Būsimieji lyderiai tarnystės įgūdžių ir prasmės mokosi nuo mažens

2018 m. gruodžio 11 d. 17:24
Tarptautinė Amerikos mokykla Vilniuje (AISV) sukvietė 11-12 klasių moksleivius iš kitų Lietuvos mokyklų, dėstančių pagal Tarptautinio bakalaureato diplomo programą (IB DP), į konferenciją.
Daugiau nuotraukų (25)
Lietuvoje yra 5 tokios mokyklos – AISV, Vilniaus licėjus, Kauno Jėzuitų gimnazija, Tauragės Versmės gimnazija ir Šiaulių Didždvario gimnazija – dėstančios pagal pasaulyje pripažintą ir vis labiau populiarėjančią IB DP programą, kuri atveria duris į geriausius pasaulio universitetus.
Šios konferencijos, organizuojamos Lietuvoje jau šeštus metus, tikslas buvo sujungti IB DP studentus iš visos Lietuvos, siekiant paskatinti bendravimą ir bendradarbiavimą tarp mokyklų, bei pasidalinti idėjomis ir patirtimi, paminėti 50-ąsias IB programos metines.
Šių metų konferencijoje dėmesys buvo skiriamas vienam iš esminių tarptautinio bakalaureato programos dėmenų – asmenybės harmonizavimui. Moksleiviai dvi konferencijos dienas dalinosi patirtimi ir mokėsi apjungti kūrybingumą, empatiją/savanorystę ir sportą, siekiant harmonizuoti asmenybę ir susitelkti šiuolaikiniame iššūkių ir globalizacijos pasaulyje.
Moksleiviai ir mokytojai konferencijos metu taip pat išklausė svečio pranešimą: savo patirtimi dalinosi buvusi Tarptautinio bakalaureato diplomo programos studentė, Kembridžo universiteto magistrantė, šiuo metu dirbanti Lietuvos Ministro Pirmininko Sauliaus Skvernelio patarėja švietimo, mokslo ir kultūros klausimais Unė Kaunaitė.
Tarptautinio bakalaureato programa ypatinga tuo, kad 11-12 klasėse moksleiviai labai giliai studijuoja ne keliolika, o tik 6 pasirinktas disciplinas.
Paraleliai moksleiviai lavinasi kituose tarptautinio bakalaureato sistemos srityse: kūrybingumo (meninė veikla, muzika, dailė, filmų kūrimas), empatijos ir socialinės veiklos (savanorystė, darbas senelių namuose, pabėgėlių centruose, gyvūnų prieglaudose), ir sporto.
Tarptautinio bakalaureato šūkis yra „Sveikame kūne-sveika siela“, tad moksleiviai ne tik mokosi, sportuoja, bet ir giliai ir sistemingai analizuoja pagrindines pasirinktas disciplinas, derindami mokslą su visuomenei naudinga veikla.
Taip ugdoma harmoninga asmenybė, kuri atlaikys ateities iššūkius, mokės ne tik panaudoti savo intelektą ir žinias, bet ir turiningai leisti laisvalaikį, būti socialiai atsakingais ir empatiškais.
Pagal šią programą studijuojantys moksleiviai yra laukiami geriausiuose pasaulio universitetuose, nes jau mokyklos suole įgauna akademinių studijų,laiko planavimo ir analitinio mąstymo įgūdžių, yra socialiai aktyvūs ir sportiški.
AISV organizuotoje konferencijoje šiemet moksleiviai dalinosi patirtimi, dalyvavo fizinėse treniruotėse, gamino sausainius ir meno dirbinius, kurie iškeliaus į benamių prieglaudas, senelių namus ir pas neįgaliuosius kaip labdaros savaitės dovanos stokojantiems.
„Auginame ir laviname tą kartą, kurios laukia didžiuliai iššūkiai – juk tai vaikai, kurių laukia dar neegzistuojančios profesijos ir veiklos. Besikeičiančiame ir globaliame pasaulyje jiems galbūt teks per gyvenimą pakeisti net kelias profesijas, išmokti savo žinias ir įgūdžius pritaikyti nenuspėjamoje ateities visuomenėje. Tad tarptautinio bakalaureato programa moko juos pasiruošti tam naujajam pasauliui – išlaikyti vidinę harmoniją, gebėti kritiškai mąstyti, būti atviru ir empatišku globalizmo sąlygomis. Mokydami vaikus savanorystės džiaugsmo, ugdome asmenybes, kurios suvokia, kad išsilavinimas turi būti keičiantis pasaulį“, – sako Sofia Segedy, AISV IB DP programos koordinatorė ir anglų kalbos mokytoja.
