Trečiadienį Regionų apygardos administracinio teismo Kauno rūmuose organizuotame renginyje buvo parodyta, kaip teisme skirstomos bylos. Nedaugelis žino, kad jau daugiau kaip dešimtmetį veikia kompiuterizuota paskirstymo sistema, kurią apeiti būtų itin sudėtinga.
Pirmiausia praėjusią dieną gautas bylas pirmininkas ar jo pavesta padėjėja pagal vietą priskiria kuriam nors teismui (pvz., Kauno ar Klaipėdos). O konkretų teisėją parenka kompiuterinė programa. Vienintelės išlygos: galima į sistemą įrašyti teisėjus, kuriems netinka skirti tos bylos (pvz., jeigu kuris nors teisėjas jau teisėjavo nagrinėjant tą bylą pirmąjį kartą) arba priešingai – įrašyti teisėją, kuriam privaloma skirti tą bylą.
Atrodytų, vietos nesąžiningumui yra? Galima privalomai skirti byla pasirinktam teisėjui ir tiek žinių? Pasirodo, nieko panašaus. Visi paskyrimai turi būti griežtai argumentuoti.
„Paspausti „privalo nagrinėti“ mygtuką galima tik dėl kelių priežasčių ir jos visos turi būti nurodytos. Tokie pasirinkimai vėliau yra peržiūrimi, tad galimybė „pritempti“ bylą, kad ji atitiktų vieną iš kelių argumentų ir būtų pavesta konkrečiam teisėjui praktiškai nėra. Teoriškai tai gal ir įmanoma, bet praktiškai jau per kitą patikrinimą tektų aiškintis dėl tokio savo pasirinkimo“, – sakė teismo pirmininkas Rimantas Giedraitis.
Teismo pirmininko padėjėja Marija Varanavičiūtė išvardijo priežastis, dėl kurių byla galėtų būti skiriama konkrečiam teisėjui: kai yra kelios vienarūšės bylos (tada patogiau, kad jos atsidurtų vieno teisėjo rankose), kai reikia suvienodinti teisėjų krūvį ir kai reikia tęsti prieš tai buvusią bylą, kurios nutartis panaikinta.
Renginio metu paskirstymo laukė vos 17 bylų – darbuotojų teigimu, kartais jų būna ir apie pusantro šimto.
„Ne kartą girdėta, neva teisėjai gali imti kokią nori bylą. Nors sistema veikia daugiau kaip dešimt metų, tokia nuomonė vis dar gaji“, – pripažino R.Giedraitis.
Pasak jo, teismai vis labiau eina atvirumo su visuomene link. Todėl ir norima susipažindinti su teismų virtuve – galbūt tai padėtų atgauti kritusį visuomenės pasitikėjimą. Kalbėdamas apie teismų bendruomenę supurčiusį skandalą, kuomet buvo sulaikyti 8 kyšininkavimu įtariami teisėjai, R.Giedraitis teigė, jog stengiamasi kurti skaidrią ateitį ir užtikrinti savo darbo sąžiningumą.
„Buvo skandalų ir dėl jų skauda visai bendruomenei. Kaip beskaudėtų, turime žengti į priekį“, – sakė teismo pirmininkas.