Tenkina verslininkų užgaidas ?
Prie Klaipėdos savivaldybės administracijos pastato Liepų gatvėje savaitgalį su plakatais susirinkę visuomenininkai audringai reikalavo kuo greičiau stabdyti Atgimimo aikštės su požeminės automobilių stovėjimo aikštelės statyba jau patvirtintą rekonstravimo projektą.
Protestuotojų teigimu, toks valdžios ir projektuotojų sumanymas „tėra tuščias miesto biudžeto lėšų švaistymas“. Maža to, jis, pasak akcijos dalyvių, dar kelia grėsmę ir kultūros paveldo vertybėms.
Miesto tarybos narė Nika Puteikienės tvirtino, jog Atgimimo aikštės tvarkymo projektas brukamas visuomenei prie jos valią. Požemine automobilių stovėjimo aikštele, pasak politikės, labiausiai suinteresuotos šalia reprezentacinės aikštės stovintį „Viktorijos“ viešbutį valdančios įtakingos verslo struktūros.
„Joms, o ne miestiečiams reikalingi tų požeminiai garažai. Juos įrengus „Viktorija“ atitiktų aukštesnės klasės standartus, svečiai ten galėtų pasistatyti savo automobilius. Kodėl privataus verslo interesams, o ne visuomenės reikmėms aukojama reikšminga erdvė miesto centre?“, - piktinosi N.Puteikienė.
Smerkė valdžią ir rinko parašus
Prieš ketverius metus parengtoje Atgimimo aikštės raidos galimybių studijoje buvo numatyti keturi projektai. Po apklausos, kurioje dalyvavo daugiau nei 500 klaipėdiečių, paaiškėjo, jog 71,8 proc. respondentų pasisako už nuosaikų variantą - neužstatyti aikštės, numatyti ten vietas želdiniams, mažosios architektūros elementams, įrengti erdves įvairiems kultūros ir pramogų renginiams.
Protestuotojai, siekdami atkreipti dėmesį į akciją, marširavo ne tik Liepų gatvės šaligatviais, bet važiuojamąja kelio dalimi, be perstojo zujo pėsčiųjų perėja, kalbino sustojusių automobilių vairuotojus, praeiviams dalijo lankstinukus, rinko parašus prieš jau patvirtintą Atgimimo aikštės tvarkymo projektą.
Dėl piketo Liepų gatvėje buvo šiek tiek sutrikdytas eismas – spūstimis labiausiai piktinosi lengvųjų automobilių vairuotojai. Protestuotojai jiems aiškino, kad po Atgimimo aikšte įrengus planuojamus požeminius garažus, eismo sąlygos miesto centre pablogėtų - gatvėse susitvenktų dar daugiau autotransporto.
Politikė – prieš grupių interesus
Taikios akcijos organizatoriai apie piketą prie savivaldybės pastato iš anksto informavo Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Viešosios tvarkos tarnybą. Atvykę policininkai akylai stebėjo, kad įsismarkavę protestuotojai neperlenktų lazdos.
„Eiti pėsčiųjų perėja, jeigu laikomasi kelių eismo taisyklių, galima. Tačiau gatvėse specialiai stabdyti automobilius, dalyti informacinius lapelius yra draudžiama. Kol kas neturime duomenų, kad akcijos dalyviai veikė peržengdami įstatymus ribas“, – kalbėjo tarnybos vadovas Andrius Leliuga.
Ginkluotų policininkų žvilgsnis krypo į akcijos dalyvę N.Puteikienę, primenančią garsios Chriso De Burgho dainos „Lady in Red“ heroję. Kai kurie netgi panoro nusifotografuoti su politike.
„Atgimimo aikštė turi vienyti klaipėdiečius, o ne skaldyti, turi atspindėti bendruomenės, o ne atskirų verslo ar kitų įtakos grupių interesus“, – ir pareigūnams atverti akis mėgino N.Puteikienė.
Aikštėje spindės žvaigždynai
Apleista, vėjų košiama Atgimimo aikštė, kurioje anksčiau stūksojo Lenino skulptūra - galvosopis miesto valdžiai. Daug metų netvarkomoje viešojoje erdvėje dabar tik trumpai pažymimos svarbiausios valstybinės šventės, ji atgija tik per Jūros šventes.
