Apie politinį buldozerį „Žinių radijo“ laidoje „Atviras pokalbis“ diskutavo Valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininko pavaduotojas Tomas Tomilinas, Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų narys Dainius Kreivys ir viešųjų ryšių ekspertas Mindaugas Lapinskas.
Trys atvejai
D.Kreivys, kalbėdamas apie politinį buldozerį, įvardijo tris pavyzdžius, kada tokią valdančiųjų veiklą jis pastebėjo. „Aš norėčiau tai vadinti antidemokratišku buldozeriu. Kaip kad sakė valstiečių lyderis: „Jūs laimėkite rinkimus ir bus jūsų valia“. Čia yra kertinė frazė, ji giliai įstrigo ne tik man. Visi tą frazę jau yra girdėję. Joje yra užkoduotas visas antidemokratinio veikimo mechanizmas ir matymas“, – „Žinių radijo“ laidoje sakė D.Kreivys.
Jis teigė, kad tokie elgesiai pasireiškia trimis esminiais momentais.
„Pirmasis – mes šiandien Seime turime tam tikrą „gyvūlių ūkį“, kai visi lygūs, bet vieni yra lygesni“, – savo argumentus žėrė konservatorius. Jo teigimu, tai galima pamatyti Seime sudaromomis komisijomis, konkrečių politikų atžvilgiu, o konkrečiai – taip ir nesudaryta komisija valstiečių lyderio Ramūno Karbauskio verslo veiklai tirti.
„Tokia komisija buldozeriu yra nustumiama į griovį, kai komisija Ingridai Šimonytei ir jos veiklai tirti, ateina prezidento rinkimai, galbūt ji dalyvaus, yra sudarinėjama“, – apie komisijos, tiriančios 2008 metais prasidėjusios krizės priežastis, veiklą kalbėjo politikas. Jo teigimu, tokią veiklą būtų galima pavadinti tik „pasirinktine demokratija“.
Kaip antrąjį tokios veiklos pavyzdį politikas įvardijo įstatymo viršenybės nesilaikymą. „Mes dabar turime tokią viršenybę, pritaikant jai įstatymus“, – sakė D.Kreivys. Jis norą teistus asmenis patraukti nuo galimybės dalyvauti rinkimuose, palygino su Rusijos prezidento Vladimiro Putino ir opozicijos lyderio Aleksejaus Navalno situacija.
„Lygiai toks pat įstatymo projektas yra registruotas Seime socialdemokratų partijos pirmininko Gintauto Palucko atžvilgiu“, – komentavo D.Kreivys. Šiame kontekste politikas paminėjo ir politinių partijų finansavimo pataisas, kuriomis valstiečių koalicijos partneriai, neseniai susikūrusi Lietuvos socialdemokratų darbo partija išskirtinai gautų finansavimą, ir net labai greitai.
„Trečiasis atvejis – noras valdyti rinkimus, čia kalba, be abejo, eina apie Vyriausiąją rinkimų komisiją. Jos pirmininkė artimai dirba su valstiečiais. Turime tokią situaciją, kad specialistai palieka VRK, nes negali dirbti su šia pirmininke“, – teigė Seimo narys.
„Buldozerio“ praktiką politikoje pradėjo konservatoriai
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų frakcijos narys Tomas Tomilinas teigė, kad su opozicijos atstovu visai nesutinka. „Jokių pavojų demokratijai nėra, yra vykdomos reformos. Ir dėmesys turėtų būti sutelktas būtent į tai. Bet kai aš girdžiu, kad konservatoriai, nebeturėdami argumentų, kaip prieštarauti vienai, ar kitai reformai, prisimena sena žodį buldozeris, visada noriu priminti. Kad šis žodis, kaip politinis, buvo pradėtas vartoti 1996 metais, kai socialdemokratai užpuolė konservatorius, kad jie reformas vykdo su niekuo nepasitarus“, – kalbėjo T.Tomilinas.
Kalbėdamas apie šį terminą, T.Tomilinas teigė, kad tai yra žodis, kuriuo siekiama „jeigu nebeturėjo argumentų pakritikuoti, sako, tai buvo buldozeris“.
„Juk viskas veikia – demokratijos mechanizmas veikia“, – teigė valstietis.
„Valstiečiams mažiausiai įdomu yra užsiiminėti politikavimu ar persekiojimu. Vienintelis tyrimas, kuris buvo visiškai legitimus šia parlamente – tai Vytauto Bako ir Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto tyrimas. Jis atliktas nepriekaištingai ir jūs už tai balsavote. O išvados yra baisios. Nes jūs, mielieji, buvote ilgiau valdžioje, nei mes, kai įtaka nelegalių verslo įtakų padidėjo“, – konservatoriui „įkando“ T.Tomilinas.
Kada prasideda politinis dumblas?
Politologas ir viešųjų ryšių specialistas Mindaugas Lapinskas teigė, kad visuomenei reikėtų paprasčiau paaiškinti situaciją.
„Girdint tuos argumentus apie buldozerį, pagalvojau, kaip žmogui būtų paprasčiau suprasti, kad V.Bako tyrimas buvo apie tai, kad buldozerininkas už butelį nuvažiavo privatų sklypą išakėti“, – apie buvusį Liberalų sąjūdžio pirmininką Eligijų Masiulį ir šiuo metu vykstantį teisminį tyrimą kalbėjo M.Lapinskas.
Jo teigimu, tokio tipo politinės batalijos prasideda tada, kai nėra aiškiai deklaruojamų idėjų.
„Problema yra tokia, kad nors formaliai politikai supranta, kad rinkimai prasideda kitą dieną po laimėtų, ar pralaimėtų rinkimų, bet politinės kavos mes nelabai Lietuvoje matome. Kai jos nėra, ir aiškių pozicijų nėra, tokiu atveju prasideda „pasišpilkavimai“. Gana naivu tikėtis, kad žmonės į tai įsitraukia, nes jie norėtų labiau turbūt kažkokių aiškesnių alternatyvų. O kai yra seklios idėjos, arba jų nėra, tada toks politinis dumblas ir prasideda“, – savo nuomonę dėstė viešųjų ryšių ekspertas.
Paklaustas, ar jis mato antidemokratinius procesus, M.Lapinskas atsakė kategoriškai.
„Aš tai antidemokratijos čia tikrai nematau. Dėl kelių priežasčių – vienas dalykas, mes turime prezidentę, kuri tam buldozeriui į vikšrą gali labai ramiai įkišti. Egzistuoja tiek viduje valdžios, tiek ir iš kitos pusės – laisva žiniasklaida. Bet kas gali rašyti, ką tik nori – rašyti apie R.Karbauskį, daryti iš jo klouną, jeigu norisi. Kol yra laisva medija ir nepriklausomi teismai, pavojaus demokratijai nėra“, – sakė M.Lapinskas.