Vitalijus Gailius: „Nežinojau, kad bendrauti su žurnalistu yra grėsmė nacionaliniam saugumui“

2018 m. gegužės 18 d. 08:53
„Skirtingai nei kiti politikai, aš nelaksčiau ir neprašiau paramos – ar informacinės, ar finansinės. Turbūt reikia visiems pasižiūrėti į veidrodį“, - po paviešintos išslaptintos Valstybės saugumo departamento (VSD) pažymos sako Liberalų sąjūdžio vicepirmininkas Vitalijus Gailius.
Daugiau nuotraukų (4)
VSD rašte rašoma, kad po Eligijaus Masiulio sulaikymo „MG Baltic“ koncernas nusprendė sau pasirinkti kitą parankų asmenį. Teigiama, kad koncernas pasirinko V.Gailių, su kuriuo, anot VSD, Raimondas Kurlianskis ir žurnalistas Tomas Dapkus santykius palaikė nuo 2011 m.
Žurnalistės Daivos Žeimytės ir V.Gailiaus pokalbis – „Lietuvos ryto“ televizijos laidoje „Lietuva tiesiogiai“.
- Pone Gailiau, su jumis kalbėjomės gruodžio mėnesį, kai vyko Liberalų sąjūdžio pirmininko rinkimai. Tada jūsų klausiau, ar galite garantuoti, kad politinės korupcijos byloje nėra jūsų pavardės, kad R.Kurlianskio pokalbiuose nėra jūsų pavardės. Jūs sakėte: „Jokio neigiamo konteksto mano atžvilgiu negali būti“.
- Byloje mes buvome apklausti liudytojais, aš vienas iš pirmųjų informavau visuomenę, kad buvome apklausti. Neigiamas kontekstas, suprantu, kažkoks veikimas. Mano veikimas buvo priešingas interesams. Aš greitųjų kreditų įstatymo nepalaikiau, kritikavau ir nebalsavau už jį. Aš nebalsavau už Utenos kelią, o apie J.Basanavičiaus paminklą nieko nežinau. Mano jokie klausimai nebuvo užduoti, aš neneigiau, kad buvau su R.Kurlianskiu susitikęs paskutinį kartą Gedimino prospekte, iki to įvykio kažkada Goštauto gatvėje. O 2012 m. – taip, aš lankiausi „Alfa“ redakcijoje, nebuvau nei Seimo nariu, nei pareigūnu. Tuo metu buvo „Snoro“ istorija, daviau interviu, bendravau ir tada pirmą kartą pamačiau.
- Kalbu ne tik apie tai, kas buvo surinkta byloje. O VSD pažyma?
- VSD pažyma nebuvo žinoma. Tuo metu aš nežinojau, kad bendrauti su žurnalistu yra grėsmė nacionaliniam saugumui. Aš su žurnalistu Tomu Dapkumi bendravau ir bendrausiu. Man nėra požymių, kad jis keltų grėsmę nacionaliniam saugumui. O kaip ir apie ką bendrauti, aš moku atsirinkti. Be jokios abejonės, tokie teiginiai grindžiami pažymoje, kad jis mano naudai rinko informaciją apie mano konkurentus ir teikė kitiems žurnalistams. Norėčiau sužinoti, ar tokia informacija egzistuoja gamtoje. Ar egzistuoja kompromituojantys duomenys, kuriuos neva T.Dapkus rinko, ar jie buvo kažkur paskelbti.
- Jūs su Aušrine Armonaite nekalbėjote?
- Su A.Armonaite kalbuosi kasdien. Mes sėdim šalia. 
- Gal jos reiktų paklausti? Jos žinutė buvo, kad kažkas lyg ne visai gerai. Kai vyko partijos pirmininko rinkimai, ji iš jūsų jautė kažką ne taip – nežinau, ar tai buvo spaudimas, ar pasisakymai, nukreipti prieš ją.
- Mes kandidatavom dviese su Eugenijumi Gentvilu. Kandidatuojant viskas vyko labai padoriai, dalykiškai, į susitikimus važiuodavom kartu, debatavom kartu. Jeigu jūs labai gerai atsimenate, mano kandidatavimas buvo iššauktas viešai paskelbtos žinios, kad aš neva esu siūlomas į teisingumo ministrus – opozicinės frakcijos narys siūlomas į teisingumo ministrus. Aš tuomet, nuramindamas savo kolegas pasakiau, kad aš nekandidatuoju į teisingumo ministrus, o kandidatuoju į Liberalų sąjūdžio pirmininko poziciją, nes manęs prašė labai daug skyrių Lietuvos regionuose. Priežastis yra įkalbinėjimas ne žurnalisto T.Dapkaus, o partijos skyrių. Tikrai nesiveržiau ir nedariau kažkokių veiksmų, dėl kurių su E.Gentvilu mes turėtume aiškintis.
