Į mitingą reikalauti stabdyti smurtą prieš vaiką ir šeimą žmonės rinkosi iš visos Lietuvos

2018 m. spalio 30 d. 17:26
Papildyta
Į mitingą „Stop tarnybų smurtui prieš vaiką ir šeimą”, kurį antradienio vakarą Nepriklausomybės aikštėje prie Seimo rengė Laisvos visuomenės institutas (LVI), rinkosi ne tik vilniečiai, bet ir šeimos iš Kauno, Panevėžio, kitų Lietuvos miestų.
Daugiau nuotraukų (30)
Apie 200 žmonių antradienį susirinko į mitingą dėl vaikų paėmimo iš šeimų prie Seimo.
Į mitingą dėl vaiko teisių apsaugos reformos susirinkę visuomenininkai laikė plakatus su užrašais „Sutrypsite šeimą – sutrypsite Lietuvą“, „Sergančią šeimą reikia gydyti, o ne žudyti“ ir kitais.
„Įstatyme parašyta, kad pirmiausiai šeimoms bus stengiamasi padėti, o vaiko paėmimas – kraštutinė priemonė, tačiau šiandien matome, kad kraštutinės priemonės taikomos nuo pat pradžių“, – organizatorių pranešime spaudai cituojama Laisvosios visuomenės instituto direktorė Salomėja Fernandez Montojo.
Anot jos, „silpnumui pasidavę ar įgūdžių stokojantys tėvai ir tėvai, kurie sąmoningai skriaudžia vaiką ir sukuria tokias istorijas kaip Matuko, negali būti sulyginami ir baudžiami taip pat – vaiko atėmimu iš šeimos“.
Mitingas surengtas po rezonansą visuomenėje sukėlusio atvejo Kaune, kai iš šeimos dėl galimo smurto buvo paimti du mažamečiai vaikai. Jie praėjusią savaitę grąžinti tėvams.
„Aš dalyvauju, nes man neramu. Aš nežinau, ar mano 17-metis sūnus gali vienas eiti per perėją į mokyklą ir iš mokyklos“, – BNS sakė mitingę dalyvavęs Aurimas Marcinkevičius.
Pasak protestavusios Erikos Drungytės, visuomenės švietimas dėl vaikų auklėjimo turi vykti palaipsniui, o ne skubiai keičiant įstatymus ir „luošinant vaikų ir tėvų psichiką“.
„Visuomenės gydymas ar pasveikimas nėra nuo įstatymo priėmimo ir nuo jo vykdymo įgyvendinamas dalykas“, – kalbėjo E. Drungytė.
Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoje vykusiame Tarpžinybinės vaiko gerovės tarybos posėdyje antradienį nuspręsta sudaryti darbo grupę kartu su tėvų organizacijų atstovais vertinti galimoms vaikų apsaugos sistemos spragoms.
„Tai, ko reikalauja šeimų organizacijos, įkuriama formali darbo grupė poįstatyminių teisės aktų, grėsmės lygių nustatymo, atvejo vadybos tvarkos įgyvendinimo vertinimui, t.y. jų teisinis vertinimas santykyje su praktika, ar nėra paliekama per daug dviprasmiškų situacijų, kur tarnautojai vertina subjektyviai“, – po posėdžio žurnalistams sakė socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis.
„Kad išvengtume dviprasmybių, yra kuriama bendra darbo grupė su šeimų organizacijų atstovais, kurie šiandien rengia mitingą, jie kviečiami (dalyvauti – BNS), jie turi siūlymų“, – pridūrė ministras.
Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos duomenimis, nuo liepos įsigaliojus naujai vaiko teisių apsaugos sistemai buvo daugiau kaip 500 atvejų, kai vaikai perduoti laikinajai globai.
Per tą laiką gauta 6 tūkst. pranešimų dėl galimai pažeidžiamų vaiko teisių. Du trečdaliai jų nepasiteisino – nenustatytas joks grėsmės vaikams lygis.
Kad atvykusieji, o ypač vaikai, nesušaltų, prieš renginį ieškota savanorių, kurie dalino šiltą arbatą.
Mitingo organizatoriai kvietė susitelkti visus, neabejingus vaikų likimui ir siekiančius nutraukti tarnybų atliekamą šeimų ardymą bei nepagrįstą vaikų atiminėjimą. Didžiųjų Lietuvos miestų žmonės vykti į Vilnių organizavosi autobusais.
„Šokiruojanti statistika ir nukentėjusių šeimų liudijimai rodo nehumanišką ir antikonstitucinį vaiko teisių apsaugos reformos pobūdį. Per beveik keturis mėnesius iš tėvų paimta per tūkstantį vaikų. Visuomenę bandoma įtikinti, kad Lietuvoje yra tiek vaikų, kuriems buvo geriau būti atskirtiems nuo šeimos ir grėsė realus pavojus sveikatai ir gyvybei. Tokį masinį vaikų atiminėjimą įgalino Dovilės Šakalienės ir Mykolo Majausko inicijuota reforma“, – teigė akcijos iniciatoriai.
Pasak Laisvos visuomenės instituto, prisidengdama „geriausių vaiko interesų“ užtikrinimu ši reforma prievartos būdu ardo šeimas, baudžia ne tik tėvus, bet ir pačius vaikus bei diegia žalingą policinės valstybės modelį, kuris vadovaujasi komunistiniu principu, neva valstybė geriau už tėvus žino, kaip auginti vaikus.
„Esame įsitikinę, kad vaikų paėmimas turi būti absoliučiai kraštutinė priemonė, taikoma tik esant realiam pavojui vaiko sveikatai ir gyvybei, o ne siekiant perauklėti tėvus. Tiek ydinguose teisės aktuose, tiek praktikoje Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos darbuotojams kartu su policijos pareigūnais yra suteikta pernelyg plati veiksmų laisvė kištis į privatų šeimos gyvenimą ir atiminėti vaikus (kad ir trumpam) iš jų tėvų. Smurtas naujajame įstatyme suvokiamas per plačiai ir tai atveria kelią absurdiškiems sprendimams“, – teigia mitingo organizatoriai.
Laisvos visuomenės instituto inicijuota peticija valdžios atstovams ir socialinės politikos architektams paliudijo, kad visuomenė nėra abejinga šeimų likimams – peticiją per dvi paras pasirašė per 14 tūkstančių Lietuvos žmonių.
Neabejingi situacijai kviečiami ateiti į mitingą ir paraginti valstybės institucijas inicijuoti vaiko teisių apsaugos reformos peržiūrą, tikslinant smurto prieš vaiką sampratą ir griežtinant vaikų paėmimo tvarką.
Taip pat reikalaujama nustatyti pareigūnų veiksmais padarytos žalos atlyginimo modelį ir pareigūnų asmeninę atsakomybę už pripažintą neproporcingą elgesį.
Akcijos organizatoriai taip pat ragina valdžios institucijas užtikrinti efektyvų pagalbos šeimai teikimą visose Lietuvos savivaldybėse, sukurti visuomeninės vaiko teisių apsaugos tarnybos veiklos priežiūros mechanizmą.
„Šeimų ardymas neatitinka geriausių vaiko interesų. Kiekvienas nebūtinas vaiko atskyrimas nuo jo gyvenamosios aplinkos ir šeimos yra tarnybų smurtas prieš vaiką ir šeimą. Turime užkirsti tam kelią“, – ateiti į mitingą ir pareikšti savo pilietinę poziciją kvietė Laisvos visuomenės institutas.
Mitingas^InstantSeimas
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.