Po kraupios nelaimės „Aro“ išminuotojas negalėjo patikėti – teko kovoti su savais

2018 m. rugpjūčio 17 d. 06:09
Beveik dvidešimt metų rinktinėje „Aras“ tarnavęs ir ne dėl savo kaltės sunkiai sužalotas išminuotojas, užuot sulaukęs savo vadovų palaikymo ir paramos, išvydo atsuktą nugarą. Todėl jiems teko bylinėtis.
Daugiau nuotraukų (6)
Policijos antiteroristinių operacijų rinktinės „Aras“ vadas Viktoras Grabauskas mėgsta kartoti, kad yra pasiruošęs mūru stoti už kiekvieną savo kovotoją.
Tačiau kai kam nors atsitinka nelaimė, daroma viskas, kad nereikėtų mokėti kompensacijos. Savo pažadus pasirūpinti pavojingos profesijos pareigūnais pamiršta ir aukšti valstybės veikėjai.
Tuo įsitikino buvęs rinktinės „Aras“ išminuotojas Arūnas Domantas.
Dėl „Aro“ vadovų aplaidumo šis pareigūnas patyrė sunkią traumą, o vėliau buvo atleistas iš pareigų.
Nors beveik dvidešimt metų tėvynei tarnavęs vyriškis atsidūrė gatvėje, nei „Aro“, nei Policijos departamento vadovybė atlyginti patirtos žalos net nesiruošė.
Tik po kelerių metų trukusio bylinėjimosi A.Domantas pasiekė, kad buvusi jo darbovietė – rinktinė „Aras“ – jam išmokėtų beveik 70 tūkstančių eurų.
Sprogimas „Aro“ būstinėje
Nelaimė, kuri pakeitė visą A.Domanto gyvenimą, įvyko 2007 metų vasarą sostinės Antakalnio rajone esančioje rinktinės „Aras“ būstinėje.
Tuomet į darbą atvykęs išminuotojas ištraukė specialią dėžę, kurioje buvo 10 detonatorių.
Jis elgėsi pagal instrukciją, kuri numato, kad perimant pamainos budėjimą privaloma patikrinti ir suskaičiuoti ankstesnės pamainos detonatorius. Šią dėžę laikant rankose ir nugriaudėjo sprogimas.
„Sprogimas buvo toks stiprus, kad metalinėje spintoje, iš kurios traukiau detonatorius, liko žiojėti milžiniška skylė.
Nuo sprogimo bangos man į galvą, pilvą susmigo daugybė skeveldrų“, – vėliau savo draugams pasakojo A.Domantas.
Ant žemės nublokštas pareigūnas buvo skubiai nuvežtas į ligoninę. Medikai negalėjo patikėti, kaip jis iš viso liko gyvas.
Gydytojų pastangomis po kelių savaičių A.Domantui vis dėlto pavyko atsitiesti, nors teko amputuoti kai kurias kūno dalis, jam buvo nustatytas tik 50 procentų darbingumas.
Gyvenime nieko nebijojo
Iki tol beveik 13 metų rinktinėje „Aras“ išminuotoju dirbęs A.Domantas dalyvavo daugybėje operacijų, kur tekdavo neutralizuoti pavojingus sprogmenis, tačiau nelaimių pavykdavo išvengti.
 
Pareigūnas ne kartą buvo akis į akį susidūręs ir su nusikaltėliais. Jis ypač išgarsėjo per 2000 metais viename Kauno barų vykusį konfliktą.
Pamatęs, kad trys vyrai į kampą užspaudė vieną vaikiną, A.Domantas prisistatė esąs policijos pareigūnas ir bandė chuliganus nuraminti gražiuoju. Tačiau jie išsitraukė peilius ir puolė civiliniais rūbais vilkintį „Aro“ kovotoją.
A.Domantas taikliu smūgiu partrenkė patį aršiausią užpuoliką – su Daktarų gauja siejamą nusikalstamo pasaulio šulą, o kiti du išsigandę paspruko.
Po šio smūgio chuliganas neteko sąmonės. A.Domantas pats jį nuvežė į ligoninę, tačiau vyriškis ten mirė.
Buvo iškelta baudžiamoji byla.
Tyrėjai nustatė, jog A.Domantas nepažeidė įstatymų, nors žuvusiojo artimieji visaip bandė įrodinėti, kad „Aro“ kovotojas kaltas.
Gandus paneigė patikrinimas
Po sprogimo „Aro“ būstinėje, apie kurį iki šiol viešai niekur nebuvo net užsiminta, taip pat buvo skleidžiami gandai, kad išminuotojas galėjo susisprogdinti neatsargiai elgdamasis.
Bet atlikto tarnybinio patikrinimo išvada buvo vienareikšmiška – dėl sprogimo kalti „Aro“ pareigūnai, kurie buvo nupirkę pigių ir naudoti netinkamų detonatorių.
Nors po tokios išvados turėjo būti pradėtas ikiteisminis tyrimas, viską pavyko tyliai užglaistyti. Dėl šio skandalingo fakto nesudrebėjo nė vieno „Aro“ vadovo kėdė.
Tada rinktinei vadovavęs V.Grabauskas iki šiol yra „Aro“ vadas.
Gavo draudimo išmoką
Po gydymosi ligoninėje į darbą tyliai grįžo ir A.Domantas, nors visaverčiu išminuotoju jis jau negalėjo būti.
Rinktinės „Aras“ vadas V.Grabauskas pripažino, kad A.Domanto sveikata buvo sutrikdyta atliekant tarnybines pareigas, o šių pareigų atlikimas buvo susijęs su padidėjusia rizika.
Nuspręsta, kad jam gali būti išmokėta 68 423 litų (19 816 eurų) draudimo kompensacija.
Apie tai, kad A.Domantas galėjo būti sužalotas dėl pačių „Aro“ vadovų kaltės, rašte nebuvo užsiminta.
Niekas nepriėmė į darbą
Pareigūno sveikata nuolat blogėjo, jis jau nebuvo pajėgus atlikti net elementariausių darbų. Tad 2014 metais, praėjus 7 metams po tragedijos, išminuotojas buvo atleistas.
Vidaus reikalų ministro 2014 metų birželio 12 dienos sprendimu vieną pavojingiausių darbų beveik 20 metų dirbusiam pareigūnui buvo paskirta 768 litų (222 eurų) pensija.
 
