Tyrimas dėl „Snoro“ baigtas: Rusija R. Baranauskui suteikė pabėgėlio statusą, nustatyta žala

2019 m. sausio 17 d. 10:15
Papildyta
Dėl žlugusio banko „Snoras“ didelės vertės turto pasisavinimo įtariami buvęs banko vadovai ir akcininkai Raimondas Baranauskas bei Vladimiras Antonovas toliau slapstosi Rusijoje. O R.Baranauskas, kurio lietuviško paso galiojimas pasibaigęs, suteiktas pabėgėlio statusas.
Daugiau nuotraukų (6)
Tokią informaciją Lietuvai pateikė Rusijos generalinė prokuratūra.
„Tokią informaciją mums pranešė prokuratūra. Daugiau jokios informacijos jie neteikia“, – ketvirtadienį per spaudos konferenciją pranešė Generalinės prokuratūros prokuroras Darius Stankevičius.
Prokurorai ketvirtadienį baigė ikiteisminį tyrimą „Snoro“ byloje. R.Baranauskas ir V.Antonovas įtariami didelės vertės turto iššvaistymu, nusikalstamu bankrotu, nusikalstamu būdu įgyto turto legalizavimu, teigiama Generalinės prokuratūros pranešime.
Rusija atsisako bendradarbiauti
R. Baranauskas bei V. Antonovas yra Rusijoje, Maskva atsisako suteikti teisinę pagalbą Lietuvai.
Pernai kovą Lietuvos prokurorai, rengdamiesi už akių teisti besislapstančius R. Baranauską ir V. Antonovą, informavo Rusijos Generalinę prokuratūrą apie jiems pareikštus įtarimus.
Rusijos prokurorams išsiųstame teisinės pagalbos prašyme prašyta supažindinti buvusius „Snoro“ vadovus su jiems pateiktais įtarimais ir juos apklausti.
Spalio pabaigoje Rusijos generalinė prokuratūra atsisakė atlikti šiuos veiksmus.
Į Maskvą spruko po lietuvių susitarimo su britais
Seimas užpernai priėmė Baudžiamojo proceso kodekso pataisas, kurios išplėtė galimybių teisti asmenis už akių dėl nusikaltimų, kuriais padaryta didelė žala.
Ikiteisminis tyrimas dėl galimo banko „Snoras“ turto pasisavinimo, apgaulingo apskaitos tvarkymo, dokumentų klastojimo, piktnaudžiavimo, turto iššvaistymo ir pinigų plovimo buvo pradėtas 2011 metais.
Didžiosios Britanijos teismai 2015 metais buvo nusprendę tuo metu Londone gyvenusius V. Antonovą ir R. Baranauską išduoti Lietuvai, tačiau pastarieji iš šios valstybės išvyko į Rusiją ir ten gavo prieglobstį.
„Snoro“ veikla buvo sustabdyta 2011 metų pabaigoje.
Rodė nusikaltimo schemą
„Snoro“ bylą sudaro virš 500 tomų medžiagos. Generalinė prokuratūra paskelbė, kad dabar įtariamieji, gynėjai bei civilinis ieškotas turi galimybę susipažinti su medžiaga.
„Dabar pradės vykti susipažinimas su bylos medžiaga. Reikės laiko. Bylos perdavimas teismui vyks atlikus reikalavimus, išsprendus klausimus, kurių gausime. Manau, kad perduoti turėtų šių metų rudenį, – sakė FNTT Specialiųjų užduočių valdybos viršininkas valdybos viršininkas Robert Šadianec. – Dabar jie yra įtariamieji. Surašius kaltinamąjį aktą, asmuo teisme tampa kaltinamuoju. Naujo kaltinimo pateikti nereikės.“
R.Šadianec pristatė ir „Snoro“ aferos schemą. Jis paaiškino, kad pati schema – buvo pakankamai paprasta.
„Ikiteisminis tyrimas buvo sudėtingas, bet nusikaltimo mechanizmas – paprastas. Banko lėšos buvo pervedamos į įtariamiesiems susijusias ar priklausančias sąskaitas. Pavedimų suma sudarydavo iki 74 milijonų eurų. Jau tada jie pinigus naudojo lyg savus“, – pasakojo R.Šadianec.
Dokumentus lydėjo į Lietuvą
Tačiau ikiteisminis tyrimas pareikalavo daug resursų. Per tyrimą buvo apklausta apie šimtas žmonių Lietuvoje ir užsienyje. Panaudota apie 50 priemonių paimant dokumentus.
„Pagrindinė paimtų dokumentų dalis buvo paimti iš Šveicarijoje esančių bankų. Mūsų darbuotojai juos atgabeno į Lietuvą. Tai svarbūs dokumentai, todėl policija organizavo palydą, – sakė R.Šadianec. – Dokumentai buvo įvairiomis kalbomis: anglų, rusų, ispanų, vokiečių. Todėl byla truko ilgai, nes reikėjo daug vertimų, didelio išmanymo.“
Teisinės pagalbos prašymai išsiųsti į 21 valstybę. V.Antonovui ir R.Baranauskas pareikštas beveik pusės milijardo eurų ieškinys.
Generalinė prokuratūra už bendradarbiavimą dėkojo ne tik Lietuvos tarnyboms, bet ir užsienio partneriams.
„Esame dėkingi ir Šveicarijos teisinės pagalbos skyriui, kurio prokurorai pateikė itin reikšmingus dokumentus iš Šveicarijos konfederacijos banko“, – sakė D.Stankevičius.
Ieškos, kol sučiups
Rusijos generalinė prokuratūra jau anksčiau atsisakė bendradarbiauti su Lietuva dėl V.Antonovo ir R.Baranausko. Pastarojo lietuviškas pasas jau nebegalioja, tačiau paaiškėjo, kad Rusija jam suteikė pabėgėlio statusą.
„Noriu visus informuoti, kad šiandieną ir vėliau, vyksta įtariamųjų paieška. Ji nebus nutraukta niekada, kol asmenys nebus surasti. Netgi nuteisus už akių paieškas nebus nutraukta, nes teismo nuosprendis nebus įvykdyti“, – apie situaciją kalbėjo D.Stankevičius.
 
Snoro bankrotasturtas^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.