Vietą Vyčiui paskyrė Trakų savivaldybė. Skulptoriui Kęstučiui Musteikiui reikėjo sukurti tokią Vyčio figūrą, kuri netrukdytų eismui.
Vyčio skulptūra Senuosiuose Trakuose turėjo būti atidaryta Žalgirio mūšio dieną, liepos 15-ąją, bet įvykis nebuvo suderintas su Trakų savivaldybe ir iškilmes teko nukelti.
Senuosiuose Trakuose pastatyti skulptūrą sumanė ir finansavo bendrovė „Žvyro karjerai“, eksploatuojanti Serapiniškių smėlio ir žvyro telkinį.
„Žvyro karjerų“ gamybos direktorius Skirmantas Skrinskas pasakojo, kad metų pradžioje bendrovės akcininkai susirinko apsvarstyti, kuo galėtų prisidėti prie Lietuvos valstybingumo šimtmečio.
„Mes, lietuviško kapitalo įmonė, norėjome papuošti Lietuvą ir pasiūlėme skulptoriui pagalvoti, koks valstybingumo simbolis turėtų stovėti Senuosiuose Trakuose“, – pasakojo jis.
„Žvyro karjerai“ nutarė neskelbti, kiek jiems kainavo Trakų Vytis, tačiau garantavo, kad jo kaina tikrai neprilygsta Kauno „Laisvės kariui“, kuris kainavo apie 700 tūkst. eurų.
S.Skrinskui ypač patiko Trakų Vyčio surūdijusio metalo spalva – šiais laikais tai labai modernus architektūrinis sprendimas. Be to, važiuojant pro skulptūrą matyti Gedimino stulpai.
K.Musteikis paaiškino, kad „Istorijos kryžkele“ pavadinta skulptūra buvo ištepta rūgštimi, kad greičiau surūdytų – surūdijusią geležį lengviau prižiūrėti.