Ar reforma garantuos vaikams saugesnę vaikystę?

2018 m. birželio 26 d. 15:22
Nuo liepos 1-osios pradeda galioti naujas Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymas, kuriuo centralizuojami savivaldybėms priklausę vaiko teisių apsaugos skyriai. Ar ši reforma garantuos vaikams saugesnę vaikystę?
Daugiau nuotraukų (1)
– Priėmus įstatymą iškart pasigirdo nuogąstavimų, kad nebus spėta pasirengti pertvarkai ir vaiko teisių apsaugos sistema panirs į chaosą. Ar tokia grėsmė reali? – „Lietuvos rytas“ paklausė reformos įgyvendinimą prižiūrinčios socialinės apsaugos ir darbo viceministrės Vilmos Augienės.
– Visi numatyti darbai vyksta pagal planą, nors iš tiesų laiko tokiai rimtai reformai turėjome labai nedaug. Bet spėjome neblogai pasirengti – tiek priimdami teisės aktus, kurių susidarė per šimtą, tiek perkeldami į reformuojamos sistemos padalinius darbuotojus ar įdarbindami naujus.
Teko viską gerai apsvarstyti. Pavyzdžiui, rengdami naujos tvarkos aprašus daug diskutavome su šį darbą atliksiančiais darbuotojais, savivaldybių vaikų teisių apsaugos specialistais.
Mat atsiranda naujų pareigybių, kaip antai, atvejo vadybininkai, reikėjo išaiškinti, kaip jie dirbs.
– Ką veiks šie specialistai?
– Jie užsiims socialinės rizikos prevencija – pastebėję galimas šeimos problemas, mėgins padėti jas spręsti, kai dar nėra būtina įtraukti tų žmonių į socialinės rizikos sąrašus.
Savivaldybėse ir iki šiol buvo dirbama su socialinės rizikos šeimomis, bet norimo efekto nesulaukdavome – vis viena tekdavo paimti iš nesaugios aplinkos vaikus, pasitaikydavo net ir baisesnių atsitikimų.
Atvejo vadybininkai rūpinsis konkrečia šeima – pasitelkę specialistus jie nustatys jos poreikius, ieškos būdų, kaip galima jai padėti.
Jei vaikas jau paimtas iš šeimos, atvejo vadybininkas sieks kuo greičiau sukurti tinkamas sąlygas jam sugrįžti pas tėvus, o jei tai nepavyksta, turės būti aiškiai įvardyti požymiai, kodėl aplinka nesaugi, ir sprendžiama, ką daryti.
– Reformos esmė – Vaiko teisių apsaugos tarnyba bus centralizuota, nepavaldi savivaldybėms, bet kartu keičiami ir darbo metodai, atsiranda naujų pareigybių, reikės daugiau psichologų. Ar jau suburtos specialistų komandos?
– Iš tiesų darbuotojų reikės beveik dvigubai daugiau, nei dabar dirba vaiko teisių apsaugos sistemoje. Atsiranda mobiliosios grupės, Vaiko teisių apsaugos tarnyba dirbs visą parą poilsio ir švenčių dienomis.
Mobiliosios grupės veiks apskrityse, jos dar sudarinėjamos, bet kandidatai jau atrinkti.
Iš dabar Vaiko teisių apsaugos tarnyboje dirbančio 361 darbuotojo 335 sutiko pereiti į naują sistemą. Dauguma kitų specialistų liks dirbti savivaldybėse ir užsiims panašia veikla – padės spręsti šeimų problemas.
Nuo liepos 1-osios mobiliosios grupės pradės dirbti. Apskrityse budės Vaiko teisių apsaugos tarnybos darbuotojai ir iškart reaguos į pareigūnų pranešimus.
– Ar pavyko pagerinti darbuotojų kvalifikaciją taip, kaip rengiantis naujai vaiko teisių apsaugos tvarkai planavo Socialinės apsaugos ir darbo ministerija?
– Tai iššūkis, bet jau baigėme pirmąjį mokymų etapą, kuris skirtas supažindinti darbuotojus su nauju veikimo modeliu.
Prasideda mokymai apie kokybišką atvejo vadybą, pagalbą vaikams, jų šeimoms, globėjams. Bus apmokyta apie 180 atvejo vadybininkų, o vėliau jų skaičius didės.
Gal ne iškart viskas vyks sklandžiai, pirmaisiais mėnesiais tikrai bus ką taisyti, bet pertvarkai numatytas pereinamasis laikotarpis ir per jį viskas turi stotis į vėžes.
– Bene daugiausia viešojoje erdvėje abejojama, ar pavyks pasitelkti tiek vaikų psichologų, kiek reikėtų pagal naujus reikalavimus.
– Psichologų paieška patikėta Teisingumo ministerijai, kuri rūpinasi šių specialistų sąrašu ir rengia jiems mokymus, kaip padėti tyrėjams jiems apklausiant vaikus.
Psichologai dirbs ir mūsų mobiliosiose komandose. Nėra lengva rasti šių specialistų, ypač regionuose, bet jų trūkumas – ne vien vaiko teisių apsaugos sistemos problema. Psichologinės pagalbos tarnybą reikia stiprinti visos valstybės mastu.
Vis dėlto sugebame pasitelkti psichologų ir į mobiliąsias komandas, kurių užduotis – padėti šeimoms per pirmąsias dvi savaites paėmus iš jų vaikus, nustatyti problemas ir pateikti rekomendacijas, ką daryti toliau.
– Šiai reformai prireiks ir pinigų. Ar lėšų jau pakanka?
– Vyriausybė reformai skyrė daugiau kaip 8 mln. eurų, pinigų numatytiems darbams pakanka. Bet ne vien nuo vaiko teisių apsaugos sistemos priklauso, kaip seksis padėti šeimoms. Labai svarbu, kad savivaldybės laiku teiktų joms kvalifikuotas paslaugas.
VaikaiReformasocialinė rizika
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.