Dėl antrankių – pasipiktinimas: to reikėjo, kad kai kas pademonstruotų bauginimą ir jėgą Pažemino. Advokatai ir teisėjai į teismą buvo vedami kaip pavojingiausi nusikaltėliai

2019 m. vasario 23 d. 12:03
Teisėjai ir advokatai teisme gali ką nors užpulti, bandyti bėgti, o nusikaltėlių šulas nekelia grėsmės. Taip, matyt, nusprendė konvojaus pareigūnai, antrankių neuždėję tik kontrabandininkui Viliui Karaliui.
Daugiau nuotraukų (27)
Už kontrabandą teisiamas V.Karalius, regis, Lietuvoje geriausiai išmano teisę. Toks įspūdis susidarė ketvirtadienį kelias valandas Vilniaus apylinkės teisme praleidusiam advokatui Sauliui Juzukoniui.
Tądien į teismą vienas po kito buvo vedami garsiojoje korupcijos istorijoje minimi teisėjai, advokatai, verslininkai ir keli nusikaltėlių pasaulio atstovai.
Už savo teises nekovojo
Beveik visų teisėjų ir advokatų rankos buvo surakintos antrankiais, o anksčiau už kontrabandą jau teistas ir naujo nuosprendžio laukiantis V.Karalius jas laikė kišenėse. Jis net iš pareigūnų automobilio iki teismo buvo vedamas laisvomis rankomis.
„Galbūt V.Karalius turi daugiau patirties ir antrankius segančių pareigūnų paklausė, kokiu pagrindu jie tai daro.
Teisėjai ir advokatai – kultūringi. Jei pareigūnai liepė, vadinasi, taip reikia, todėl nesipriešino ir savo tiesų neaiškino“, – svarstė advokatas S.Juzukonis, šioje byloje ginantis Apeliacinio teismo teisėją Valdimarą Bavėjaną.
S.Juzukonis pabrėžė, kad į teismą atvesti advokatai ir teisėjai panašios patirties neturi, todėl ir pakluso taisyklėms.
Svarbiausia – taisyklės
„Yra konvojavimo taisyklės ir pareigūnai sprendžia, kada jas taikyti. Tačiau kiekvienas, kuris taiko teisę, turi žinoti ribas. Atrodo, kad policininkai savo taisykles iškelia aukščiau už visus įstatymus“, – kalbėjo advokatas.
S.Juzukonio nuomone, nereikalingi buvo ne tik atrankiai: „Aš manau, kad nereikėjo ir paties veiksmo – teisėjų vedimo į teismą ir prašymų juos suimti. To reikėjo, kad kai kas pademonstruotų bauginimą ir jėgą.“
Be antrankių į teismą buvo atvesta ir vienintelė sulaikyta advokatė moteris Giedrė Cimbolienė. Tai pamatę jos kolegos juokavo, jog advokatei buvo būtinos laisvos rankos – reikėjo laikyti didžiulį kailinių gobtuvą, po kuriuo ji slėpė veidą.
Prašė policijos pasiaiškinti
Dėl antrankių naudojimo ir galimo nekaltumo prezumpcijos pažeidimo advokatūra penktadienį oficialiai kreipėsi ir į policijos generalinį komisarą, ir į vidaus reikalų ministrą.
Jų buvo prašoma paaiškinti, kuo remiantis į teismą pristatytiems advokatams buvo užsegti antrankiai.
Advokatūros teigimu, konvojavimo taisyklės nustato tik keletą atvejų, kai sulaikytiems asmenims gali būti taikoma ši prievartos priemonė.
Konvojavimo taisyklėse numatyta, kad antrankiai ir kitos surišimo priemonės gali būti panaudoti ypatingo konvojaus metu asmenims, kurie linkę pabėgti ar užpulti.
Šios priemonės dar gali būti naudojamos transporto priemonėse, kuriose nėra specialiųjų kamerų.
Advokatai savo pareiškime klausė ir kodėl dalį jų kolegų ir teisėjų lydėjo ginkluoti kaukėti policijos pareigūnai, o kitus asmenis atvedė civiliškai vilkintys ir veidų neslepiantys pareigūnai.
Advokatūra piktinosi, jog tokie prievartos vaizdai pasklido visose žiniasklaidos priemonėse.
Sprendimą priima pareigūnas
Policijos departamento atstovas Ramūnas Matonis paaiškino, jog ketvirtadienį įtariamuosius į teismą vedė skirtingų miestų ir tarnybų pareigūnai, o advokatūros kreipimesi minimos konvojavimo taisyklės taikomos tik Viešojo saugumo tarnybos bei Kalėjimų departamento pareigūnams.
Į komisariatus, areštines ar į teismą vesdami sulaikytus asmenis policininkai vadovaujasi kiek lankstesniu Policijos įstatymu.
„Paprastai policijos pareigūnai antrankių nenaudoja. Jie uždedami tuomet, kai gabenami agresyvūs ar linkę žalotis asmenys. Užsegti antrankius ar ne, sprendžia kiekvienas pareigūnas, įvertinęs, kaip asmuo elgiasi sulaikomas ar būdamas areštinės kameroje“, – aiškino R.Matonis.
V.Karaliaus elgesį įvertinę pareigūnai nutarė, jog jis gali būti vedamas be antrankių.
Policijos atstovas tikino, jog šios bylos įtariamuosius į teismą vedę policijos pareigūnai tikrai neturėjo nuostatos antrankiais surakintus vesti tik teisėjus ir advokatus.
Suėmė mėnesiui
Į Vilniaus miesto apylinkės teismą vakar buvo atvestas ir ketvirtadienį pačiame Vilniaus centre sulaikytas Druskininkų mero patarėjas A.Kadziauskas.
Teismas leido jį suimti mėnesiui, nors prokurorai buvo prašę ilgesnio – dviejų mėnesių – suėmimo.
Druskininkų merui R.Malinauskui skirtas rašytinis pasižadėjimas neišvykti ir draudimas bendrauti su kai kuriais asmenimis.
A.Kadziauskui ir Druskininkų merui R.Malinauskui pareikšti įtarimai prekyba poveikiu bei papirkimu veikiant kaip organizuotai grupei.
Šių įtarimų turinio pareigūnai kol kas nekomentuoja. Anksčiau Specialiųjų tyrimų tarnybos vadovas Ž.Bartkus teigė, jog yra duomenų, kad vadinamojo Vijūnėlės dvaro byloje buvo mokami kyšiai.
Druskininkų politikams įtarimai buvo pateikti netrukus po to, kai Vyriausioji rinkimų komisija panaikino jų, kaip kandidatų savivaldos rinkimuose, teisinę neliečiamybę. Jiems vykstant susitikti su advokatais automobilį Vilniaus centre sustabdė uniformuoti policijos pareigūnai, iš karto prisistatė ir STT agentai.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.