Rusų šventė Vilniuje sutraukė didžiulę minią: „Neturime gėdytis savo kultūros“

2018 m. birželio 9 d. 18:12
Šeštadienį sostinėje esantis Vingio parkas nusidažė balta, mėlyna ir raudona spalvomis. Kaip ir kasmet, čia buvo minima Rusų kultūros šventė. Šiemet itin daug diskusijų sukėlė ne tik šventės dalyvių drąsiai reiškiama meilė Rusijai, bet ir joje ant scenos lipantys atlikėjai.
Daugiau nuotraukų (72)
Išsinešti gėrimus – ne bėda
Nemaža minia žmonių nepabūgo šeštadienį svilinusio karščio ir susirinkio Vingio parko estradoje. Šventėje netrūko ir pramogų: vaikams buvo pastatyti batutai, supuoklės ir kiti atrakcionai. 
Tvora aptvertoje teritorijoje buvo prekiaujama maistu ir gėrimais. Prie tvoros stovintys apsauginiai draudė žmonės iš teritorijos išsinešti alkoholinius gėrimus. Tiesa, tai šventės dalyviams nesutrukdė – ne vienas jų teritoriją paliko su alaus bokalu rankose. 
Alkoholiu besivaišinančiųjų buvo galima pastebėti ir visai netoli scenos. Ant žemės pasitiesę pledus kai kurie šventės dalyviai turėjo ne tik ten pat pirktus alaus bokalus, bet ir kitus gėrimus, tokius kaip vynas, sidaras ar stipresni gėrimai, kuriuos akivaizdu, kad atsinešė iš namų. 
Kvietė nesigėdyti
Daugelio šventės dalyvių skruostus puošė dažais išpiešta Rusijos vėliavą. Žmonės taip pat buvo įsisegę šios šalies vėliavas, nemažai jų rankose turėjo mažas vėliavėles. Tiesa, netrūko ir itin didelių vėliavų. 
„Mes švenčiame savo kultūrą. Neturime to gėdytis ar slėpti. Niekam nieko blogo nedarome, o manau, kad visiems čia smagu, net jei žmogus ir nėra rusiškų šaknų“, – kalbėjo šventėje dalyvavusi Liuda, į Vingio parką atvykusi su anūkais. 
Tiesa, minioje pasitaikė ir įdomiau pasipuošusių žmonių. Vienas vyriškis po šventę vaikščiojo pasidabinęs tamsios spalvos marškinėliais ant kurių buvo išpieštas Rusijos prezidento Vladimiro Putino portretas. Po juo trumpai buvo parašyta: „Mano prezidentas.“
Visgi, minioje nesimatė žmonių, pasipuošusių Georgijaus juostelėmis, kurias Seimo opozicijos atstovai siūlo priskirti prie draudžiamų simbolių. Nesimatė ir konfliktuojančių žmonių, šventėje tvyrojo džiugi nuotaika. 
Atlikėjais pasirūpino V.Uspaskichas
„Lietuvos ryto“ televizija jau anksčiau pranešė, kad Rusų kultūros šventės scenoje pasirodys Kremliui ir Sovietų Sąjungai prijaučiantys atlikėjai. Vienas jų, Viktoras Soltykovas, kaip ir Vladimiras Putinas, tragedija vadina Sovietų Sąjungos žlugimą bei aiškina, kad okupuotas Krymas visada buvo rusų.
Nors Lietuvos politikai bei ekspertai nuolat laužo galvas, ką daryti, kad mūsų rusakalbiai piliečiai nebūtų apsupti rusiškos propagandos, „darbiečių“ lyderis Viktoras Uspaskichas nusprendė padovanoti žmonėms Viktoro Saltykovo koncertą.
Kartu su V.Saltykovu ant scenos lips ir ne kartą po Krymo okupacijos jame koncertavęs Olegas Pogudinas. Organizatoriai sako, kad ruošiasi kontroliuoti atlikėjų pasirodymus. Šventės organizatorė Olga Gorškova kalbėjo, kad tai – ne politinis renginys, tad kalbų apie Krymą nebus.
„Čia ne politinis renginys, čia kultūrinis ir jis nieko neskays apie Krymą, mes tą dalyką kontroliuojam. Aš manau, kad jeigu Rusijoj paieškot, gal 90 pro.c gerų atlikėjų dalyvavo kada nors Kryme po 14 metų“, – dar prieš švenę „Lietuvos ryto“ televizijai komentavo O.Gorškova.
Tuo tarpu prie Darbo partijos vairo grįžęs V.Uspaskichas įžvelgė provokaciją – esą kalbant apie Sovietų sąjungai prijaučiančių atlikėjų koncertą Lietuvoje norima sukurti konfliktą. „Nu jūs norit kažkokį konfliktą sukurti. Aš nežinau, aš nežiūrėjau, ką jis ten kalba, aš pakviečiau dainas dainuot“, – sakė jis.
Vilniaus rusai – ne Kremliaus rusai
Šių metų Rusų kultūros šventę globoja Vilniaus miesto savivaldybė. Dėl tokio sprendimo meras Remigijus Šimašius taip pat susilaukė kritikos. Visgi, R.Šimašius atkirto, kad nereikia sostinėje gyvenančių rusų prilyginti Kremliaus ar Vladimiro Putinio režimui prijaučiantiems.
„Mūsų, Vilniaus, rusai, yra ne Kremliaus rusai. <...> Rusijos rusams gi linkiu tos dvasios, kurią jie turėjo 1990 metų birželio 12, kai oficialiai paskelbė nepriklausomybę nuo Sovietų Sąjungos“, – socialiniame tinkle rašė Vilniaus miesto meras. Jis pasidalino šventės dalyviams skirta kalba, kuri vėliau buvo perskaityta scenoje.
R.Šimašiaus kalboje sakoma, kad lietuviai ir rusai visada turėjo bendrą misiją – apginti savo krikščioniškąsias ir europietines vertybes nuo iš Rytų kylančių barbariškų grėsmių. „Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė tapo stabdžiu Aukso Ordai grasinant Vakarams, o taip pat ir ginant rusų laisvę ir kultūrinę tapatybę.
Jūs, Lietuvos rusai, esate šios istorinės kovos – už bendrą europietišką savastį atminties ženklas.
Vilnius visada buvo šios Jūsų ir Mūsų laisvės namai. Vilnius yra mūsų bendras paveldas. Vilnius yra miestas, kuriame ir šiandien kiekvienas laisvę mylintis Rusas gali rasti tai, kas brangiausia kiekvienam žmogui – laisvę, teisę ir pagarbą.
Vilnius yra miestas, kuriame rusų kultūra ir laisva mintis gali plėtotis neįsprausta į propagandos rėmus, kuriame gerbiamas didžių Rusijos sūnų ir dukrų, tokių kaip Andrejaus Sacharovo, Annos Politkovskajos, Boriso Nemcovo, ir kitų kovotojų už demokratiją atminimas. Vilnius yra mūsų bendros kilnios laisvės miestas ant bendrų krikščioniškų ir Lietuvos istorijos pamatų“, – sostinės meras rašė savo kalboje.
ŠventėrusaiVilnius
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.