Vilniuje gatvėms suteikus sukilėlių vardus, bus grąžinti sovietų nusavinti sklypai

2019 m. kovo 23 d. 17:56
Lrytas.lt
Vilniaus miesto savivaldybei pagaliau priėmus sprendimą bevardėms gatvėms suteikti 1863–1864 metų sukilimo dalyvių vardus, ten suformuotus sklypus bus galima grąžinti per sovietinę okupaciją savo žemės netekusiems žmonėms. 
Daugiau nuotraukų (6)
„Taryba sprendimą jau priėmė, dabar mes perduosime Registrų centrui ir jame bus registruoti tų gatvių pavadinimai. 
Kadangi sklypai jau yra pamatuoti, suteiksime jiems adresus ir perduosime Nacionalinei žemės tarnybai dėl nuosavybės grąžinimo“, – BNS sakė Miesto plėtros departamento vyresnioji patarėja Raimonda Rudukienė. 
Naujosios Vilnios pakraštyje, šalia Vilniaus rajono ribos, atsiras Stanislovo Išoros, Jano Benkovskio, Eduardo Čaplinskio, Antano Mackevičiaus, Vladislovo Nikoliajaus, Jano Marčevskio, Kazimiero Sičiuko, Henriko Makoveckio, Mečislavo Dormanovskio, Jokūbo Čechano, Boleslovo Koliškos, Karolio Sipavičiaus, Juliano Lesnevskio, Brolių Revkovskių, Alberto Liaskovičiaus, Tito Dalevskio, Ignacijaus Zdanavičiaus, Raimundo Zemackio ir Juozapo Jablonskio vardais pavadintos gatvių lentelės. 
Sklypai – namų valdos paskirties 
Pasak R. Rudukienės, šiose gatvėse suformuoti įvairaus dydžio sklypai, iš viso – 300. Juose savininkai galės statyti individualius namus. 
„Vienbučiai, dvibučiai gyvenamieji namai. Kitaip sakant, individualūs namai. O ar savininkai patys statys ar parduos nuosavybę, tai čia jų valia“, – teigė Miesto plėtros departamento atstovė.  
Anot R. Rudukienės, įvairiose Vilniaus vietose planuojama žemės dėl sovietinės okupacijos netekusiems žmonėms grąžinti apie 260 hektarų. 
„Išmėtyta po visą Vilnių – ir Naujojoje Vilnioje, ir važiuojant Lydos plentu. Visur yra, kur tik yra galimybė – ar dešimt sklypų, ar du sklypai. Mes norime pabaigti planavimo procedūras“, – sakė R. Rudukienė. 
Ji teigia, kad Nacionalinė žemės tarnyba yra sudariusi apie 2,6 tūkst. savininkų, kuriems Vilniuje turi būti grąžinta žemė, sąrašą. 
Suformuoti sklypus kliudė ginčas dėl vardų rašybos 
Anksčiau suformuoti sklypų ir grąžinti juos savininkams kliudė savivaldybėje kilęs ginčas – kaip pavadinti bevardes gatves. Buvo siūloma lietuvinti pavardes, tačiau tokiu būdu vietoj originalaus vardo „Titas Dalevskis“ gatvės lentelėje būtų rašoma „Titas Daliauskas“. 
Tokiam pavardžių darkymui priešinosi ir istorikai, sakę, kad sulietuvinant pavardes gali būti klaidinama visuomenė. Sulietuvintų pavardžių nepažintų nei istorija besidomintys lietuviai, nei čia gyvenantys kitų tautybių žmonės. 
„Toks noras lingvistiškai viską lituanizuoti, mano supratimu, nėra tinkamas, nėra priimtinas ir toks istorijos rašymas yra kažkuria prasme pagal tam tikrą, kaip mes vadinam, egocentrinį požiūrį“, – BNS anksčiau sakė Lietuvos istorijos instituto direktoriaus pavaduotojas Darius Staliūnas. 
Daugumai sukilėlių, kurių vardais pavadintos gatvės, egzekucijos įvykdytos sostinės Lukiškių aikštėje, vėliau jų palaikai palaidoti Gedimino kalno šlaite. Vykdant kasinėjimus, dauguma šių sukilėlių palaikų rasti, tačiau ne visų. Palaikus ketinama šiemet perlaidoti Rasų kapinėse.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.