Tarptautinėje Amerikos Mokykloje Vilniuje (AISV) dėstoma anglų kalba, tad čia mokosi nemažai užsieniečių, gyvenančių Vilniuje, diplomatijos ir verslo žmonių vaikų. Jie atsineša savo patirtis į mokyklą. Štai amerikietei vienuoliktokei Meghan McMorrow atrodo savaime suprantamas dalykas savanoriauti, rinkti aukas kilniems tikslams, nes savanorystės tradicijos senos JAV, iš kur atvyko jos šeima: „Man patinka šis tarptautinio bakalaureato dėmuo – bendravimas, darbas su stokojančiais išmoko tolerancijos ir atjautos. Esu savanoriavusi pabėgėlių centruose, ten išgirdau įvairių gyvenimo istorijų, iš arti pamačiau pasaulio katastrofų pasekmes. Manęs tai nebaugina, atvirkščiai – savanoriavimas moko drąsos ir atvirumo“.
„Reikia su vaikais daug kalbėtis apie savanorystės misiją ir prasmę, nes jie viską atsineša iš šeimos. Lankydamiesi dienos centruose, susipažinę su ten ateinančiais vaikais iš skurdesnių šeimų, mūsų gimnazijos moksleiviai susidaro platesnį pasaulio paveikslą, išmoksta nugalėti savo baimes ir nusistatymus.
Viena mergaitė labai nenorėjo eiti į protiškai atsilikusių žmonių centrą, bet kartą ten apsilankiusi, suprato, kad jai nei baisu, nei nejauku. Dabar ji ten lankosi nuolat ir mato didžiulę prasmę bendrauti su kitokiais žmonėmis, atranda skirtingumų grožį ir empatijos džiaugsmą“, – pasakoja Šiaulių Didždvario gimnazijos IB DP koordinatorė Rima Tamošiūnienė.
Šios gimnazijos moksleivis Airidas Brikas sako būtent mokydamasis pagal tarptautinio bakalaureato programą atradęs savyje tokių savybių, kurių net neįtarė turintis: „Mes pasirinkome mažesnių moksleivių mokymą. Iš pradžių buvo keista dirbti su mažiukais, mokyti juos matematikos, maniau, kad nepatiks, paskui supratau, kad man tai įdomu ir prasminga, pamokos tapo vis įdomesnės ir gyvesnės, netgi pradėjau galvoti apie tai, kad savo ateitį siesiu su dėstymu. Tiesa, meno pamokose labai patiko filmų kūryba, tad dar nežinau, ką studijuosiu“.
Kauno Jėzuitų gimnazijos direktoriaus pavaduotojas Virgilijus Saulius pabrėžia, kad studijuodami pagal tarptautinio bakalaureato programą vaikai ne tik išmoksta tarnystės savo bendruomenei: „Moksleiviai pagal šią programą turi eitį į pasaulį-neužtenka savo mokykloje per socialinio ugdymo pamokas išvalyti langus ar papuošti klasę. Tarptautinio bakalaureato programa moko tarnauti visuomenei, tai yra svarbiausias jos aspektas“.
„Į mūsų mokyklą ateina Motinos Teresės seserys, ambasadų darbuotojai, jie mielai rengia labdaros renginius, dalina sriubą senoliams, suaugusieji noriai rodo pavyzdį vaikams. Išėjimas į visuomenę yra svarbiausia šios dėstymo programos dalis.
Taip pat vaikai išmoksta planuoti laiką, analizuoti iškeltus tikslus ir jų rezultatus, kad studijos, savanorystė, sportas, ir meninė veikla nebūtų vykdomi priešokiais, kad tai taptų sisteminga ir neatsiejama viso gyvenimo kasdienybės veikla“, sako Jolita Norkūnaitė, AISV direktoriaus pavaduotoja užklasinei veiklai ir CAS programos koordinatorė.
AISV dvyliktokė Gabrielė Degutytė sako noriai vykdanti savanorystės programą: „Mes šioje mokykloje tai darome jau nuo šeštos klasės, tad pradėjus tarptautinio bakalaureato programą 11 klasėje, atrodė savaime suprantama tarnauti visuomenei.
Aš pati esu tarptautinės grupės „Honor society“, veikiančios ir mūsų mokykloje, narė, rinkau aukas Raudonajam kryžiui, dirbau su maltiečiais. Tokia veikla praturtina mano asmenybę, jaučiuosi atsakinga už tai, kas vyksta Lietuvoje ir pasaulyje, tikiuosi, savanorystė visada man bus svarbi.“

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.