Nacionalinės imunoprofilaktikos 2014-2018 m. programos nepriklausomų ekspertų grupė dar 2018 m. gegužės 28 d. išsiuntė raštą sveikatos apsaugos ministrui A. Verygai su rekomendacija apsvarstyti galimybę skiepyti Lietuvos rizikos grupių asmenis keturvalente gripo vakcina, kadangi platesnio spektro vakcinos (keturvalentės vietoje trivalentės) vakcinos naudojimas ne tik sumažintų vakcinos sudėties neatitikimo riziką ir ligos mastą, bet ir pagerintų visuomenės pasitikėjimą skiepais nuo gripo.
„Šis dokumentas parodo, kad ekspertai rekomendavo ministrui netaupyti žmonių sveikatos ir gyvybės sąskaita bei ragino skiepyti platesnio spektro keturvalente vakcina. Su tyrimo duomenimis ministras buvo supažindintas, bet nepaisant to nurodė pirkti trivalentę, mažiau veiksmingą vakciną. Nematydamas savo aplaidumo, o gal ir suinteresuotumo, ministras ėmė tendencingą skleisti melą. Tačiau melo kojos trumpos“, – lrytas.lt sakė A. Matulas, pabrėždamas, kad niekada neskatino žmonių nesiskiepyti.
Priešingai – ragino tai daryti su platesnio veikimo efektyvesne vakcina.
Minėtame rašte, kurio kopiją gavo ir lrytas.lt, ekspertai konstatavo, kad naudojant keturvalentė gripo vakciną per 10 gripo sezonų 5 ES šalyse buvo galima išvengti 1,03 mln. gripo atvejų ir 10 tūkst. mirčių.
Taip pat nustatyta, kad 2017 m. Lietuvoje 14-ai mirusiųjų nuo gripo buvo nustatytas B tipo gripo virusas, kurio trivalentė vakcina neveikia.
Lietuvos infektologų draugija taip pat vienareikšmiai rekomendavo skiepyti keturvalente vakcina, apsaugančia nuo A ir B tipo gripo virusų. Keturvalentė gripo vakcina jau įtraukta į nacionalines gripo programas ar kompensavimo sistemas Latvijoje, Jungtinėje Karalystėje, Vokietijoje, Austrijoje, Suomijoje, Slovėnijoje. Europoje šiemet plinta ir B tipo gripo virusas, todėl tikėtina, kad gripo sezonui artėjant į pabaigą Lietuvoje turėsime susirgimų gripu nuo A ir B tipo virusų.