Dėl kuriamo paminklo prezidentei Daliai Grybauskaitei – aistros

2019 m. vasario 27 d. 06:04
Šalies mokslininkai susikibo dėl valstybės skirtų pinigų, už kuriuos politologas Tomas Janeliūnas nagrinėja kadenciją baigiančios prezidentės Dalios Grybauskaitės veiklą užsienio politikos srityje.
Daugiau nuotraukų (9)
Lietuvos mokslo taryba Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto profesoriui T.Janeliūnui atseikėjo 21 tūkst. eurų.
Už mokesčių mokėtojų pinigus mokslininkas įsipareigojo išanalizuoti prezidentės vykdytą užsienio politiką. Tyrimas turėtų aprėpti dvi jos kadencijas.
Kaip šią savaitę pranešė delfi.lt, projektas pradėtas pernai vasarą, o pirmieji rezultatai turėtų būti pateikti jau šį pavasarį.
Tiesa, monografija apie D.Grybauskaitę turėtų pasirodyti šalies vadovei jau užvėrus rūmų sostinės S.Daukanto aikštėje duris. Toks valstybinis užsakymas nustebino kai kuriuos šalies mokslininkus.
Vilniaus universiteto profesorius Vytautas Daujotis pliekė ir pasirinktą tyrimo objektą, ir šalies vadovės vykdytą užsienio politiką.
„Lietuvos ryto“ televizijai V.Daujotis rėžė atvirai: valstybės finansuojamas tyrimas – beprasmis, o už valstybės pinigus gali būti rašomos pagyros prezidentei.
R.Ozolas – nenusipelnęs?
T.Janeliūno tyrimas finansuojamas Valstybinės lituanistinių tyrimų ir sklaidos 2016–2024 metų programos lėšomis.
V.Daujotis viešai piktinosi, kad Lietuvos mokslo tarybai buvo dukart siūloma šios programos lėšomis ištirti šviesaus atminimo Kovo 11-osios Akto signataro Romualdo Ozolo filosofinį bei politinį palikimą, tačiau šios institucijos ekspertams tai esą nepasirodė vertinga.
Taryba skelbia, kad anksčiau jos lėšomis buvo išleistos monografijos apie Joną Basanavičių, Simoną Daukantą, Maironį, Juozą Tumą-Vaižgantą, Mikalojų Konstantiną Čiurlionį, Julių Greimą, kitas garsias istorines asmenybes.
Būsima T.Janeliūno rengiama monografija apie D.Grybauskaitę būtų pirmoji, skirta šiuolaikinio Lietuvos politiko vykdytai šalies užsienio politikai nagrinėti.
Negailėjo kritiškų žodžių
Bet V.Daujotis „Lietuvos ryto“ televizijai teigė, kad šio mokslinio tyrimo objektas – beprasmis: „Prezidentė užsienio politikos visiškai neturi, yra tik prisitaikymo politika.
O T.Janeliūnas net nėra politologas. Akivaizdžiai matyti, kad jis dirba valdžios viešųjų ryšių atstovo darbą.“
V.Daujočio manymu, tokie projektai yra tik valstybės pinigais garantuotas versliukas.
Žada vertinti objektyviai
Ką apie valstybės lėšomis remiamą projektą ir jam žeriamus priekaištus mano pats T.Janeliūnas?
Politologas „Lietuvos ryto“ televizijai teigė, kad į atliekamą darbą stengiasi žiūrėti objektyviai: „Nebandau teisti arba sakyti, kuris sprendimas buvo geras ar blogas, bet ieškau paaiškinimų tiems sprendimams.
Svarbiausias šio tyrimo tikslas – suvokti, kaip veikėjai priima sprendimus, kokiomis nuostatomis vadovaujasi, kokią tai turi įtaką jų pasirinkimui.
Tai leidžia mums apskritai geriau suprasti, kaip funkcionuoja politikas.“
T.Janeliūnas neabejoja savo būsimo tyrimo objekto pasirinkimu, anot profesoriaus, prezidentė – neabejotinai įdomi veikėja.
„Per dešimt metų D.Grybauskaitė pati pakeitė nemažai savo nuostatų į vieną ar kitą reiškinį.
Galima prisiminti, kaip ji bandė ieškoti pragmatinių ryšių su Rusija ir Baltarusija, kaip nevyko į Prahą susitikti su Baracku Obama dėl to, kad neva įsivaizdavo, jog bandoma susitarti dėl Baltijos šalių atidavimo Rusijos globai“, – būsimo darbo aspektus dėstė mokslininkas.
Kertasi skirtingos ideologijos
Kiti „Lietuvos ryto“ televizijos kalbinti mokslininkai V.Daujočio priekaištus Lietuvos mokslo tarybai ir jos sprendimą skirti pinigų monografijai apie D.Grybauskaitę vertino atsargiai.
Politologas Antanas Kulakauskas aiškino, jog du mokslininkai susikirto dėl politinių bei ideologinių pozicijų skirtumo.
„T.Janeliūnas atstovauja arba priklauso tai politinei ideologinei paradigmai, kuri Vakarų pasaulyje ir mūsų šalyje dominuoja pastaruosius 30 metų.
O V.Daujotis su kolegomis atstovauja vis stiprėjančiai nacionalizmo doktrinai arba bando ją ginti“, – tai pačiai aukštajai mokyklai atstovaujančių profesorių ginčą aiškino A.Kulakauskas.
Be to, anot A.Kulakausko, valstybiniuose universitetuose visi tyrimai atliekami už valstybės lėšas: „Nežinau tokių atvejų, kad mokslininkas darytų tyrimą už savo pinigus.“
Istorikas Egidijus Aleksandravičius mano, kad svarbių politikų veiklos analizė reikalinga: „Šalyse su senomis tradicijomis ir akademine kultūra dar gyvi vaikšto svarbuoliai ir apie juos po kelias biografijas kas nors parašo.“
Valstybės pinigų neprašė
Tiesa, be valstybės paramos net dvi knygas apie D.Grybauskaitę yra išleidęs politologas, buvęs prezidento Valdo Adamkaus patarėjas Lauras Bielinis.
Beje, jokia iš biudžeto išlaikoma institucija kol kas nėra finansavusi ir leidinio apie V.Adamkaus veiklą, nors jis šalies užsienio politiką vairavo ypač svarbiais momentais – Lietuvai derantis ir stojant į ES ir NATO.
Iš pirmų lūpų
Justina Poškienė
Mokslo tarybos pirmininko pavaduotoja
„Vertinimo kriterijai yra skelbiami Lietuvos mokslo tarybos tinklalapyje, taigi pagrindinis kriterijus, aišku, yra moksliškumas.
Vertinamas projekto mokslinis lygis, jo įgyvendinamumas, laukiami rezultatai, mokslininko kompetencija.
Šiuo konkrečiu atveju buvo suburta 15 ekspertų komisija, ją sudarė devyni Lietuvos mokslo ir studijų institucijų mokslininkai, taip pat vienas mokslininkas iš JAV.“

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.