Sauliaus Skvernelio sprendimas: keičia švietimo, kultūros ir aplinkos ministrus

2018 m. gruodžio 3 d. 10:40
Dar papildyta
Tebesitęsiant mokytojų streikui premjeras S.Skvernelis imasi priemonių krizei spręsti. Premjeras pirmadienį ryte pranešė keičiantis net tris ministrus – streikų bangos neatlaikiusią švietimo ir mokslo ministrę Jurgitą Petrauskienę, kultūros ministrę Lianą Ruokytę-Jonsson ir aplinkos ministrą Kęstutį Navicką.
Daugiau nuotraukų (40)
Prezidentei šios žinios premjeras teigė asmeniškai prieš paskelbimą nepranešęs. Jis užtikrino, kad naujų kandidatų atranka į laisvus tris postus prasidės netrukus ir bus vykdoma neskubant.
„Vyriausybės veikla – pusiaukelėje ir pajundinti tie klausimai, kurie nebuvo liesti nuo pat nepriklausomybės atkūrimo. Nepadarius šių veiksmų pasekmės būtų liūdnesnės“, – pirmadienio rytą surengtoje spaudos konferencijoje kalbėjo premjeras ir pridėjo, kad didžiuojasi ministrų komanda, kuri nebijo daryti esminių pokyčių.
Anot jo, švietimo ir mokslo ministrė ėmėsi daug svarbių pertvarkų, tačiau pavyko ne viskas, kai ką reikia taisyti. Jis pridūrė, kad taisytinų dalykų yra ne tik švietimo, bet ir kitose srityse.
„Yra sričių, kur aš, kaip Vyriausybės vadovas, norėčiau matyti didesnį proveržį“, – kalbėjo Vyriausybės vadovas.
Milijonų rasti nesitiki
Pirmadienį į Vyriausybę buvo pakviesti parlamentinių partijų lyderiai, o į Vyriausybės posėdį ir pasitarimą – streikuojančios Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos (LŠDPS) vadovybė.
Pora dešimčių pedagogų jau penkias naktis nakvojo Švietimo ir mokslo ministerijos (ŠMM) patalpose ir tikina, kad streikas tęsis tol, kol pavyks susitarti.
Švietimo ir mokslo ministrė J. Petrauskienė, kuriai pedagogai ne kartą siūlė atsistatydinti, yra sakiusi, kad, norint įgyvendinti visus streikuojančių mokytojų reikalavimus, švietimo sektoriui reikia skirti papildomus 300 milijonų eurų.
J. Petrauskienė: „Nevengiau rinktis sunkesnio kelio“
Netrukus su ministerija atsisveikinsianti J. Petrauskienė teigė, kad savo darbe rinkosi sudėtingesnį scenarijų: „Ar važiuosime greitkeliu, ar vieškeliu, ar vis kur nors važiuosime. Man visada skaudėjo ir skauda, kad Lietuvos švietimas atsilieka vertinant mokinių pasiekimus. Turėjome galimybę rinktis, ar toliau kosmetiškai remontuosime švietimo sistemą, ar tvirtinsime jos pamatus. Nevengiau rinktis sunkesnio kelio“, – jaudindamasi kalbėjo ji.
Ministrė tikino, kad per dvejus metus jai pavyko nemažai nuveikti, ir ėmėsi tokių ambicingų uždavinių kaip šalies mokyklų bendrojo turinio atnaujinimas.
„Padarėme, ką galėjome, gebantys tepadaro daugiau. Tokiems darbams reikalingas stiprus palaikymas“, – kalbėjo ji. J. Petrauskienė tikino, kad yra dėkinga kolegoms ministrams bei premjerui ir daugeliui švietimo bendruomenės žmonių.
„Dėkoju kritikams, jų dėka išmokau pamoką apie pokyčių kainą, kurią visi turime mokėti ir kas nutinka, kai viena iš reformoje dalyvaujančių šalių atsisako tą kainą mokėti“, – kalbėjo ji.
L. Ruokytė-Jonsson: „Premjero sprendimas teisingas“
Kultūros ministrė L.Ruokytė-Jonsson teigė, kad premjero sprendimas iš dalies buvo netikėtas, mat tuos dvejus metus lengva dirbti nebuvo.
Pareigas paliekanti kultūros ministrė Liana Ruokytė-Jonsson pirmadienį gyrė Vyriausybę, bet kritikavo Seimą, ne visada palaikiusį inicijuojamus projektus.
Ministrė teigė Vyriausybė matanti daug atsakingų ir ambicingų žmonių, o darbas, pasak jos, čia vyko puikiai.
„Tai yra unikali galimybė Lietuvai ir nerasime panašaus pavyzdžio, kur profesionalų Vyriausybė veiktų taip puikiai ir suderintai“, – žurnalistams sakė L. Ruokytė-Jonsson.