- VSD pažymoje teigia, kad jūs buvote „MG Baltic“ parankus kandidatas, koncernas norėjo jus matyti partijos pirmininko poste ir galbūt darė tam tikrus žingsnius.
- VSD kontroliuodamas šiuos žmones girdėjo jų pasvarstymus, pamąstymus, galbūt taip buvo. Aš nederinau savo kandidatavimo su niekuo. Man nereikėjo derinti. Juolab, abejočiau, kad paaiškėjus tokioms aplinkybėms, kad aš 2015 m. gruodį asmeniškai iš mūsų parlamentinės Antikorupcijos komisijos tyrimų dėl Nacionalinės žemės tarnybos neteisėtų veiksmų, pagal kolegos Naglio Puteikio pateiktą informaciją kreipiausi į Susisiekimo ministeriją, Telecentrą, Nacionalinę žemės tarnybą, Žemės ūkio ministeriją, reikalaudamas įvertinti Nacionalinės žemės tarnybos veiksmus, išnuomojant sklypą Tujų g. 2. Dėl to paties aš kreipiausi ir į Generalinę prokuratūrą, ant šių dokumentų yra mano parašai ir Generalinė prokuratūra informavo, kad iš pradžių pradėtas viešo intereso gynimo įpareigojimo procedūros. O po to buvo uždrausta pasirašyti šitą sutartį. Teismai po to nusprendė nutraukti sutartį. Aš kaip tik veikiau ne šitos verslo grupės interesams, o prieš jų interesus. Man nei žurnalistai, nei kažkas nebandė daryti jokio poveikio, kad aš taip nesielgčiau. Kažkaip nesutampa.
- Pone Gailiau, jūs sakote, kad iš vienos pusės veikiate prieš tos grupės interesus, bet patvirtinate bendravęs, turėjęs kontaktų su tos grupės atstovais.
- Ir šiandien galiu labai garsiai pasakyti, kad 2012 m., kai aš nebuvau pareigūnu, Seimo nariu ir kai parodžiau, kokiais pagrindais atleido, po to bylinėjausi nuo 2012 m. iki 2015 m. su Vidaus reikalų ministerija, VSD, teismo buvau grąžintas į tarnybą, bet aš negrįžau, nes jau buvau parlamente. Tuo metu – taip, ši žiniasklaidos grupė, nežinau kokiais motyvais, bet turbūt kaip ir kitos žiniasklaidos, ne tendencingai, o objektyviai aprašė šitą situaciją. O žurnalistas T.Dapkus šią situaciją aprašydamas rėmėsi savo asmenine patirtimi – 2006, 2007, 2009 m. Visai neseniai socialiniame tinkle perskaičiau straipsnį „Bėk, Tomai, bėk“. Ten įvardinti konkretūs asmenys VSD, kurie veikė ir „Snoro“ istorijoje.
- Manykime, kad jūs kontaktą turėjote seniai, kad žiniasklaidos grupė, priklausanti koncernui, kaip ir kitos žiniasklaidos grupės, pasakojo jūsų situaciją, kai jus atleidinėjo iš FNTT. Bet sakote, kad su T.Dapkumi iki šiol bendraujate. Kai pagal VSD pažymą aiškėja, kad šis žurnalistas greičiausiai buvo ne tik žurnalistas, o pakankamai įtakingas, galbūt daręs tam tikrą poveikį kai kuriems skyrimams, nemanote, kad jūsų kontaktas su juo vis tiek kompromituoja situaciją? Galbūt jūs naiviai tikėjote, kad jis žurnalistas, o jis iš tikrųjų kažkokį interesą atstovavo?