Negalėdamas pragyventi iš tokios pensijos A.Domantas keliose bendrovėse bandė įsidarbinti pagal buvusią profesiją – inžinieriumi, tačiau dėl sveikatos būklės jo niekas nenorėjo priimti.
Nepavyko jam įsidarbinti ir vairuotoju, šaltkalviu, netgi sandėlininku. Įvertinę jo sveikatos būklę darbdaviai atsisakydavo priimti.
Apkaltino nesąžiningumu
Gatvėje atsidūręs buvęs išminuotojas dar turėjo vilčių, kad padės „Aro“ rinktinė, kuriai jis atidavė beveik 20 metų.
Bet rinktinės vadas V.Grabauskas pareiškė, kad kompensaciją jis jau gavo, tad daugiau nieko nepriklauso.
Tuomet išminuotojas nutarė dėl savo teisių kovoti teismuose. 2017 metais jis pateikė ieškinį Vilniaus apygardos administraciniam teismui, reikalaudamas, kad rinktinė „Aras“ jam atlygintų 90 tūkstančių eurų patirtą turtinę žalą.
Tačiau kovoti su valstybės institucija, dėl kurios kaltės prarado sveikatą, nebuvo paprasta.
Teisme ypač aktyviai reiškėsi „Aro“ atstovai – jie įrodinėjo, kad A.Domantas jau gavo kompensaciją ir papildomos kompensacijos net neturi teisės prašyti.
Buvę A.Domanto darbdaviai jį net apkaltino nesąžiningumu, esą jis, vadovaudamasis vien prielaidomis, nepateikęs jokių dokumentų apie patirtas medicinines išlaidas, dar drįsta reikalauti pinigų.
Tokie pateikti argumentai įtikino Vilniaus apygardos administracinį teismą ir jis 2017 metų vasarį A.Domanto ieškinį atmetė.
Bylą grąžino atgal
Tačiau buvęs išminuotojas nepalūžo – apskundė sprendimą Vyriausiajam administraciniam teismui.
„Aš buvau sužalotas ne dėl pavojingų tarnybos sąlygų – ne dėl rizikos atliekant tarnybines pareigas, o dėl darbdavio išduotų nekokybiškų ir pasenusių detonatorių, kurie visais atvejais turi būti saugūs.
Pareigūnų gyvybė ir sveikata nedraudžiama nuo neteisėtų ir net galbūt nusikalstamų jų darbdavių veiksmų“, – teigė A.Domantas.
Šis teismas panaikino pirmosios instancijos teismo sprendimą ir įpareigojo jį bylą nagrinėti iš naujo.
„Aro“ kaltė – tiesioginė
Vėl išnagrinėjęs bylą Vilniaus apygardos administracinis teismas 2018 metų kovą konstatavo, kad rinktinė „Aras“ privalo A.Domantui atlyginti turtinę žalą, nes būtent ši rinktinė yra tiesiogiai atsakinga dėl išminuotojo sužalojimo.
„Rinktinė „Aras“, turėdama užtikrinti A.Domantui saugias tarnybos sąlygas, suteikti darbo priemones, kurios nekeltų pavojaus, šių nuostatų nesilaikė. A.Domantui žalingi padariniai nebūtų atsiradę, jei „Aras“ nebūtų jam pavedęs dirbti su pasenusiais ir netinkamais naudoti detonatoriais“, – teigiama teismo sprendime.
Teismas kruopščiai išanalizavo ir A.Domanto asmenybę, išvardijo daugybę apdovanojimų, kuriuos per beveik 20 darbo metų gavo pareigūnas.
„A.Domantas tarnybos laikotarpiu buvo ištikimas Lietuvai, gerbė ir vykdė įstatymus, negailėjo jėgų gindamas valstybės interesus, visada saugojo gerą pareigūno vardą“, – sakoma sprendime.
Teismas smulkiai išvardijo ir sužalojimus, kuriuos A.Domantas patyrė dėl „Aro“ rinktinės kaltės: „Pakitimai A.Domanto plaštakose yra neatstatomi dėl sužalojimo ir trauminės amputacijos padarinių, jis negali dirbti lauko sąlygomis, taip pat veikiant cheminiams ir biologiniams veiksniams, keliant daugiau kaip 15 kg krovinius, dirbti darbą, susijusį su nuolat pasikartojančiais judesiais, dirbti naktinį, viršvalandinį darbą.“
Skundo argumentai neįtikino
Šį sprendimą rinktinė „Aras“ apskundė Vyriausiajam administraciniam teismui, tačiau savo skunde jau šiek tiek sušvelnino pozicijas ir sutiko sumokėti dalį prašomos sumos – 19 tūkstančių eurų.
Bet neseniai skundą išnagrinėjęs apeliacinės instancijos teismas galutinai nusprendė, kad visi Vilniaus apygardos administracinio teismo išdėstyti argumentai pagrįsti, ir įpareigojo rinktinę „Aras“ buvusiam išminuotojui sumokėti beveik 70 tūkstančių eurų.
ArasViktoras Grabauskas^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.