Aikštės rekonstravimo projektą „Dangaus veidrodis” parengusi įmonė „Cloud architektai“ išnagrinėjo anksčiau teiktus projektus. Savo idėjas projektuotojai derino su aikštę supančiais pastatais ir erdvėmis – Muzikiniu teatru, viešbučiu „Amberton Klaipėda“, Rotuše, Dangės skveru.
Architektai pastebėjo, jog niekas anksčiau nebandė įprasminti aikštės pavadinimo. Jų projekte atgimimą simbolizuoja pagrindinis akcentas – iki veidrodinio paviršiaus nupoliruota nerūdijančio metalo instaliacija, kurioje, pasak kūrėjų, atsispindės dangaus sfera ir net ištisi žvaigždynai.
„Išmaniai apšviestoje aikštėje tarsi dangaus veidrodyje atsikartos žvaigždynai, žibėję virš Klaipėdos Lietuva svarbiu laiku – 1990 metų kovo 11- osios naktį. Dalelę dangaus užfiksuos aikštės viduryje įrengta metalo instaliacija“, - pasakojo vienas iš projekto autorių architektas Antanas Dagelis.
Žmonės vaikštinės veidrodžiu
Išgaubto metalo paviršių dar numatyta paženklinti istorinio miesto žemėlapio antspaudu. Projektuotojų tikslas - atverti aikštę įvairaus amžiaus klaipėdiečiams, turistams, laikmečio dvasią aikštėje jie galės pajausti vaikštinėdami blizgia sferine danga, žvelgdami į žvaigždes po kojomis.
Be to, aikštę puoš išsaugoti ir naujai pasodinti želdiniai, vertikalūs šviestuvai, fontanai, išskirtinio dizaino suoliukai medžių pavėsyje. Poilsiui ir pramogoms pritaikytose zonose bus galima sumontuoti erdvią sceną muzikos koncertams, spektakliems, kitokiems renginiams.
Pagal poreikius rekonstruotą Atgimimo aikštę, pasak A.Dagelio galima suskaidyti į funkcines erdves, skirtas aktyviai veiklai, masiniams renginiams, iškilmėms, poilsiui ir rekreacijai.
Požeminė 180 vietų automobilių stovėjimo zona užims beveik du trečdalius sutvarkytos aikštės perimetro. Iš jos žmonės galės iš karto pėdinti į Muzikinį teatrą, kurį irgi numatoma rekonstruoti.
„Dėl automobilių aikštelės vyko daug ginčų. Ji suprojektuota taip, kad neužgriozdintų erdvių, kur anksčiau būta senųjų statinių. Gal kada nors atstatysimei per karą nušluotą senamiestį“, - aiškino Klaipėdos savivaldybės administracijos vadovas Saulius Budinas.
Instaliacija glumina ir specialistus
Visuomenininkai siūlė aikštėje pastatyti paminklą kokiam nors Mažosios Lietuvos veikėjui, netgi žvalgėsi į sostinei tapusią nereikalingą Vyčio skulptūrą, bet tokios jų iniciatyvos pritarimo nesulaukė.
Architektų siūloma blizgi dangaus skliauto instaliacija su istorinės dienos žvaigždynų atspindžiais suglumino ne tik aktyvistus. Kai kurie savivaldybės specialistai irgi teiravosi, kas veidrodinį paviršių valytų nuo kritulių ir nešvarumų, šveistų, saugotų nuo vandalų išpuolių, siūlė metalą keisti stiklu, kitomis medžiagomis.
Klaipėdos savivaldybės paskelbtą viešųjų pirkimų konkursą dėl Atgimimo aikštės tvarkymo laimėjo jungtinės veiklos sutartį su sostinės architektais pasirašiusi bendrovė „Panevėžio statybos trestas“.
Įmonės „Cloud architektai“ paslaugos savivaldybei kainuos apie 127 tūkstančius eurų, o visos investicijos į aikštę gali siekti apie 4 milijonus eurų.
S.Budinas viliasi, jog Atgimimo aikštės tvarkymo darbai bus pradėti dar šį rudenį ir baigti 2020-isiais.