A.Paškevičius ir Paulius Baltramiejūnas vaizdo klipą dovanoja miestui.
„Imkite, naudokite, kur norite, – tai mums bus tikras pagyrimas ir įvertinimas“, – portalui lrt.lt sakė P.Baltramiejūnas.
– Kaip kilo mintis savo jėgomis ir lėšomis kurti klipą apie Vilnių?
P.Baltramiejūnas: Kartu su Andriumi esame darę su turizmu susijusių klipų kitiems Lietuvos regionams, tačiau vis kirbėjo mintis, kad norėtume padaryti tokį klipą, kokį įsivaizduojame mes: be užsakovo užduoties, trukmės, temos, biudžeto ir panašių dalykų.
Nuo pradžių abejonių nekilo tik dėl vieno – klipas bus apie Vilnių, nes mes patys esame vilniečiai, mūsų komandos nariai taip pat.
Kiekvienas turime suvokimą, koks yra ne gidų papasakotas, ne atvirukuose ir magnetukuose, kuriuos turistai išsiveža namo, pavaizduotas Vilnius.
Klipas skirtas visiems – turistams, miesto svečiams, draugams, bendraminčiams ir, žinoma, vilniečiams.
Tačiau tradiciniu turistiniu klipo tikrai nepavadinčiau – vaizdais pasakojame Vilniaus detales, stengiamės perteikti jausmą. Rodome Vilnių tokį, koks jis yra mūsų komandos nariams: vienam tai gali būti Pilaitė, kitam – Žirmūnai, trečiam – Senamiestis.
Klipe pateikiame penkias trumpas situacijas, apie Vilnių pasakojame pasitelkdami asociacijas.
A.Paškevičius: Kuriant klipą buvo labai įdomu pabandyti atsakyti į klausimą, kas miestas yra iš tikrųjų? Ar tai architektūra, klubai, dar kas nors?
Dirbdami supratome, kad vis dėlto miestas yra žmonės, jų veikla ir kultūra. Tad toks klipo tikslas ir buvo – parodyti ne bažnyčias Senamiestyje, bet miestą parodyti iš vidaus, tarsi praverti užuolaidą ir pažvelgti į miesto vidų, kurio joks gidas neparodys ar turistinis autobusas nenuveš.
– Kaip pasirinkote konkrečias Vilniaus vietas?
P.Baltramiejūnas: Tai buvo viena sunkiausių užduočių – kiekvienas atsižvelgėme į savo patirtį, siūlėme idėjas. Sąraše buvo daugiau nei 10 vietų.
Dėliojome, žiūrėjome, kurios iš jų yra vizualiai patraukliausios. Vėliau kiekvienai parinktai vietai reikėjo sugalvoti atmosferą, kas ten yra svarbiausia. Pavyzdžiui, Vilnius neįsivaizduojamas be Senamiesčio.
A.Paškevičius: Norėjome parodyti, kad gyvendamas Vilniuje jį pažįsti kitaip, žavi kiti dalykai. Pavyzdžiui, rytinis ėjimas tuščiomis Senamiesčio gatvėmis po šimtadienio ar po vakarėlio pasitikti saulės, kebabo valgymas ant Tauro kalno.
P.Baltramiejūnas: Tai yra labai romantiška, pabandėme perteikti tuščių gatvių nuotaiką. Mane patį labai nustebino kebabas. (Juokiasi.)
A.Paškevičius: Tikrai daug kas jį yra valgęs – tai dalis vilniečių kultūros. Vesčiau turistus parodyti tos vietos.
– Apie kokias dar Vilniaus vietas ir žmones pasakojate „Vilniaus istorijose“?
A.Paškevičius: Vieną epizodą filmavome Vingio parke. Galbūt daugiau užsieniečiams norėjome parodyti, kokia tai išskirtinė vieta – tikras miškas miesto centre.
Trečioji istorija – verslo centrai ir šių laikų Vilnius. Norėjome parodyti, kad mieste yra tarptautinių įmonių būstinių, bet verslo ir biurų rajonas yra šalia Senamiesčio. Modernumas, gamta ir istorija yra šalia.
P.Baltramiejūnas: Baigę darbą ar tiesiog pavargę turi galimybę per 5 minutes atsidurti prie Baltojo tilto ir pailsėti. Ar tiesiog išskristi oro balionu.
Taip pat nepamiršome ir naktinio Vilniaus. Užsienyje vis dar vyrauja mitas, kad pas mus nesaugu, – būtent iš šio mito ir kilo istorija, kurią pavadinome „Grafiti“.
Per keliasdešimtį sekundžių parodome, kad mieste egzistuoja subkultūros. Jos iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti agresyvios, bet iš tiesų tie žmonės yra lygiai tokie pat kaip ir mes.
– Kurdami klipą galvojote ir apie emocijas, kurias norite perteikti vaizdais ir muzika. Kokios jos?
A.Paškevičius: Norėjome sukurti tokį klipą, kurį pasižiūrėjęs žmogus užsikabintų ir klaustų – „o kas toliau“? Kad jis užsimanytų atvažiuoti į Vilnių ir pats tyrinėti įvairias vietas.
Pavyzdžiui, mano kartai Berlynas siejasi su technomuzika ir laisve. Mes norėjome atrasti kai ką panašaus ir Vilniuje.
P.Baltramiejūnas: Pamatęs galutinį montažą pasakiau – palauk, noriu dar kartą pasižiūrėti, nes man atrodo, kad kažką praleidau. „Vilniaus istorijas“ norisi pasižiūrėti dar kartą. Manau, kad sugebėjome sukurti tam tikrą nepasisotinimo jausmą – mes tau daugiau nerodysime, turi atvažiuoti ir pats pamatyti.
Be to, norėjome parodyti, kad Vilniuje kultūra yra susiformavusi ir seniai išaugusi iš postsovietizmo. Šį aspektą reikia pamiršti, dabar viskas yra kitaip – žmonės laisvi, šneka angliškai, yra tikri europiečiai.
Norėjome papasakoti, kokie mes gražūs, geri, šaunuoliai.
A.Paškevičius: O vilniečiams norėjome kitu aspektu parodyti tai, prie ko jie yra pripratę, – mūsų miestas yra romantiškas, turi magijos, todėl pamilkite jį iš naujo.
– Ar buvo sunku prikalbinti žmones, kolegas dirbti tokiame projekte už dyką?
P.Baltramiejūnas: Tai yra iniciatyva be užsakovo ir be jo suteikiamo biudžeto. Komandą įtikinome, kad jį teks padaryti aukojant savo šeimų laiką, asmeninį laiką, kartais net ir darbo laiką.
A.Paškevičius: Rinkdami komandą papasakojome idėją ir labai smagu, kad žmonės patikėjo ja, be jokio atlygio prisidėjo. Nieko nevertėme. (Juokiasi.)
Smagiausia tai, kad prisidėjo tikri savo srities profesionalai.
– Kiekvienas kūrinys ar projektas kuriamas tam, kad jį galiausiai kas nors išvystų, tad įsivaizduojate tolesnį klipo apie Vilnių likimą?