Po skandalų dėl turtų ir moterų Ramūnas Karbauskis surengė įžūlią ataką

2018 m. liepos 28 d. 07:43
Ne kartą bėdų dėl nedeklaruoto turto ir ryšių su moterimis turėjęs politikas Ramūnas Karbauskis surengė ataką prieš laisvą žodį pasitelkęs žurnalistų prievaizdus. „Lietuvos rytas“ išsiaiškino, kad kai kuriems jų nubyra ir iš Agrokoncerno aruodų.
Daugiau nuotraukų (10)
Sostinės Vingrių gatvėje, posėdžių salėje, tvyrojo tvankuma ir slogi nuotaika. Prie ilgo stalo rinkosi būrys žurnalistų prievaizdų su reikšminga išraiška veiduose. Tokią neretai turi svarbūs ir įtakingi. Kas jie?
Viena jų bandė siekti politikės karjeros ir šliejosi prie partijos, kuri mosavo vėliava „Lietuva – lietuviams“. Bet sėkmės žvaigždė per 2012 metų rinkimus jai neatvėrė durų į Seimo rūmus.
Užtat prievaizdė mano turinti teisę grūmoti kitiems plunksnos ir eterio broliams, kad jiems nevalia dalyvauti politinėje veikloje ir reikšti įsitikinimų.
Prie ilgojo stalo – ir provincijos kino teatro direktorius, ir solidaus amžiaus moterėlė maloniu veidu, mažame mieste rašanti gražiomis temomis.
Tame pastate posėdžiauja ir asmenys, kuriems, kalbama, yra duodami nurodymai tiesiai iš sostinės S.Daukanto aikštės.
Visuomenės informavimo etikos komisijos nariai nevilki teisėjų mantijų, bet rodo turbūt ne menkesnę galią.
Per pastaruosius metus nuo jų yra kliuvę ir didelę patirtį turintiems žurnalistams, apžvalgininkams – Rimvydui Valatkai, Andriui Užkalniui, Andriui Tapinui, populiarių laidų „Prieš srovę“, „Patriotai“ ir kitų kūrėjams.
„Iki 2016 metų manęs tai komisijai nebuvo apskundę. O dabar skundžia visokios netikros organizacijos, kurios prirenka citatų iš 6 mėnesių komentarų.
Tai yra ne etikos, o cenzūros komisija! Ji iš manęs siekia atimti teisę pasakyti tai, ką aš galvoju, ir taip, kaip galvoju. Jie cenzūruoja ne tik turinį, bet ir formą. Jų veikla pažeidžia Konstitucijos 25 ir 44 straipsnius“, – teigė apžvalgininkas R.Valatka.
Laidos „Prieš srovę“ vedėjai Audrei Kudabienei toje salėje susidarė įspūdis, kad Etikos komisijos nariai nė neišmano apie žurnalistiką, nes jai užduodavo itin keistų klausimų.
A.Užkalniui kraupiai skambėdavo prievaizdų pamokymai: „humoras turi būti ne toks“, „gero sarkazmo jums reikia pasimokyti“.
„Jie neturėtų būti kaip sovietinių laikų meno taryba, kuri mokė ir kritikavo rašytojus.
Baisiausia, jog kai kurie tų žmonių tikrai mano, kad žino, kaip turi būti teisingai ir gražiai rašoma. Aš esu aštuonių bestselerių autorius, bet jie leidžia sau mane auklėti, o aš negaliu jų ignoruoti arba pasakyti, ką apie juos manau“, – stebėjosi A.Užkalnis.
Bene dažniausiai Vingrių gatvės salėje pastaruoju metu minima valstiečių lyderio 48 metų R.Karbauskio pavardė.
Būtent jo vadovaujama partija šią savaitę šalį užtvindė laikraščiu „Už žemę ir žmogų“, išleistu už mokesčių mokėtojų pinigus ir papuoštu dideliais vado atvaizdais.
