Regionui stiprinti numatomas apie 60 mln. eurų fondas, daugiausiai, pasak ministro, tai būtų Europos Sąjungos paramos lėšos.
Kaip po Vyriausybės posėdžio BNS sakė E. Misiūnas, planas bus dar kelias savaites derinamas, o konkretūs projektai galėtų būti pradėti finansuoti rudeniop.
„Posėdyje išklausėme įvairių pastebėjimų, ministrai išsakė didelį palaikymą iniciatyvai, bet buvo ir tam tikrų pastebėjimų, tai susitiksime atskirai ministerijų komandos ir papildysime planą. Štai Švenčionių rajono meras buvo atvažiavęs su pasiūlymu, kad gal reikėtų traukti ir Švenčionis, Švenčionėlius, kad nesibaigtų planas Pabrade, tai, manau, tikrai geras pasiūlymas. Taigi dar yra ką patobulinti“, – dėstė ministras.
Pasak Vidaus reikalų ministerijos, didžiausi iššūkiai, su kuriais susiduriama – gyventojų poreikių neatitinkanti infrastruktūra ir viešųjų paslaugų tinklas, atskirų gyventojų grupių teritorinė koncentracija bei ekonominio augimo netolygumas.
Pagal ministerijos inicijuotą Vilniaus funkcinės zonos plėtros planą numatoma įsteigti bent 10 papildomų daugiafunkcių paslaugų įstaigų, kurių veikla apims ikimokyklinį, bendrąjį ir suaugusiųjų lavinimą bei čia gyvenančių tautinių mažumų kalbų mokymą. Centruose veiks biblioteka, bus vykdomos bendruomeninės veiklos.
Taip pat numatyta sukurti regioninę Vilniaus viešojo transporto organizavimo sistemą. Ketinama sudaryti galimybę savivaldybėms kartu organizuoti susisiekimą tarp miesto ir priemiesčio bei regiono miestų, peržengiant savivaldybių administracines ribas. Numatoma įdiegti kombinuoto maršruto ir kombinuoto bilieto sistemas.
Anot ministerijos, prioritetinė sritis būtų investicijų pritraukimas stiprinant mažesnių regiono miestų ekonominį potencialą – numatoma įgyvendinti bandomąją regioninės specializacijos iniciatyvą.
Be to, ketinama įgyvendinti kompleksinius miestų ir miestelių viešosios infrastruktūros ir kultūros infrastruktūros vystymo projektus Lentvaryje, Elektrėnuose, Rūdiškėse, Baltojoje Vokėje, Vievyje, Nemenčinėje, Juodšiliuose, Maišiagaloje, Pabradėje ir Šalčininkuose. Bus tvarkomos viešosios erdvės, žaliosios zonos, daugiabučių namų kvartalų infrastruktūra.
Taip pat numatoma atnaujinti bibliotekų patalpas ir remti iniciatyvas, skatinančias bendruomeniškumą, pilietiškumą, vaikų ir jaunimo tarpkultūrinį dialogą, tautinių mažumų ir lietuviškų mokyklų bendradarbiavimo projektus.
Gavus galutinį Vyriausybės pritarimą, Vilniaus funkcinės zonos plėtros planą turėtų tvirtinti vidaus reikalų ministras.