Iš keturių oficialiai pristatytų štabo narių – net trys daugiau ar mažiau žinomos moterys: Kauno tardymo izoliatoriaus pareigūnė Rasa Kazėnienė, valstiečių kandidatė į Lazdijų meres, žemės ūkio viceministrė Ausma Miškinienė ir Vidaus reikalų ministerijos tarnautoja, konkurso „Mis Lietuva 2011“ nugalėtoja Ieva Gervinskaitė.
Vienintelis oficialiai pristatytas štabo narys vyras – jam vadovausiantis Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Vytautas Bakas.
Politologo Virgio Valentinavičiaus teigimu, R.Kazėnienė ir V.Bakas buvo pasirinkti siekiant akcentuoti kovą su korupcija, o kitos dvi moterys esą tėra skirtos papuošti pretendento komandą.
Lrytas.lt nusprendė pasidomėti, kas gi šios moterys bei kuo jos gali būti reikšmingos S.Skvernelio komandoje.
Rasa Kazėnienė
Apie R.Kazėnienę Lietuva sužinojo 2017 metų vasarį. Tuomet ji garsiai prabilo apie buvusios ir esamos Kauno tardymo izoliatoriaus (KTI), kuriame ji dirbo buhaltere, vadovybės vykdomus pažeidimus bei nurodė, kad įmonė „Niklita“ daug metų laimi įstaigos organizuojamus maitinimo paslaugų pirkimus, jai sudaromos išskirtinės nuomos sąlygos, o įmonės savininko sutuoktinė dirba izoliatoriaus Personalo skyriaus viršininke.
R.Kazėnienė taip pat informavo teisėsaugą ir žiniasklaidą, kad KTI pirties vedėja vadovauja pirčiai, kurios nėra, paslaugos ir prekės gali būti perkamos iš įmonių, galbūt susijusių su izoliatoriaus darbuotojais, o kai kurios prekės galėjo būti įsigyjamos už kelis ar keliolika kartų didesnę nei rinkos kaina.
Paskelbus šią informaciją viešai, Teisingumo ministerija sulaukė keliasdešimt pataisos įstaigų darbuotojų elektroninių laiškų apie galimus pažeidimus kitose laisvės atėmimo vietose.
Apie piktnaudžiavimus bausmių vykdymo sistemoje prakalbusi moteris tuomet tapo tikra šalies heroje. Dėl kilusio skandalo teisėsaugai galiausiai teko pradėti tyrimą, o valdžios atstovai bei dauguma piliečių R.Kazėnienę vadino pilietiškumo ir drąsos pavyzdžiu visai šaliai.
Apie pažeidimus prabilusi moteris tuomet teigė esanti nesaugi ir jaučianti, kad yra persekiojama.
Dėl jos atskleistų nusikaltimų darbo neteko buvusi KTI vadovė, vėliau Kalėjimų departamentui vadovavusi Živilė Mikėnaitė, už izoliatoriaus viešuosius pirkimus buvęs atsakingas Pranas Vaškys, KTI vadovas Edvardas Kviatkauskas.
2017 m. R.Kazėnienė, palikusi KTI, pradėjo dirbti Teisingumo ministerijos Centralizuoto vidaus audito skyriuje. Praėjusių metų gegužę teisingumo ministras Elvinas Jankevičius pasirašė įsakymą, kuriuo Teisingumo ministerijos Centralizuoto vidaus audito skyriaus vyriausiąją specialistę R.Kazėnienę paskyrė laikinai atlikti Kauno tardymo izoliatoriaus direktoriaus funkcijas.
Tuomet ją itin palaikė ir pakeisti darbą pasiūlė pats S.Skvernelis. Trečiadienį vykusioje konferencijoje apie savo dalyvavimą rinkimuose su S.Skverneliu pranešusi R.Kazėnienė už paramą negailėjo jam komplimentų: „Atvykau čia dėl to, kad S.Skvernelis yra vienintelis ir pirmas Lietuvoje, kuris mane palaikė sunkiu metu, kada man ir mano šeimai reikėjo, kad mane išgirstų. Atlaikiau visą tą sudėtingą laikotarpį dėl to, kad jaučiau ramstį, ir noriu tęsti skaidrumo politiką. Tikiu, kad ji bus tęsiama, ir jaučiu didelę pilietinę atsakomybę“.
Paskelbusi, kad prezidento rinkimuose taps S.Skvernelio patikėtine, R.Kazėnienė pareiškė, kad traukiasi iš statutinių pareigų ir sieks užimti aukštas pareigas įkalinimo įstaigos administracijoje.
„Aš savęs nematau kaip statutinės pareigūnės. Aš noriu dirbti administracinį darbą, o ne darbą, susijusį su režimu, su jėgos struktūra. Aš esu administratorė, finansininkė, personalo specialistė, ūkio kuravimo srities specialistė, tačiau tikrai nesu žmogus, gimęs resocializuoti kalinius“, – BNS teigė ji.
2017 metais Seimui priėmus Pranešėjų apsaugos įstatymą, skirtą apsaugoti asmenis, pranešusius apie korupciją ar kitokius pažeidimus valstybės įstaigose, R.Kazėnienė buvo pirmoji, gavusi pranešėjos statusą.
Tai reiškia, kad ją draudžiama atleisti iš darbo, pažeminti pareigose, sumažinti jos atlyginimą, taip pat bauginti, priekabiauti ar grasinti susidoroti.
Ausma Miškinienė
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) kandidatė į Lazdijų meres, žemės ūkio viceministrė A.Miškinienė gimė 1986 metais gegužės 1 d. Lazdijų rajone, Aštriosios Kirsnos kaime, veterinarijos gydytojo Gedimino ir medicinos sesers Vitos Skirkevičių šeimoje. Baigė Aštriosios Kirsnos vidurinę mokyklą.