Bet prievaizdai kažkodėl nė nepastebi politiką šlovinančio leidinio. Atvirkščiai, jie vieną po kito nagrinėja paties R.Karbauskio ir su juo susijusių asmenų skundus.
Surengė neregėtą ataką
Seimo Kultūros komiteto pirmininkas surengė dar neregėtą ataką prieš laisvą žodį – jis apskundė net 13 publikacijų, paskelbtų dienraštyje „Lietuvos rytas“ bei portale lrytas.lt.
Daugumoje jų buvo rašoma apie įspūdingus politiko turtus saulėtoje Ispanijoje, jo deklaracijų paslaptis, dėl kurių jis ne kartą buvo atsidūręs skandalų verpete.
Politikas viešai buvo pareiškęs, kad dėl jį kritikuojančių straipsnių niekur nesikreips. O kai „Lietuvos rytas“ atskleidė pažeidimus, savo paskyroje socialiniame tinkle suskubo gintis: „Pasitaiko klaidų.“
R.Karbauskis netgi padėkojo žurnalistams, priminusiems jam apie neva pamirštą 770 tūkst. eurų paskolą, paimtą Ispanijos banke: „Esu dėkingas žurnalistams, kurie atkreipė dėmesį į galimą klaidą mano turto deklaracijoje.“
Pasirodo, politikas, kaip jau ne kartą iki tol, tik dūmė akis. Ilgokai palaukęs jis smogė iš peties.
Po globotinės – ir žmona
Komisijos posėdyje, vykusiame liepos 10-ąją, R.Karbauskis nepasirodė. Ginklais prieš žurnalistus žvangino jo advokatas Evaldas Valčiukas.
Būtent šiam teisininkui prieš pusantrų metų teko garbė Seime per spaudos konferenciją sėdėti tarp R.Karbauskio ir tuometinės parlamentarės Gretos Kildišienės.
Tada po „Lietuvos ryto“ paskelbto tyrimo kilo skandalas dėl Seimo narės išsilavinimo ir vairuojamo automobilio „Range Rover“, kuris priklausė Agrokoncernui.
Buvusios politikės, vėliau tapusios rašytoja, skundą pernai pirmiausia ir svarstė žurnalistų prievaizdai. Autobiografinę knygą „Atvirai“ išleidusi ir dar labiau išgarsėjusi G.Kildišienė skundėsi, kad buvo netinkamai susieta su R.Karbauskiu.
„Straipsnio autorės mane menkinančiai įvardija kaip R.Karbauskio „globotinę“ ir „numylėtinę“.
Teigiama, kad ir R.Karbauskis, ir aš „spjauname į įstatymus“, „keliame aistras“. Kalbama apie tai, kad aš neva gyvenu „ne pagal kišenę“, – dėstė G.Kildišienė.
Eksparlamentarei nepatiko, kad straipsnyje „Naujas žaliojo politiko skydas – raguoti žvėrys“ jai nebuvo suteikta galimybė pasiaiškinti.
Nors iš tiesų ji po Seime kilusio skandalo buvo dingusi ir į žurnalistų skambučius neatsiliepdavo arba atsiliepusi išjungdavo ryšį. Tai patvirtino ir „Lietuvos ryto“ turimos telefono pokalbių išklotinės.
Salėje Vingrių gatvėje posėdžiavę prievaizdai buvo maloningi G.Kildišienei.
Po jos skundus pateikė ir žurnalistus užsipuolė politiko žmona Lina Karbauskienė bei Naisių bendruomenė, kurios narys yra R.Karbauskis. Naisių bendruomenei nepatiko žurnalisto parengtas reportažas iš Naisių festivalio, kurio sumanytojas yra R.Karbauskis.
Skundų kurpėjų pėdomis pasekė ir pats R.Karbauskis, pateikęs Etikos komisijai itin didelės apimties skundą.
