Nepaisant opozicijos kritikos, buvusi ministrė M. Vainiutė tapo Seimo kontroliere

2018 m. rugsėjo 27 d. 11:44
Ketvirtadienį parlamentarai balsavo, ar skirti buvusią teisingumo ministrę Mildą Vainiutę Seimo kontroliere.
Daugiau nuotraukų (8)
M. Vainiutę į šias pareigas teikia Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis.
Jis siūlo, kad M. Vainiutė pakeistų Seimo kontrolierių Raimondą Šukį. Jo penkerių metų kadencija baigėsi balandžio mėnesį, jis R. Šukys iki eina pareigas, nes nepaskirtas naujas kontrolierius.
Seimas apsisprendė ją kontroliere paskirti: už balsavo 63, prieš 5, susilaikė 13 parlamentarų. 
Neigia palankumą
Į tribūną po opozicijos kritikos ir valdančiųjų pagyrų stojo ir pati M.Vainiutė.
„Buvau susitikusi su keturiomis frakcijomis, išdėsčiau savo motyvus, kodėl galėčiau eiti šias pareigas. Dėl ko čia dabar stoviu, ne dėl to, kad susirinkčiau vieną ar kitą balsą, jei nepasieks, ieškosiu vietos kažkur kitur. Bet aš norėčiau atmesti visas prielaidas ir samprotavimus, kad rašiau išvadą tam, kad gaučiau palankumą iš Seimo vadovybės. Atmetu tokius samprotavimus, to nebuvo“, – argumentavo buvusi ministrė.
Opozicija netiki, kad tinka pareigoms
Liberalas Eugenijus Gentvilas Seimo salėje sakė, kad neturi nieko asmeniško prieš buvusią ministrę.
„Žinome, kad nesusitvarkė su Registrų centru. Tiek mano komentarų dėl jos kaip ministrės vertinimo. Bet yra kita situacija, ir Seimo pirmininkas seniūnų sueigoje pripažino, kad nuo pavasario yra kalbama su ja, dėl galimybės užimti šią poziciją. M.Vainiutė gauna birželio pabaigoje pateikti ekspertinę išvadą dėl politinių partijų finansavimo tvarkos pakeitimo, Šis darbas yra apmokamas, bet ji vesdama derybas, imasi to darbo, kurį jai duoda vadovybė. Ir tokiu būdu, turėdama pasiūlymą tapti Seimo kontroliere, priima kitą pasiūlymą užsidirbti iš Seimo“, – kalbėjo liberalas, pabrėždamas, kad jos išvada buvo palanki valdantiesiems.
„Aš čia matau aiškų interesų konfliktą“, – pabrėžė E.Gentvilas. „Mano manymu, čia yra pagrindas kreiptis į VTEK, ar čia M.Vainiutė neatsidūrė interesų konflikte“, – klausė jis.
Socialdemokratas Julius Sabatauskas taip pat teigė, kad buvusi ministrė nėra tinkama užimti šių pareigų.
„Seimo kontrolierius, kuris tirs valstybės ir savivaldybių tarnautojų piktnaudžaivimo atvejus, reaguoti turės į žmonių skundus, kuris galbūt turės ryžto, bet tuo aš abejoju, kreiptis į teismą dėl pažeistų žmonių teisių. Prašau nepriimti M.Vainiutės asmeniškai, bet būdama ministre, buvo laikotarpis, kai keturios pavaldžios įstaigos buvo be vadovų“, – vardijo J.Sabatauskas.
„Ji taip ir nesiryžo priimti sprendimų savarankiškai“, – kritikavo politikas.
Rengė palankią išvadą valdantiesiems
Praėjusią savaitę per kandidatūros pristatymą Seime eksministrei daugiausia teko aiškintis dėl pateiktos išvados valdančiųjų inicijuotoms pataisoms, kurios keičia partijų finansavimo sistemą.
Socialdemokratas Algirdas Sysas stebėjosi, kad nepaisant joje nurodytų galimų prieštaravimų Konstitucijai, išvada palankiai įvertina projektą. Opozicija išvadą kritikavo teigdama, kad jos negalima laikyti nepriklausoma, siejo valdančiųjų projektui palankų vertinimą su siūlymu užimti Seimo kontrolieriaus postą.
Vasarą kartu su atsistatydinančiu Vyriausiosios rinkimų komisijos nariu Darijumi Beinoravičiumi M. Vainiutė pateikė ekspertinę išvadą valdančiųjų projektui, jis iš esmės keičia partijų finansavimo tvarką, taip pat nuo Socialdemokratų partijos atskilusių politikų įkurtai Socialdemokratų darbo partijai atiduoda dalį buvusių bendražygių dotacijos.
Išvadoje teigiama, kad projektas neprieštarauja Lietuvoje įtvirtintam politinių partijų finansavimo modeliui bei egzistuojančiai užsienio šalių skirtingai praktikai, tačiau „šioje projekto stadijoje sunkoka įžvelgti, kuo įstatymo projektas būtų tobulesnis, jį lyginant su šiuo metu esamu teisiniu reguliavimu“.
Lietuvoje yra du Seimo kontrolieriai, jie skiriami penkerių metų kadencijai. Seimo kontrolierių įstaigos vadovu vieną iš Seimo kontrolierių parlamento vadovo teikimu skiria Seimas.
Seimo kontrolierių veiklos tikslas – ginti žmogaus teisę į gerą viešąjį administravimą, užtikrinantį žmogaus teises ir laisves, prižiūrėti, ar valdžios įstaigos vykdo pareigą tinkamai tarnauti žmonėms. M. Vainiutė valdančiųjų buvo paskirta teisingumo ministre, tačiau pavasarį pasitraukė iš pareigų dėl prezidentės Dalios Grybauskaitės kritikos.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.