų diskusijų nutarė, kad nė vienoje nėra pagrindo išvis naikinti rezultatų.
Tačiau žodį dar turėtų tarti ikiteisminius tyrimus vykdanti teisėsauga, kelioms partijoms pasiskundus, darbo, regis, turės ir teismai.
Bene skandalingiausias atvejis – Šilutės savivaldybės Saugų rinkimų apylinkėje, kurios komisijos pirmininkė dalį biuletenių parsinešė namo.
Tai kelia abejonių, ar rinkėjų valia nebuvo klastojama, bet nustačius, kad patikslinti rezultatai vos dviem biuleteniais skyrėsi nuo pirminių, VRK nutarė, kad šis pažeidimas nepaveikė rinkimų visoje savivaldybėje.
Aistros verda Kalvarijos savivaldybėje, kurioje „tvarkiečiai“ rengė koncertus, vaišino rinkėjus. Dėl to VRK gavo net 6 skundus, tarp pasiskundusių – ir valstiečiai.
Bet po ginčų nugalėjo nuomonė, kad nėra pagrindo tai laikyti šiurkščiu pažeidimu.
VRK nutarė, kad „tvarkiečių“ suburto muzikinio kolektyvo koncertai ir vaišės buvo skirti ne rinkėjams, o tik partijos nariams. Bet valstiečių šis sprendimas netenkina ir jie žada skųstis teismui.
Koncertai, vaišės buvo nuolatinė ankstesnių laikų tradicija. Sugriežtinus agitaciją atrodė, kad tokie balsų medžiojimo metodai jau pamiršti. Kalvarijos atvejis rodo, kad vis dar ieškoma būdų, kaip pamaloninti per rinkimus bent partijos narius ir rėmėjus.
Valstiečiai apskundė teismui ir VRK sprendimą iškart po pirmojo turo pripažinti rinkimų Švenčionyse rezultatus, pagal kuriuos meru išrinktas Laisvės sąjungos atstovas R.Klipčius.
Vyriausiasis administracinis teismas panaikino šį VRK sprendimą dėl procedūrinių priežasčių – nurodė pirma išnagrinėti skundą, o tada spręsti, ar galima tvirtinti rezultatus.
VRK taip ir pasielgė, bet rinkimų rezultatų nenaikino.
Valstiečiai žada skųstis teismui dar kartą. Jų pretenzijos grindžiamos tuo, kad buvo nemokamai dalijamas padidintu tiražu išleistas vietos laikraštis, palankiai atspindėjęs Švenčionių mero veiklą.
Tačiau rinkimų prievaizdai šio fakto nepripažino šiurkščiu pažeidimu.
Kita vertus, valstiečiams vertėtų pasižiūrėti į veidrodį – po praėjusių Seimo rinkimų jie patys buvo kaltinami, kad rinkėjų agitacijai naudojosi televizijos serialu „Naisių vasara“, didžiuliu tiražu leido laikraštį „Naisių žemė“, kuris laikomas bendruomenės leidiniu, nors atvirai remia Valstiečių ir žaliųjų sąjungą.
Beje, šį kartą valstiečių kandidatas į Alytaus rajono merus A.Truncė buvo pripažintas pažeidėju, nes reklamavosi prisidėdamas prie nemokamos vyrų sveikatos tikrinimo akcijos. Tiesa, VRK konstatavo, kad ir tai neturėjo esminės įtakos rinkimams, nes A.Truncė jų nelaimėjo.
Apskritai susidaro įspūdis, kad pernelyg sugriežtinus rinkimų agitacijos reikalavimus politikai ėmė skųsti oponentus bet kokia proga.
Tai viena priežasčių, kodėl Lietuvoje rinkimų kampanijos vyksta nuobodžiai, joms gerokai trūksta spalvingumo, azarto.
Neišnyko ir dvejopi standartai. Antai nepolitine rinkimų stebėjimo organizacija pasiskelbusios „Baltosios pirštinės“ kažkodėl netarė nė žodžio, kai prezidentė D.Grybauskaitė savivaldos rinkimų dieną kone atvirai agitavo prieš valstiečius bei kandidatą į Vilniaus merus A.Zuoką, nors tai griežtai draudžia įstatymai.
Valstiečiai VRK apskundė D.Grybauskaitę, kad ji rinkimų dieną kritikavo kandidatuojančio į prezidentus premjero S.Skvernelio žingsnius užsienio politikoje, nors įstatymas draudžia politinę agitaciją iki rinkimų pradžios likus 30 valandų.
Negana to, balsuodama Vilniuje mero rinkimų antrajame ture D.Grybauskaitė aiškiomis užuominomis viešai pasakė, kad savo balsą atidavė R.Šimašiui, nors kandidatų pavardžių ir neįvardijo.
Šalies vadovė, pareikšdama, kad balsavo už dirbantį ir nevagiantį merą, aiškiai dūrė A.Zuokui – juk per rinkimų kampaniją R.Šimašius kaltino oponentą korupcija.
Valstiečių vedlys R.Karbauskis iš skundo tikisi bent minimalaus rezultato – kad VRK prezidentę įspėtų. Principingas rinkimų prievaizdų žodis būtų labai svarbus norint išvengti nederamo šalies vadovės įsikišimo per artėjančius prezidento ir Europos Parlamento rinkimus.
Regis, pakaktų perklausyti prezidentės kalbų įrašą, ir viskas būtų aišku.
Tačiau trypčiojanti VRK sudarė vadinamąją darbo grupę, kuri turėtų pateikti išvadą, ar D.Grybauskaitė nusižengė.
Kitaip sakant, atsakymai į skundus vilkinami.
Nieko nuostabaus – nuo politinių vėjų priklausoma VRK visuomet vengdavo užkabinti aukščiausius šalies pareigūnus.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.