Ji yra viena iš trijų ministrų, apie kurių keitimą pirmadienį paskelbė ministras pirmininkas Saulius Skvernelis.
Ministrė teigė nesitikėjusi išgirsti naujienų apie jos pakeitimą pirmadienio rytą, bet apskritai tvirtino, jog tai pernelyg nenustebinęs sprendimas.
„Kiek mūsų padaryta per tuos metus, tikrai negėda. Per tuos metus įvyko daug gražių pokyčių“, – kalbėjo L. Ruokytė-Jonsson.
Vis dėlto ji tvirtino, kad pokyčius vykdyti nebuvo lengva.
„Kai yra einama per personalijas, myliu nemyliu, labai daug asmeniškumų, ypač santykyje su Seimu, tada pasidaro labai sunku dirbti ir tikrai neįmanoma įgyvendinti visų pokyčių ir idėjų, kurios yra sumanytos“, – sakė kultūros ministrė.
„Čia tiesiog buvo laiko klausimas. Buvo labai sudėtinga dirbti, kartais ir partizaninėmis sąlygomis ruošėme teisės aktus ir pertvarkas“, – pridūrė ji.
Naujam kultūros ministrui L. Ruokytė-Jonsson linkėjo „didelio ryžto, nepasiduoti, (...) ir daryti viską dėl kultūros, dėl valstybės gerovės, nepasiduoti provokacijoms ir turėti didesnį palaikymą iš Seimo“, nei turėjo ji pati.
K. Navickas: „Seimui reikėjo mano galvos“
Aplinkos ministras Kęstutis Navickas teigė, kad jam žinia apie atstatydinimą buvo netikėta.
„Seime buvo reikalinga mano galva. Tą priimu labai oriai“, – žurnalistams sakė ministras.
Jis yra vienas iš trijų ministrų, apie kurių keitimą pirmadienį paskelbė ministras pirmininkas Saulius Skvernelis.
„Premjeras matė, kad yra didelė opozicija ir didelis nepasitenkinimas iš Seimo pusės“, – kalbėjo K. Navickas.
Ministras teigė besitikintis, kad jo pasitraukimas prisidės prie Vyriausybės darbų tęstinumo.
K. Navickas tvirtino, kad žinia apie atleidimą jam yra netikėta, tačiau vis akcentavo pasipriešinimą iš Seimo.
„Seime pastaruoju metu rasdavosi (...) „džiazavimo“, kai mūsų pateikiami įstatymai buvo atmetami arba net nepriimami svarstyti“, – sakė ministras.
Jis taip pat tvirtino, jog daug nepatenkintųjų jo darbu buvo valdančiojoje Lietuvos socialdemokratų darbo partijos frakcijoje.
Pasak K. Navicko, „socialdarbiečiai“ bandė į jo komandą deleguoti savus žmones, kaip Aleksandrą Spruogį ar Remigijų Ačą.
Ministro teigimu, koalicijos partneriai buvo nepatenkinti pokyčiais miškų urėdijų sistemoje.
Vis dėlto jis teigė, kad, nepaisant kai kurių viešų ginčų su ministru pirmininku, jų santykiai liko darbiniai ir premjero palaikymas pokyčiams buvo.
„Taršos mažinimo, automobilių mokestis yra tos idėjos, kurias aš, kaip ministras ir kaip aplinkosaugininkas, turiu ginti, bet čia nieko tokio nebuvo“, – kalbėjo K. Navickas.
Milijonų neieškos
Premjero teigimu, tai, kas vyksta švietimo sektoriuje, nėra priimtina ir švietimo darbuotojų pasirinktos protesto formos jam neatrodo priimtinos.
„Finansavimas švietimo sistemai yra antras pagal dydį visoms sritims“, – aiškino premjeras ir pridūrė, kad tų mokytojų, kurie yra pasirašę koletyvinę sutartį, reikalavimai išpildyti.
S.Skvernelis patikino, kad struktūrinės reformos ir toliau bus finansuojamos, tačiau kalbėti apie tris šimtus milijonų nėra net teorinių galimybių.
Tai, kad premjeras keičia švietimo ir mokslo ministrę, nepaveiks streikuojančių mokytojų planų.
Taip lrytas.lt tvirtino Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas Andrius Navickas. „Mes neturėjome tikslo atleisti Jurgitą Petrauskienę. Šiandien einame kalbėtis į Vyriausybę“, – sakė A.Navickas.
Jis pabrėžė, kad ministrės atleidimas nereiškia jų reikalavimų įgyvendinimo, tad nei streiko nutraukti, nei trauktis iš ministerijos LŠDPS priklausantys mokytojai neketina.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.