- Aš nesu naivus žmogus. Kas Lietuvoje nusprendžia, kas yra žurnalistas, kas nėra žurnalistas? Aš atsirenku apimtis ir informacijos pasikeitimo mastą. Moku atsirinkti ir identifikuosiu. Jeigu bus kažkoks interesas atstovaujamas, elgsiuosi vienaip, o jeigu tai bus grynai žurnalistinė veikla, elgsiuosi kitaip. Kas bus, jeigu kažkam atrodys, kad jūs ne kaip žurnalistė elgiatės? Nesąmonė, jūs elgiatės profesionaliai ir dalykiškai. Kas turi Lietuvoje nuspręsti, kas yra žurnalistas ir kas nėra žurnalistas? Turbūt tikrai ne VSD. O jeigu VSD taip nusprendė, turbūt galėjo, įžiūrėjęs tokias grėsmes, informuoti Seimo narius. Tame tarpe ir mano kolegas, kurie bendravo ir bendrauja.
- Kaip jūs aiškinate jų formuluotę „parankus kandidatas“?
- Niekaip neaiškinsiu. Reiktų jų paklausti. Ar žurnalisto T.Dapkaus, ar kažko iš šito verslo koncerno, kodėl aš parankus. Ar parankus todėl, kad jie kažkur savo pokalbiuose pasakė, kad tarp tų dviejų kandidatų gal Gailius gražesnis ar aukštesnis. Nežinau ir neturiu dėl ko teisintis. Net neabejoju, kad dauguma šito laiško, įvardinto kaip apibendrinanti pažyma, momentų bus vertinama teismuose. Kiek girdžiu, jau dabar prasideda teisminiai procesai. 
- Jūs ketinate kreiptis į teismą?
- Dabar galvoju, kas yra. Aš negaliu žinoti, kas ten yra. Ir niekas Lietuvoje negali žinoti, kas ten yra. Niekas negalėjo žinoti, kai tai buvo valstybės paslaptimi, bet visi žinojo. Kažkodėl tyrimai dėl valstybės paslapties kažkur pradedami, o šiuo atveju nepradedami. Aš elgiuosi profesionaliai. Aš negaliu žinoti, kas ten yra.
- Dėl to negalit skųsti?
- Aš negaliu žinoti, kas ten yra. Kai bus parlamento išvados, tada mes spręsim. Dabar niekas negali žinoti, bet visi žino. Kas čia per veikimo modelis?
- Pone Gailiau, apklausose jūs esate pripažinęs, kad jums buvo siūloma parama iš koncerno. Dėl kokių dalykų, jūs nepasakėte. Po to lyg pamiršote tą momentą.
- Nepamiršau. Ikiteisminio tyrimo duomenys yra slapti. Šitų duomenų nereiktų komentuoti. Todėl aš ir komentuoju. Aš iš nieko niekada nepriimu jokių paramų. Nes parama yra mano apygardos žmonės, su kuriais dirbu nuolat ir intensyviai. Ir per 6 metus teradau laiko vieną kartą išvykti į Krokuvą su šeima. Aš atsiprašau šeimos už tą intensyvų darbą ir už tai, kad pamiršau šeimą. Dabar sakyti, kad aš ikiteisminiame tyrime atsisakiau paramos – duok Dieve, visi tegul atsisako siūlomų paramų, teisėtų paramų. Tegul atsisako.
- Ji buvo jums siūloma?
- Kas blogiau? Prostitutė ar tie, kurie naudojasi prostitučių paslaugomis? Ar tie politikai, kurie lindo politikams į kišenes, ar tie verslininkai, kurie nesugebėjo atsispirti lindimui į kišenes? Labai norėčiau, kad paaiškėtų mastas politikų prieš savivaldos rinkimus, Seimo rinkimus lindusius į kišenę. O jeigu aš, praeinant gatve, susitinku žmogų ir jis dviejų minučių pokalbyje manęs paklausia, kaip sekasi ir ar jums nereikalinga kažkokia parama? Nejuokaukit. Ir jeigu dar kartą bent bus užuominos apie tai, aš supyksiu. Man nereikalinga jokia parama. Bet ikiteisminio tyrimo duomenų aš nekomentuosiu.
- Pamąstykime filosofiškai. Ar dėl kokių nors priežasčių jūs galėjote būti įdomus koncernui?
