Jos lyderis Andrius Navickas sakė antradienį sulaukęs ŠMM valdžios patikinimo, kad jėga mokytojų neiškraustys. Be to, jį pasiekė žinia, kad derybas ketinama atnaujinti.
Prie mokytojų streiko artimiausiu metu ketina prisijungti per tūkstantį pedagogų, priklausančių kitam profesiniam susivienijimui. Tai Lietuvos profesinė sąjunga „Sandrauga“.
Žvėryno gimnazijoje streikuoja daugelis darbuotojų, išskyrus penkis administracijos darbuotojus (jie to negali daryti) ir šešis mokytojus. Nestreikuojantys pedagogai veda konsultacijas. Iš viso šioje mokykloje dirba 84 mokytojai.
Žvėryno gimnazijos kolektyvas paskelbė neterminuotą streiką.
„Žvėryno gimnazija palaiko visus išdėstytus reikalavimus. Mes norime, kad mus išgirstų ir pradėtų derybas“, – kalbėjo viena iš streiko komiteto narių Žvėryno gimnazijos mokytoja Aušra Sabaliauskienė.
Ji sakė, kad praėjusio ketvirtadienio susitikimą ministerijoje, kai daugiau nei 12 valandų ŠMM ir profesinės sąjungos aptarinėjo reikalavimus, derybomis vadinti negalima.
„Turbūt reikia, kad dar daugiau mokyklų streikuotų, kad tikros derybos prasidėtų“, – sakė A.Sabaliauskienė.
Ji pabrėžė, kad prie streiko prisideda didžiausios šalies mokyklos, tad ŠMM sakymas, kad streikuoja vos keli procentai mokymo įstaigų, nerodo tikrosios padėties.
Prieš daugiau nei savaitę iš Vilniaus mokytojų profesinio susivienijimo, vadovaujamo tos pačios Žvėryno gimnazijos mokytojos Ritos Osipavičiūtės, Žveryno gimnazijos pedagogai perėjo į A.Navicko vadovaujamą LŠDPS.
„Mūsų mokykloje dirba pati R.Osipavičiūtė. Ji liko viena savo organizacijoje. Mūsų mokykloje profsąjunga egzistuoja seniai. Dabar dėl komformistinės politikos nusprendėme pakeisti ir jungtis prie A.Navicko.
Turi būti sprendžiamos sisteminės švietimo problemos, o ne tik atlyginimų klausimai, į kuriuos dabar visi yra susikoncentravę“, – sakė A.Sabaliauskienė.
ŠMM skaičiuoja, kad Lietuvoje streikuoja vos 3 proc. mokyklų. Priklausomai nuo dienos, tai apie septynias dešimtis mokyklų.
Įsitraukti ketina dar viena profesinė sąjunga
Prie mokytojų streiko artimiausiu metu ketina prisijungti per tūkstantį pedagogų, priklausančių kitam profesiniam susivienijimui. Daugiausia mokytojų iš Vidurio Lietuvos – Garliavos, Kauno, Prienų, Domeikavos, Kėdainių, Raseinių ir kitų vietovių, antradienį BNS patvirtino Lietuvos profesinės sąjungos „Sandrauga“ pirmininkas Kęstutis Juknis.
„Žmonės neapsikentę to socialinio neteisingumo, sunkių darbo sąlygų ir neapmokėjimo dėl to ir prisijungia prie streiko. Ne vien gimnazijos ir stambios mokyklos, yra ir smulkesnių. Plius, minus per tūkstantį mokytojų bus. Pastaruoju metu skaičius tiesiog akyse kyla“, – teigė K. Juknis.
Anot jo, anksčiau prie streiko nebuvo jungiamasi, nes nors žmonės palaikė streikuojančių mokytojų reikalavimus, tačiau norėjo palaukti ir pažiūrėti, kaip elgsis Vyriausybė bei Švietimo ir mokslo ministerija.
Kita priežastis – kai kurios savivaldybės patenkino mokyklų reikalavimus ir skyrė lėšų mokytojų algų didinimui.
„Pavyzdys galėtų būi Kazlų Rūdos pagrindinė mokykla, kuri išsisprendė. Steigėjai reikalavimus patenkino. Savivaldybė skyrė 20 tūkst. eurų mokytojų atlyginimams ir jiems 20 proc. praktiškai padidintas koeficientas“, – sakė K. Juknis.
Formaliai prie streiko jungsis tarptautinė profesinių sąjungų federacija „Sandrauga“, kurios viena iš steigėjų, pasak K. Juknio, yra jo vadovaujama profesinė sąjunga tuo pačiu pavadinimu. Šis formalumas kilo dėl to, kad profesinė sąjunga „Sandrauga“ su Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM) yra pasirašiusi kolektyvinę sutartį, kurioje šalys sutarusios nestreikuoti.
