Trečiadienio vakarą iš savo socialinio tinklo „Facebook“ paskyros buvęs švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis pasidalijo nuomone apie ministerijoje nakvojusius mokytojus.
Portalo lrytas.lt žurnalistei Aidai Murauskaitei savo socialinio tinklo paskyroje pasidalijus keliomis nuotraukomis iš mokytojų išlydėtuvių, progos sureaguoti nepraleido ir buvęs ministras. „Gerai. Issipraus. nes prasvinke. Ir nesmirdes. Pailses iki kito streiko del ko nors“, – rašė D.Pavalkis (kalba neredaguota).
Tarp komentatorių užvirė diskusija dėl tokio buvusio ministro pasisakymo. Į šią jo pastabą sureagavo ir žinomi žmonės, kuriuos nustebino tokia jo reakcija.
Komentatoriai svarstė, kaip būtų šis ministras pasielgęs ir bendravęs su ministerijoje nakvojusiais ir protestavusiais mokytojais. Į buvusio ministro repliką aštriai sureagavo ir Andrius Tapinas: „Turim rimtą kandidatą į vieną didžiausių viešai pasakytų metų nesąmonių internete.
Ponios ir ponai, Dainius Pav arba Dainius Pavalkis, buvęs Švietimo ir mokslo ministras, mokslų daktaras, profesorius, kaip sakoma inteligentijos elito elitas apie mokytojus, išėjusius iš ministerijos“.
2012–2015 m. paskirtas Lietuvos Respublikos Švietimo ir mokslo ministru, kurio pareigas ėjo iki 2015 m. gegužės mėn. Nustojęs eiti ministro pareigas, grįžo prie medicininės praktikos ir pradėjo dirbti LSMU Chirurgijos klinikos gydytoju, kurio pareigas eina iki šiol. Nuo 2015 m. D. Pavalkis yra Kauno miesto mero visuomeninis patarėjas Švietimo ir sveikatos apsaugos klausimams.
Primename, kad mokytojus iš ministerijos išlydėjo mokyklinio varpelio garsas ir laikinasis ŠMM vadovas Rokas Masiulis.
Portalui lrytas.lt ministras sakė, kad jam teko gerokai paplušėti stojus prie ŠMM vairo, kad perprastų pedagogų problemas. „Aš tiesiog daugiau klausiau, nei kalbėjau“, – apie susitikimus su mokytojais sakė R.Masiulis.
A.Navickas dėkojo ministrui, kad šis klausėsi ir girdėjo. Taip pat streiko lyderis vardindamas vardais dėkojo mokytojams, kurie jį palaikė protestuojant ministerijoje. Ministrą už suteiktą viltį pasijusti žmonėmis šiltai apkabino ne viena mokytoja. „Nesinori, kad mokytojai streikuotų, norisi, kad mokytojai dirbtų mokyklose“, – atsisveikindamas sakė R.Masiulis.
KIEK TRUKO STREIKAS? Mokytojai, kurie priklauso LŠDPS, streikuoti pradėjo lapkričio 12-ąją. Planuojama, kad jis bus stabdomas gruodžio 21-ąją, mat per Kalėdas, anot A.Navicko, nėra prasmės streikuoti. Tuomet streikas bus užsitęsęs 6 savaites.
MINISTERIJOS „UŽĖMIMAS“. Lapkričio 28-ąją į ŠMM Kolegijų salę sugužėjo apie tris dešimtis mokytojų norėdami, kad su jais prie derybų stalo sėstų tuometinė švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė. Ji užbėgo į Kolegijų salę keliolikai minučių.
Mokytojų tai netenkino, tad jie liko joje nakvoti. Nakvynių streiku virtęs protestas tęsėsi 21 parą.
KODĖL KILO STREIKAS? Mokytojų nepasitenkinimą sukėlė MEDUS – mokytojų etatinio darbo užmokesčio sistema, įvesta šių metų rugsėjį. Gegužę vyko įspėjamasis streikas. Skaičiuojama, kad gegužės 18 d. vykusiame apie tūkstantį pedagogų iš 52 ugdymo įstaigų, esančių 17-oje savivaldybių.
KAS STREIKO RENGĖJAI? Lietuvos švietimo darbuotojų profesinė sąjunga (LŠDPS). Jos lyderis – profesinės sąjungos pirmininkas Andrius Navickas. Tai mokytojas iš Zarasų. Apibūdinamas kaip įžaidėjas krepšinio aikštėje, įgudęs bitininkas ir atkaklus derybininkas.
KIEK MOKYKLŲ ĮSITRAUKĖ Į STREIKĄ? LŠDPS duomenimis, išvis streikavo 159 mokyklos. Vienu metu streikavo ir per 70 mokyklų. Pastarosiomis dienomis protestuojančių mokyklų skaičius susitraukė iki 30-ties. Kelios mokyklos dėl streiko buvo uždarytos net mėnesį. Streiko rengėjai vylėsi, kad protestuojantiems mokytojams bus atlyginta, mat Vyriausybė pripažins savo klaidas, dėl kurių ir kilo streikas. Tačiau valdžia ne sykį priminė, kad alga streikuojantiems mokytojams nebus mokama.
Streiko fonde, į kurį pastarąjį mėnesį aukoja protestą palaikantieji, sukaupta beveik 40 tūkst. eurų. LŠDPS sakė dar turinti lėšų savo kauptuose fonduose ir nario mokesčio įmokas.
KOKIE STREIKO REIKALAVIMAI? LŠDPS reikalauja atsisakyti naujosios, nuo rugsėjo įvestos, darbo užmokesčio apskaičiavimo tvarkos ir įdiegti taip pat etatinį modelį, kuriame etatą sudarytų ne daugiau kaip 18 kontaktinių valandų ir 18 val. būtų skirta kitiems darbams. Taip pat reikalauta pareiginės algos pastoviosios dalies koeficientus didinti 20 proc. bei mažinti vaikų skaičių klasėse.
STREIKO DETALĖS. Lapkričio 29-ąją J.Petrauskienės derybos su profesinėmis sąjungomis užtruko per 12 valandų. Posėdis baigtas vidurnaktį. Tačiau į jį nebuvo įleisti tuomet dar tik vieną naktį čia praleidę mokytojai, ministrė tarėsi tik su penkių profesinių sąjungų lyderiais.
Ministerijos vadovai nuolat ragino mokytojus išeiti, tačiau, jiems nepaisant to, buvo nutarta nebeįleisti jų lapkričio 30-ąją grįžusių po mitingo prie Seimo. Dalis mokytojų į ministeriją pateko pro langą. ŠMM į policiją nesikreipė.
Buvo iš koridorių išnešta, mokytojų skaičiavimu, apie 60 minkštasuolių, ant kurių jie įsikurdavo nakčiai. Vėliau dauguma jų grįžo į savo vietas. Mokytojai skundėsi, kad buvo pakeistas bevielio interneto slaptažodis, kuris tapo paslaptimi. Netrukus ministerijos atstovai leido į patalpas patekti tik į sąrašą įtrauktiems mokytojams.
Kilo triukšmas ir kai lankytojai negalėjo perduoti paketo su asmeniniais daiktais, maistu ir vaistais. Mokytojus ministerijoje nuolat lankė svečiai – muzikantai Jurgis ir Erica Didžiuliai, odontologų muzikos kolektyvas, aktoriai skaitė poeziją, čia atskubėdavo politikų, visuomenės veikėjų. Streikui vykstant tris savaites, profesinių sąjungų vadovus pakvietė šalies vadovė Dalia Grybauskaitė.