Okupantai stengėsi sunaikinti Lietuvos šviesuomenę – į pirmuosius sąrašus įtraukta tūkstančiai mokytojų, ūkininkų, visuomenininkų, politikos veikėjų.
Sužvėrėję raudonieji veikėjai nepagailėjo ir vaikų – 1941 metų birželį jie sudarė apie 40 procentų visų tremiamųjų.
Okupacijos metais iš Lietuvos buvo ištremta ir įkalinta apie 280 tūkst. gyventojų. Tremtyje žuvo apie 25 tūkst. žmonių, gyvybę dėl šalies laisvės paaukojo daugiau nei 20 tūkst. partizanų. Sovietinio teroro aukomis tapo kas trečias šalies gyventojas.
Gedulo ir vilties dienos renginiai laikinojoje sostinėje prasidėjo ketvirtadienio rytą – buvo laikomos mišios Įgulos bažnyčioje, o E.Ožeškienės gatvėje atidengta atminimo lenta, skirta paskutiniajam tarpukario Lietuvos švietimo ministrui Kazimierui Jokantui (1880-1942), tapusiam bolševikų teroro auka.
Gėlėmis buvo nuklotas Kauno geležinkelio stoties peronas, Tremtinių memorialas Petrašiūnų kapinėse, Vytauto Didžiojo karo muziejaus sodelis.
Po iškilmingo varpų muzikos koncerto sodelyje 13 valandą pradėti skaityti į sovietinę likimų traiškymo mašiną patekusių tremtinių ir politinių kalinių vardai.
Projekto „Misija Sibiras“ narių rengiama skaitymo akcija „Ištark, išgirsk, išsaugok“ truks visą parą.
Šios akcijos metu nuskambės 20 tūkst. pavardžių. Ir tai – tik Kaune: visoje Lietuvoje bus paminėta daugiau nei 100 tūkst. žmonių.
Tremties skausmas ketvirtadienį prisimintas ir Kauno IX forto muziejuje – Užliedžių teatro jaunimo grupė žiūrovams dovanojo spektaklį „Ištremta vaikystė.
Muziejuje pristatyta ekspozicija „Lietuvos gyventojų tremtys antrosios sovietinės okupacijos metais“, tremtinių rankdarbių paroda, o vakare bus demonstruojamas filmas “Ekskursantė“ apie 11 metę mergaitę iš Lietuvos, kuriai teko ištverti tremties ir atskirties nuo artimųjų košmarą.
Garliavoje esančio Krizių centro kiemelyje prie koplytstulpio bus surengtas muzikinis-literatūrinis minėjimas, taip pat šiandien įvyks daug kitų renginių, skirtų Gedulo ir vilties dienai paminėti.