Daug mokytojų, pasak K. Juknio, šiuo metu stoja į federaciją norėdami ne tik solidarizuotis su jau streikuojančiais mokytojais, tačiau ir prisidėti prie jau ketvirtą savaitę vykstančio dalies mokytojų streiko.
Jį inicijavo kita profsąjunga – Andriaus Navicko vadovaujama Lietuvos švietimo darbuotojų profesinė sąjunga.
„Kolektyvai, kurie nori streikuoti, o jie labai nori, pavyzdžiui, Domeikavos gimnazija, tik ir laukė dienos, kada galės pareikšti reikalavimus Kauno rajono savivaldybei dėl darbo užmokesčio, dėl reikalavimų. Tai jie įstojo visi į federaciją, didžioji dalis mokyklos“, – teigė K. Juknis.
Streikuojančios Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos duomenimis, šiuo metu Lietuvoje streikuoja apie 100 mokyklų ir 3 tūkst. mokytojų. Kelios dešimtys mokytojų jau beveik savaitę nakvoja ministerijoje.
Švietimo ir mokslo ministerija pateikia kitokius skaičius – jos duomenimis, šiuo metu streike dalyvauja 1,4 tūkst. pedagogų iš 53 mokyklų.
ŠMM žada nebeįleisti į ministeriją leidimų neturinčių žmonių
Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM) antradienį pranešė, kad neįleis į jos patalpas pedagogų, neturinčių leidimų arba nesuderinusių susitikimų.
Tačiau streikuojančios profsąjungos lyderis Andrius Navickas teigia sutaręs su Vyriausybės atstovais, jog mokytojams išvesdinti nebus pasitelkiama policija.
Su mokytojais ministerijoje susitikęs ŠMM kancleris Tomas Daukantas sakė, kad dar kartą kviečia pedagogus išeiti su savo daiktais.
ŠMM jau pirmadienį paragino nuo praėjusios savaitės čia esančius mokytojus išeiti iš patalpų iki antradienio ryto, tačiau pedagogai ministerijoje liko.
„Geranoriškai iš anksto informuoju, kad į patalpas gali patekti tik tie asmenys, su kuriais yra suderinta, kurie turi leidimus, kurie vyksta į posėdžius, bet ne į Kolegijų salę, kur ministerijos organizuojami posėdžiai nevyksta“, – mokytojams sakė T. Daukantas.
„Jeigu tokio renginio ir susitikimo nevyksta, tai mes negalėsime įleisti į ministeriją. (...) Aš dar kartą kviesčiau išeiti iš ministerijos su savo daiktais“, – pridūrė jis.
Kancleris pabrėžė, kad ŠMM yra „pati atviriausia ministerija“, tačiau irgi turi laikytis teisės aktų ir vidaus tvarkų.
T. Daukanto susitikimą su pedagogais transliavo viena čia esančių mokytojų.
Visgi A. Navickas pareiškė antradienio rytą susitikęs su Vyriausybės atstovais ir sutaręs, kad „mūsų čia iš derybų su policija niekas neiškraustys“.
„Tai būtų unikalus atvejis pasaulyje, kai norinčius susitarti žmones išvesdina“, – kalbėjo Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos lyderis.
Jis taip pat tvirtino sutaręs, kad derybos dėl profsąjungos reikalavimų tęsis ministerijoje, todėl pedagogai čia liks.
„Visus teisės aktų projektus, kuriuos reikia parengti, (...) jie bus parengti ministerijoje. Turėsime toliau siekti susitarimo, kad būtų kuo skubiau atnaujintas ugdymo procesas ir grįžtume į darbą“, – kalbėjo A. Navickas.
„O dabar vėl einame pietų“, – pridūrė jis, baigdamas susitikimą su ŠMM kancleriu.
Keliasdešimt pedagogų ŠMM patalpose nakvoja nuo praėjusio trečiadienio.
A. Navicko vadovaujamos profsąjungos pedagogų streikas dėl rugsėjį įvesto etatinio darbo apmokėjimo ir didesnių algų tęsiasi ketvirtą savaitę.
Praėjusią savaitę per derybas švietimo ministrė Jurgita Petrauskienė ir profsąjungos iš esmės sutarė, kaip taisyti rugsėjį įvestą etatinį mokytojų apmokėjimo modelį ir numatyti daugiau finansavimo švietimo pagalbos specialistams.
Dauguma šių punktų buvo pasiūlyti nestreikuojančių profsąjungų, o dėl A. Navicko vadovaujamos streikuojančios profesinės sąjungos reikalavimų sutarta nebuvo.
Jis reikalauja penktadaliu didinti mokytojų atlyginimų koeficientus, taip pat didinti nekontaktinių valandų skaičių priešmokyklinio ir ikimokyklinio ugdymo pedagogams, naikinti pareiginės algos pastoviosios dalies funkcinius intervalus, mažinti klases, keisti mokytojo etato struktūrą.