Pastarieji apkaltino R.Kazėnienę garbės, orumo, dalykinės reputacijos pažeidimais.
Kauno apylinkės teismas 16 valandą paskelbė, kad verslininkų ieškinys atmetamas.
Pasak R.Kazėnienės, jos žingsnis į viešumą turėjo įtakos pokyčiams – ne tik įkalinimo įstaigose, bet ir kitose institucijose konkursai vyksta skaidriau, buvo priimtas Pranešėjų apsaugos įstatymas, sąžiningi piliečiai vis dažniau prabyla apie susikaupusias problemas.
„Bijoti turi tie, kurie daro nusikaltimus ar pažeidimus, o ne tie, kurie apie juos praneša“, – pridūrė R.Kazėnienė, neseniai atsistatydinusi iš KTI Resocializacijos skyriaus viršininko pareigų ir dalyvaujanti konkurse į šios įstaigos direktoriaus pavaduotojo postą. Konkursas turėtų įvykti šią savaitę.
Akyse pasirodė džiaugsmo ašaros
Teismas pabrėžė, kad R.Kazėnienei pretenzijas reiškę verslininkai neįrodė, jog buvo pažeista jų dalykinė reputacija, garbė ir orumas. Paskleista informacija yra atsakovės nuomonė, yra pakankamai duomenų, liudijančių, jog ji buvo pagrįsta.
„Nuomonė buvo išsakyta etiškai ir santūriai, yra pagrįsta faktais, nesąžiningumo požymių nenustatyta. Teismas, susipažinęs su bylos medžiaga, padarė išvadą, kad saviraiškos laisvė neturi būti ribojama“, – teigiama sprendime.
Iškausyti sprendimo neatvyko nei „Niklitos“ savininkas, nei jo advokatas.
Teismui paskelbus sprendimą R.Kazėnienės akyse pasirodė ašaros: „Tai – džiaugsmo, teisybės, triumfo ašaros. Mano atvejis suteiks žmonėms didesnio pasitikėjimo, paskatins juos kovoti dėl teisybės, keisti negeroves. Emocijas sunku nusakyti žodžiais. Teisingumo pergalė plačiąja prasme.“
Negeroves atskleidusi Tardymo izoliatoriaus darbuotoja atkreipė dėmesį, kad jos kova kartu yra ir kova už visus kitus piliečius, kurie galbūt norėtų pasekti panašiu pavyzdžiu: „Noriu paskatinti juos eiti tuo pačiu keliu, nebijoti. Lietuva keičiasi, teisingumas egzistuoja. Mes visi galime įrodyti tiesą.“
„Visada palaikiau Rasą ir palaikysiu, kol gyvi esame. Visada ją skatinau, drąsinau nenusileisti, eiti į priekį. Šiandieninis sprendimas byloja, kad pilietiškumas yra vertybė“, – portalui lrytas.lt sakė kartu su R.Kazėniene į teismą atvykęs jos vyras Gediminas Kazėnas.
Nugalėtojai – tie patys
6 tūkst. eurų civilinį ieškinį dėl neva pažeistos dalykinės reputacijos, garbės ir orumo gynimo inicijavo bendrovės „Niklita“ direktorius ir savininkas Valdas Kukta.
Principingumu garsėjanti R.Kazėnienė sujudino širšių lizdą dar 2017 metais – pranešė, kad viešųjų pirkimų Kauno tardymo izoliatoriuje nugalėtojai daugelį metų vis tie patys: „Oro parametrai“, „Vipita“, „Tis LT“, „Niklita“, „Globinta“, „Arvirita“, „Garfus“.
Tuo metu Kauno tardymo izoliatoriaus vyriausiąja buhaltere dirbusi R.Kazėnienė viešai paskelbė, kad prekės ir paslaugos buvo perkamos keletą ar net keliolika kartų didesne nei rinkos kaina.
Prabilo apie išsiskirtines sąlygas
R.Kazėnienė išsakė savo nuomonę. Net jei teismas pripažintų, kad tai ne nuomonė, o paskleista žinia ir faktai, tie faktai yra teisingi. Juos patvirtino net trys skirtingos institucijos: Viešųjų pirkimų tarnyba, Teisingumo ministerija ir Valstybės kontrolė.