Tikslino savo deklaraciją
R.Karbauskis skundėsi, kad žurnalistai neva netiesą rašė apie jo turtus Ispanijoje ir deklaraciją. Tačiau pats politikas jokių to įrodymų nepateikė.
O „Lietuvos rytas“, atvirkščiai, pateikė įrodymų, tarp kurių – ir politiko turto deklaracijoje atlikti patikslinimai.
Tą pačią dieną, kai pasirodė „Lietuvos ryto“ tyrimas apie R.Karbauskio turtus Ispanijoje, buvo prisijungta prie politiko turto deklaracijos, kurią jis buvo pateikęs Valstybinei mokesčių inspekcijai.
Deklaraciją tikslinti skubėta – tai daryta ne darbo, o poilsio dieną. Tai politikas darė ir vėliau. Po „Lietuvos ryto“ tyrimo turtą deklaravo ir jo sutuoktinė.
Taip pat R.Karbauskis skundėsi, kad jam nebuvo suteikta atsakymo teisė, nors iš tiesų jo pozicija pateikta: „Aš – kaimietis. Dėl savo buities aš per daug nesuku galvos, ji paprasta. Vidutinių pajamų Lietuvos piliečio buitis tikrai pranoksta manąją.“
Publikacijoje buvo atskleistas ir politiko požiūris į prabangą. Esą ji R.Karbauskiui neturi prasmės, todėl jis tikino neperkantis nei brangių kostiumų, nei prabangių automobilių. Savo minčių politikas neneigė, tačiau vis tiek buvo nepatenkintas.
Sąsajos su V.Trofimišinu
– Ko siekė jūsų vadovaujama partija, už mokesčių mokėtojų pinigus net 250 tūkst. egzempliorių tiražu išleidusi laikraštį, kuriame daug vietos skirta jūsų paties reklamai? – paklausiau R.Karbauskio.
– Mes naudojamės teisėta galimybe informuoti visuomenę apie savo veiklą ir atliktus darbus.
Kai kurios partijos mokesčių mokėtojų pinigus leidžia daugiabučių sienas apklijuodamos politine reklama, o mes siekiame leidiniu pristatyti visuomenei mūsų idėjas ir pagrindinius darbus. Iš valstybės biudžeto skiriamas lėšas kiekviena partija naudoja savo veiklai viešinti taip, kaip ji mano esant reikalinga bei efektyviausia.
– Tame laikraštyje aiškinate, kad nesate paskelbę karo nacionalinei žiniasklaidai. Tada kodėl apskundėte net 13 publikacijų, kuriose rašoma apie jus?
– Jeigu yra pažeidžiamos mano teisės, įtvirtintos įstatymuose, turiu teisę gintis. Tokią pat teisę turi ir mano sutuoktinė.
– Nė vienas kitas politikas taip neskundė žurnalistų, kaip jūs ir su jumis susiję asmenys. Ar tokiu būdu siekiate nutildyti jus kritikuojančią žiniasklaidą prieš artėjančius rinkimus, vyksiančius kitais metais?
– Nei artėjantys, nei praėję rinkimai nesuteikia žiniasklaidai teisės skleisti tikrovės neatitinkančią informaciją apie politikus, net jeigu tie politikai asmeniškai nepatinka žurnalistams ar žiniasklaidos priemonių akcininkams, – dėstė valstiečių vedlys.
Politikas neatsakė paklaustas, kas jį ir jam priklausantį Agrokoncerną sieja su Etikos komisijos vadovu Viktoru Trofimišinu, už kokias sumas buvo užsakyta reklamos žurnale „Mano ūkis“, kurio vienas vadovų yra šis veikėjas.
Agrokoncernas patvirtino bendradarbiaujantis su „Mano ūkiu“, bet atsisakė nurodyti, kiek pinigų pažėrė šiam leidiniui.
Visą tyrimą skaitykite šeštadienio dienraštyje „Lietuvos rytas“.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.