2009 metais Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Veterinarijos fakultete baigė Veterinarinės maisto saugos studijų programą ir įgijo visuomenės sveikatos bakalauro kvalifikacinį laipsnį. 2011 metais Kauno technologijos universiteto Cheminės inžinerijos fakultete baigė Maisto mokslo ir saugos programą ir įgijo cheminės inžinerijos magistro kvalifikacinį laipsnį.
Nuo 2011 m. A.Miškinienė dirba Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) Žemės ūkio gamybos ir maisto pramonės departamente. Ji atsakinga už Europos Sąjungos (ES) ir nacionalinės maisto produktų kokybės sistemų įgyvendinimą ir plėtros koordinavimą Lietuvoje, taip pat Kaimo plėtros 2007–2013 m. programos priemonės „Dalyvavimas maisto kokybės sistemose“ ir „Agrarinės aplinkosaugos išmokos“ programos „Tausojanti aplinką vaisių ir daržovių auginimo sistema“ įgyvendinimą ir administravimą.
Studijų laikotarpiu dalyvavo mokslinėje veikloje. Magistrantūros studijų metu drauge su moksline grupe tyrinėjo augalų ekstraktų antioksidacines savybes, cheminę sudėtį ir pritaikymą maistinėse sistemose. Kaip pati yra nurodžiusi VRK, A.Miškinienė šneka anglų, vokiečių bei rusų kalbomis. Jos vyras dirba bendrovėje „Vilniaus paukštynas“, kartu jie turi dukrą Grytę.
A.Miškinienė kartu su valstiečiais dalyvavo 2016 metų Seimo rinkimuose, tačiau į parlamentą nepateko.
2018 metais Agroaplinkosaugos ir ekologinio ūkininkavimo skyriaus vedėja A.Miškinienė tapo ŽŪM viceministre. Šiuo metu ji siekia Lazdijų merės posto. Pirmajame ture nuo Visuomeninį rinkimų komitetą „A.Margelio komanda „Pirmyn!“ vedančio Artūro Margelio (29,93 proc.) ji atsiliko vos keliomis dešimtosiomis procento (29,29 proc.).
Ieva Gervinskaitė
Apie Vidaus reikalų ministerijos tarnautoją, konkurso „Mis Lietuva 2011“ nugalėtoją I.Gervinskaitę viešojoje erdvėje informacijos skelbiama bene mažiausiai.
2015 metais Mykolo Romerio universitete (MRU) I.Gervinskaitė baigė teisės ir valdymo studijas, baigiamąjį bakalauro darbą rašė apie teisę į privatų gyvenimą ir jos gynimą.
Su trimis broliais užaugusi mergina dar prieš studijas Klaipėdos konservatorijoje mokėsi muzikos, norėjo tapti akordeoniste.
2011 metais, studijuodama universitete, I.Gervinskaitė nugalėjo „Mis Lietuva“ konkurse. Žiniasklaidoje ji tuomet kalbėjo, kad ėjo į konkursą ne tam, kad komisija jai pasakytų, jog yra graži, nes esą pati tai žino, o anketą teigė užpildžiusi, nes „kaip ir kiekvienas žmogus yra savimyla ir šiek tiek egoistė“.
I.Gervinskaitė tuomet kalbėjo, kad nori viešumos, nes jai patinka dėmesys.
Po pergalės konkurse I.Gervinskaitė įsisuko į pramogų pasaulį: su dainininku Žilvinu Žvaguliu dalyvavo muzikiniame projekte „Žvaigždžių duetai“, vėliau – projekte „Muzikinė kaukė“, ne kartą vedė įvairias pramogines laidas bei koncertus.
2014 m., kai S.Skvernelis tapo Vidaus reikalų ministru, I.Gervinskaitė buvo jo kolegė ir užėmė Vidaus reikalų ministerijos Regioninės politikos departamento Teritorinio bendradarbiavimo programų skyriaus vyriausiosios specialistės pareigas.
Ką rodo toks pasirinkimas?
Politologas V.Valentinavičius, vertindamas S.Skvernelio pasirinkimą pirmiausia pasirodyti visuomenei su moterimis, naujienų portalui lrytas.lt teigė: „Tai yra tradicinis lietuviškas supratimas apie moterų teises – jos skirtos priimti gėles ir papuošti komandą, o rimtiems darbams ir reikalams skirti vyrai. Jeigu S.Skvernelis bandė tokiu būdu švelninti kritiką dėl to, kad Vyriausybėje nėra moterų, tai jis tik pasiekė atvirkštinį rezultatą ir patvirtino, kad jo požiūris į moteris yra senoviškas“.
Politologo įsitikinimu, sumanymas į komandą prisivilioti R.Kazėnienę bei V.Baką rodo premjero bandymą pabrėžti kovą su korupcija: „S.Skvernelis per spaudos konferenciją nemažai dėmesio skyrė bandymams paveržti kovos su korupcija laurus iš prezidentės D.Grybauskaitės“.
Paklaustas, ką galėtų pasakyti apie kitas dvi pasirinktas komandos nares – A.Miškinienę bei I.Gervinskaitę – politologas nedaugžodžiavo: „Nieko negalima pasakyti, išskyrus tai, kad tai yra moterys, kurios sutiko papuošti S.Skvernelio rinkimų štabą. Ką tai sako apie jas, kaip apie asmenis, palieku šį klausimą atvirą. Dėl dalykinių jų savybių – tai mes jų paprasčiausiai nežinome“.