Patvirtinta, kad „Niklitai“ buvo sudarytos išsiskirtinės sąlygos“, – prieš sprendimo paskelbimą naujienų portalui lrytas.lt pasakojo R.Kazėnienės advokatas Karolis Rugys.
„Niklita“ konkursus Kauno tardymo izoliatoriuje ir kitose įkalinimo įstaigose dėl nuteistųjų ir suimtųjų maitinimo laimėdavo daugelį metų.
Pasirodo, „Niklitai“ skinant pergales konkursuose, jos direktoriaus ir savininko V.Kuktos žmona Ingrida Kuktienė ėjo Kauno tardymo izoliatoriaus Personalo skyriaus viršininko pareigas.
Šios įstaigos Viešųjų pirkimų komisijai, taip pat Ūkio skyriui vadovavo buvęs V.Kuktos verslo partneris, vienos privačios įmonės bendraturtis Pranas Vaškys.
„Niklitos“ ieškinį nagrinėjantis teismas ankstesniuose posėdžiuose nepridėjo prie bylos Generalinės prokuratūros sprendimo, kad R.Kazėnienei suteikiamas pranešėjo statusas, – jos prašymas dėl prijungimo buvo atmestas.
Pagal šį statusą įstatymiškai saugomi žmonės, pranešę apie korupciją ar kitokius pažeidimus valstybės įstaigose. Pranešėjus draudžiama atleisti iš darbo, perkelti į žemesnes pareigas tarnyboje, sumažinti jiems atlyginimą, taip pat bauginti, priekabiauti ar grasinti susidoroti.
Norima palaužti emociškai?
R.Kazėnienei paviešinus daug detalių buvo atlikta daugybė patikrinimų, tačiau, kaip dažnai Lietuvoje būna, baudžiamosios atsakomybės skandalo veikėjai išvengė – Generalinė prokuratūra nutraukė ikiteisminį tyrimą net ir pripažinusi, kad R.Kazėnienė pateikė tikslius faktus.
Patikrinimą atlikęs Kalėjimų departamentas rekomendavo nutraukti sutartis, kurias su šia bendrove dėl maitinimo buvo sudarę Marijampolės ir Alytaus pataisos namai. Anot tikrintojų, išaiškėjo Viešųjų pirkimų įstatymo pažeidimų, laimėtojas nustatytas neteisėtai.
„Niklitos“ ieškinį vertinu kaip spaudimo priemonę. Tai puikus būdas užčiaupti burną tiems, kurie norėtų prabilti. Tai signalas visiems – tylėkite, jei nenorite turėti problemų.
Dalyvauti teismuose buvo gana skausminga, sunku emociškai. Reikia nepalūžti ginant viešąjį interesą. Tačiau aš nesustosiu, netylėsiu. Pasirinkau tokį kelią ir dėl to nė kiek nesigailiu“, – sakė R.Kazėnienė.
Prašė patenkinti ieškinį
Prieš sprendimo paskelbimą „Niklitos“ atstovai prašė pripažinti jų ieškinį pagrįstu – esą paskleisdama tikrovės neatitinkančias žinias R.Kazėnienė pakenkė įmonės reputacijai.
Kad patyrė žalos, ieškinyje nurodė ir šios įmonės savininkas V.Kukta.
Verslininko tvirtinimu, konkursai vykdavo skaidriai ir sąžiningai – laimėtojas būdavo nustatomas ne pagal pažintis, o remiantis objektyvumo principais, pagal pasiūlytą mažiausią kainą ir ekonomiškai naudingiausius variantus.
V.Kukta ir ankstesniuose posėdžiuose kalbėjo apie atsiradusį verslo partnerių nepasitikėjimą, užsivėrusius kelius į bankus.
Jis teigė pasijutęs nesaugiai, kai lankėsi įkalinimo įstaigose, kur jį pažįsta daugelis nuteistųjų.
Be to, iš įmonės ėmė vienas po kito išeiti žmonės.
„Turiu ir artimiesiems aiškinti, kad nesu prasikaltęs. Nebuvo nustatyta esminių pažeidimų, dėl kurių mums būtų reiškiamos pretenzijos“, – aiškino V.Kukta.
Verslininkas vieno posėdžio metu pripažino, kad viešieji konkursai sudaro didžiąją jo verslo dalį – apie 60 procentų.
Manoma, kad verslininkai po nepalankaus verdikto gali pateikti skundą.