- Na turbūt dėl vienos priežasties, kurią įvardinau. Bet jau buvau priėmęs sprendimus. Nežinau. O kodėl aš įdomu, nežinau. Kam aš įdomus? Reikia, kad jie pasakytų, kodėl aš jiems įdomus. Galbūt kaip ir visi 141 Seimo nariai ar 150 apklaustų. Bet kažkaip nėra duomenų, kad Gailius lakstytų, prašytų. Bet yra duomenys, kad Gailius pasiuntė po velnių. Tai nesinaudokim tom paslaugom. Aš pats buvau darbo grupėje, kai buvo sprendžiama galimybė juridiniams asmenims remti politines partijas. Aš pats teikiau duomenis, kad tai iškreipta situacija, tuo metu būdamas teisėsaugos institucijos pareigūnu. 
- Ką jūs ketinate daryti? Remigijus Šimašius kalba apie tai, kad nemato bendros ateities su pažymoje minimais žmonėmis – jumis ir ponu Auštrevičiumi.
- Aš matau savo bendrą ateitį su ponu Auštrevičiumi. Aš esu labai geros nuomonės apie Europos Parlamento narį Petrą Auštrevičių. Gerbiamas ne tik Lietuvoje, bet ir Europos Parlamente. Aš iš jo mokausi, iš jo daug ko išmokau. Matau bendrą ateitį su P.Auštrevičiumi. O R.Šimašius nėra mano autoritetas. Skirtingai nei kiti politikai, aš nelanksčiau ir neprašiau paramos – ar informacinės, ar finansinės. Turbūt reikia visiems pasižiūrėti į veidrodį. O Gailiaus rinkiminė kompanija yra grynai pareigūno pensijos lėšos ir biudžetinės lėšos. Aš paramos neprašiau netgi savo apygardoje, kur pakėlęs ranką susirinkčiau paramą. Aš nenoriu būti niekam skolingas. Reikia pasižiūrėti į veidrodį ir bandyti analizuoti VSD pažymą, kur parašyta kažkieno nuomonė, kad kažkam galbūt buvau geresnis kandidatas nei E.Gentvilas. E.Gentvilas yra politinės partijos Lietuvos Respublikos Liberalų sąjūdžio pirmininkas. Jis laimėjo rinkimus, aš jį pasveikinau ir jam stengiuosi padėti. O sutvarkyti chaosą, kuris tvyrojo partijos valdyme...
- Čia turbūt ne chaosas, o krizė, kuri nežinia kaip baigsis.
- Dėl manęs krizės nebus. Nedarykit man spaudimo.Ačiū. Aš priimsiu pats sprendimus. Taip, aš netrukdysiu Liberalų sąjūdžiui. Jeigu bus kažkokių pretenzijų man dėl to, kas parašyta apibendrinančioje pažymoje, kad kažkam atrodė, kad aš geresnis kandidatas. Aš netrukdysiu Liberalų sąjūdžiui. Jeigu jūs labai gerai stebite situaciją, aš Liberalų sąjūdžio valdymo organuose esu nuo to momento, kai Liberalų sąjūdį ištiko krizė. O į Liberalų sąjūdį įstojau 2016 m. Tai kodėl aš taip padariau, kodėl neišėjau po to iš karto? Todėl, kad tikėjau savo draugais, kolegomis, kuriuo dirba apygardose. Niekam aš nesu parankus ir iš viešos reakcijos, kuri yra iš kolegų, matosi, kad aš ir kolegoms neparankus, nes kėliau daug probleminių klausimų dėl partijos veiklos administravimo, kai pamačiau 2016 m., kaip yra administruojama. O administruoti sudėtingus juridinius asmenis, biudžetines įstaigas, teisėsaugos institucijas man sekėsi visai neblogai. 
- Esate Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininkas. Ką darysite?
- Aš esu pateikęs prašymą, kad aš pasiruošęs, jeigu kolegos neturi pasitikėjimo manimi, atsistatydinti. 6 metus dirbu intensyviai, tikrai daug parlamentinių tyrimų, matosi, kad ir tam pačiam VSD užkliuvo elektroninės sveikatos tyrimas, kad kažkas man darė įtaką, kad būtų pradėtas tyrimas. Aš atsiprašiau Antikorupcijos komisijos narių – Ingridos Šimonytės, Agnės Bilotaitės, kitų kolegų iš valdančiųjų, kurių iniciatyva mes kreipėmės į Seimą. Tikrai ne Gailiaus iniciatyva. O nurodoma, kad mano iniciatyva.
„Lietuva tiesiogiai“ - nuo pirmadienio iki ketvirtadienio 18.40 val. per „Lietuvos ryto“ TV. 
skandalasVitalijus Gailius^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.