Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) priėmė neskundžiamą nutartį, kad pernai kovo mėnesį VTEK laikinuoju pirmininku tapęs Virginijus Kanapinskas pagal įstatymus negalėjo būti juo paskirtas, o tai padariusi komisija pasielgė neteisėtai.
Tokį žodį LVAT tarė išnagrinėjęs buvusio Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos darbuotojo, Prevencijos skyriaus vadovo Mindaugo Siaurio skundą.
Po atleidimo – skundai
Ši istorija – kovos dėl VTEK vadovo posto tęsinys. Rietenos prasidėjo po 2016 metų Seimo rinkimų, kai imta klibinti tuomečio komisijos pirmininko Romo Valentukevičiaus kėdę.
Šis valdininkas spaudžiant aukštiems politikams praėjusių metų pradžioje buvo priverstas atsistatydinti, o tada komisija, kuriai laikinai vadovavo V.Kanapinskas, ėmėsi ir vieno buvusio pirmininko artimų pagalbininkų M.Siaurio.
Po ilgo stumdymosi, tarnybinio patikrinimo ir nuobaudų Prevencijos skyriaus vadovas atleistas, bet nesėdėjo rankų sudėjęs – teismams pateikė net penkis skundus.
M.Siaurys, be kita ko, tvirtino, kad jam skirta nuobauda ir atleidimas iš darbo nėra teisėti, nes esą neteisėtai savo pareigas tuo metu ėjo ir laikinasis VTEK pirmininkas V.Kanapinskas, ir jį vienu metu pavadavęs Edmundas Sakalauskas.
Mat įstatymai numato, kad, nesant Seimo paskirto nuolatinio VTEK pirmininko, jo pareigas laikinai turi eiti amžiumi vyriausias komisijos narys.
Tuo metu V.Kanapinskas (šiuo metu jam 38-eri) buvo jauniausias VTEK narys, o komisijai jis ėmė laikinai vadovauti dėl to, kad vyresnieji kolegos lyg susitarę tokios garbės atsisakė.
Buvo viršyti įgaliojimai
Šių metų vasaros pradžioje Vilniaus apygardos administracinis teismas paskelbė, kad laikinuoju pirmininku V.Kanapinską paskyrusi komisija viršijo savo įgaliojimus ir pažeidė jos veiklą reglamentuojančius įstatymus.
Negana to, teismo tvirtinimu, V.Kanapinskas, pasirašinėjęs su M.Siaurio veikla susijusius įsakymus ir kitus dokumentus, buvo neįgaliotas asmuo.
Šiuos apygardos teismo argumentus patvirtino ir LVAT teisėjų kolegija. kurią sudarė Stasys Gagys, Gintaras Kryževičius ir Virginija Volskienė.
Teisėjai paskelbė, kad naikina įsakymą atleisti M.Siaurį iš pareigų, nes dokumentą pasirašęs E.Sakalauskas neturėjo teisės to daryti. Pastarasis nuolatiniu komisijos pirmininku buvo paskirtas vėliau.
Advokatas vertino atsargiai
Po tokių teismų nutarčių kilo abejonių ne tik dėl V.Kanapinsko, kaip tuomečio laikinojo vadovo, veiksmų, bet ir dėl tada priimtų Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos sprendimų.
Bet M.Siaurio advokatas Robertas Klovas padėtį buvo linkęs vertinti gana atsargiai. Anot jo, teismai neteisėta pripažino tik V.Kanapinsko veiklą, susijusią su komisijos administravimu.
„Šioje byloje buvo nagrinėjami VTEK pirmininko, kaip biudžetinės įstaigos vadovo ir darbdavio, veiksmai, bet nebuvo nagrinėjami sprendimai, kuriuos priėmė VTEK pirmininkas, kaip kolegialios institucijos vadovas“, – paaiškino advokatas.